Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Nitrogliceryna

Nitrogliceryna
21.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest nitrogliceryna?

Jest to skrócone działające lekarstwo, które szybko i efektywnie poszerza naczynia krwionośne. Jest używane do przerwania bólu dławicowego u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca.

Jak działa nitrogliceryna?

Po zastosowaniu nitrogliceryny, substancja ta przekształca się w tlenek azotu, który odpowiada za rozszerzenie naczyń wieńcowych, zwiększając przepływ krwi do mięśnia sercowego oraz naczyń żylnych, umożliwiając krew do płynięcia do jam serca i jednocześnie zmniejszając obciążenie serca. W rezultacie zapotrzebowanie na krew i tlen zmniejsza się, co powoduje szybkie ustąpienie bólu wieńcowego.

U kogo stosujemy nitroglicerynę?

U pacjentów z zdiagnozowaną chorobą niedokrwienną serca - w postaci tabletek podjęzykowych lub aerozolu. Służy do przerwania bólu wieńcowego i zapobiegania przed planowanym wysiłkiem fizycznym, psychicznym lub narażeniem na niską temperaturę. Konieczność częstego stosowania nitrogliceryny podjęzykowo może świadczyć o niewłaściwym leczeniu choroby niedokrwiennej serca. W przypadku zwiększenia częstotliwości sytuacji wymagających przyjęcia nitrogliceryny, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Jak zażywamy nitroglicerynę?

Należy zażywać nitroglicerynę w pozycji siedzącej lub leżącej, ponieważ może to spowodować spadek ciśnienia krwi i prowadzić do utraty przytomności.
Nitrogliceryna jest zazwyczaj stosowana w formie tabletek i aerozoli do podawania podjęzykowego. Działa szybko - tabletki po 2-3 minutach, aerozol już po minucie. Działanie utrzymuje się przez około 2 godziny. Może być również stosowana w postaci maści lub plastrów nakładanych na skórę.
Jeśli ból nie ustępuje po zażyciu jednej dawki nitrogliceryny w ciągu 5 minut, należy natychmiast wezwać pomoc medyczną, ponieważ może to świadczyć o zawał serca.

U kogo nie należy stosować nitrogliceryny?

Najważniejszymi przeciwwskazaniami do stosowania nitrogliceryny są:

  • uczulenie na nitroglicerynę,
  • niedociśnienie
  • kardiomiopatia przerostowa ze zwężeniem drogi odpływu
  • tamponada serca lub zaciskające zapalenie osierdzia
  • ciężkie zwężenie zastawki aortalnej
  • jaskra z zamykającym się kątem przesączania.

Nitrogliceryny nie należy przyjmować łącznie z lekami stosowanymi w leczeniu zaburzeń erekcji, takimi jak sildenafil, tadalafil lub wardenafil, które podobnie jak nitrogliceryna – rozszerzają naczynia krwionośne. Zażycie obu leków może prowadzić do bardzo znacznego obniżenia ciśnienia tętniczego.

Jakie są działania niepożądane nitrogliceryny?

Objawy uboczne mogą obejmować bóle głowy, zawroty głowy, zaczerwienienie twarzy oraz omdlenia. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych zaleca się skontaktowanie się z lekarzem.

Jakie preparaty nitrogliceryny podawanej podjęzykowo dostępne są na rynku?

Nitrogliceryna jest substancją czynną, którą można znaleźć w bazie leków.

Czy inne leki z grupy azotanów wykorzystywane są w leczeniu chorych z chorobą niedokrwienną serca?

Oprócz innych azotanów, takich jak diazotan izosorbidu, monoazotan izosorbidu i tetraazotan pentaerytrylu, do leków stosowanych w przerwaniu bólu wieńcowego oraz profilaktycznie u chorych ze stabilną dławicą piersiową należy także długodziałający azotan izosorbidu. Podobnie jak w przypadku nitrogliceryny, przeciwwskazania i działania niepożądane są podobne.