Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Objawy Szkarlatyny U Dzieci

Objawy Szkarlatyny U Dzieci
19.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest szkarlatyna (płonica) i jakie są jej przyczyny?

Szkarlatynę powodują pewne szczepy bakterii paciorkowców, które produkują toksynę.

Zarażenie następuje poprzez kontakt z chorym na anginę lub płonicę. Można zarazić się drogą kropelkową lub przez zakażone przedmioty lub pokarm. Ryzyko zachorowania po kontakcie domowym z chorym ocenia się na 25%. Chorobę najczęściej spotyka się u dzieci, u dorosłych jest ona rzadka. Szkarlatyna występuje głównie w przedszkolach i szkołach, a zakażenia są częstsze w miesiącach jesienno-zimowych. Inkubacja choroby trwa od 12 godzin do 4 dni.

Objawy szkarlatyny

Szkarlatyna zaczyna się nagle - pojawia się silny ból gardła i trudności przy połykaniu, ból głowy, a czasem ból brzucha, nudności i wymioty (zwłaszcza u dzieci), gorączka powyżej 38°C, zapalenie gardła i migdałków podniebiennych. Gardło przy szkarlatynie jest intensywnie czerwone (szkarłatne, płonące). Na języku występuje biały nalot, który z czasem znika. Po kilku dniach język staje się czerwony z wyraźnymi brodawkami (tzw. język malinowy), mogą być również widoczne czerwone plamy na podniebieniu. Często towarzyszą temu powiększone węzły chłonne szyjne przednie. Nie występuje kaszel ani katar.

W drugim dniu choroby zazwyczaj pojawia się wysypka. Jest to drobno plamista wysypka (jak po zadrapaniu skóry delikatną szczoteczką). Występuje na twarzy z wyjątkiem obszaru pomiędzy fałdami nosowymi i brodą. Widoczna jest również w okolicach pachowych, pachwinowych i na pośladkach. Skóra staje się szorstka.

Wysypka zanika po kilku godzinach lub dniach, w zależności od jej intensywności. Gdy zmiany skórne są bardzo nasilone i zlewają się, skóra może przybrać barwę gotowanego homara. Charakterystyczne dla szkarlatyny jest delikatne złuszczanie skóry. Po około tygodniu skóra zaczyna łuszczyć się na twarzy, po dwóch tygodniach na tułowiu, a po trzech tygodniach na dłoniach i stopach. Proces złuszczania skóry może trwać przez kilka tygodni.

Jak rozpoznaje się szkarlatynę?

Wysypka występująca przy szkarlatynie ma wyraźne cechy charakterystyczne, co ułatwia postawienie diagnozy. Aby potwierdzić rozpoznanie, należy przeprowadzić posiew wymazu z gardła i migdałków lub wykonać szybki test na obecność antygenu PBHA, który wskazuje na zakażenie paciorkowcami (analogicznie jak w przypadku anginy paciorkowcowej).

Leczenie szkarlatyny

Terapia zapalenia gardła polega na podawaniu leków przeciwbakteryjnych, leków zmniejszających gorączkę, odpowiednim nawodnieniu oraz stosowaniu preparatów do ssania o lokalnym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Można je przeprowadzać w warunkach domowych. W przypadku cięższego przebiegu choroby lub powikłań zaleca się hospitalizację dzieci.

Jakie są powikłania szkarlatyny?

W trakcie przebiegu szkarlatyny mogą wystąpić komplikacje podobne do tych w anginie paciorkowcowej. Mogą to być:

  • powikłania ropne - ropień okołogardłowy, ropne zapalenie węzłów chłonnych szyjnych, ropne zapalenie ucha środkowego i/lub wyrostka sutkowatego, zapalenie zatok przynosowych,
  • późne powikłania immunologiczne (bardzo rzadko u dorosłych) - gorączka reumatyczna, ostre kłębuszkowe zapalenie nerek,
  • inne (bardzo rzadko) - zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Dlatego warto zauważyć każdy dodatkowy objaw, nawrót gorączki, powiększenie węzłów chłonnych lub ogólne osłabienie, aby skonsultować się ponownie z lekarzem.

Czy na szkarlatynę choruje się tylko raz?

Można zapadać na płonicę trzykrotnie (istnieją trzy rodzaje toksyny bakteryjnej). Przejście choroby zapewnia odporność na konkretny rodzaj toksyny. Niemowlęta nie chorują na płonicę.

W przypadku nieleczonych przypadków płonicy śmiertelność wynosi 15–20%. Prognozy dla płonicy bez powikłań są dobre.

Szkarlatyna – szczepienie

Niestety, nie istnieje szczepionka zapobiegająca zachorowaniu na chorobę szkarlatynową.

Jak chronić się przed zachorowaniem?

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, zaleca się unikanie kontaktu z osobami zakażonymi. Osoby chore powinny być izolowane przez okres 24 godzin od rozpoczęcia leczenia odpowiednimi antybiotykami.