Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Naczyniaki

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Eye Q

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Nalgesin Forte

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rozalin

04.08.2024
Naczyniaki
08.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to są naczyniaki i jakie są ich przyczyny?

Naczyniaki są łagodne zmiany powstałe z małych naczyń krwionośnych, znanych jako włośniczki. W naczyniakach dochodzi do nadmiernego namnażania komórek śródbłonka naczyń krwionośnych i mastocytów.

Naczyniaki przechodzą przez dwie fazy rozwojowe, których mechanizmy jeszcze nie są w pełni poznane: proliferacji, czyli rozrostu, oraz inwolucji, czyli zaniku. Podczas zaniku naczyniaka dochodzi do zwłóknienia drobnych naczyń.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występują naczyniaki?

Naczyniaki skórne są często spotykane, zwłaszcza u niemowląt, zdecydowanie częściej u dziewczynek niż u chłopców. Z wiekiem ich liczba maleje, a część z nich całkowicie zanika, dlatego po osiągnięciu 10. roku życia występują one u mniej niż 10% osób. Natomiast naczyniaki wątroby są najczęstszymi nowotworami łagodnymi tego narządu, dotykają około 2-5% populacji, zdecydowanie częściej kobiety są nimi dotknięte.

Jak się objawiają naczyniaki?

Większość naczyniaków jest umiejscowiona w skórze głowy i szyi. Te na powierzchni skóry są czerwonymi punktami o średnicy 1-3 mm, delikatnie wypukłymi. Te głębiej położone prześwitują niebieskawo przez skórę. Po zaniku naczyniaków często pozostają blizny, przebarwienia skóry i poszerzenia drobnych naczyń, zwane teleangiektazjami.

Większe naczyniaki są rzadkością, do tej grupy należy naczyniak jamisty określany jako "plama z wina porto". Zlokalizowany zazwyczaj po jednej stronie ciała, nie zanika z wiekiem. Może występować jako część zespołu Sturge’a i Webera. W przypadku olbrzymich naczyniaków u dorosłych może wystąpić rzadkie powikłanie zespołu Kasabacha i Merritta.

Naczyniaki narządów wewnętrznych stanowią specjalną grupę, zazwyczaj występują w wątrobie. Najczęściej nie dają objawów klinicznych, często są odkrywane przypadkowo podczas badania ultrasonograficznego. Bardzo rzadko towarzyszą im ból i gorączka, związane z zanikiem naczyniaka lub zakrzepicą w jego wnętrzu. Ból może również wystąpić podczas szybkiego wzrostu naczyniaka wątroby.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów naczyniaka?

Naczyniaki są zazwyczaj łagodnymi zmianami skórnymi, które zazwyczaj ustępują do 12. roku życia. W przypadku większych naczyniaków z objawami klinicznymi zaleca się konsultację z lekarzem rodzinnym, który skieruje pacjenta do specjalisty chorób naczyniowych.

Specjalista może zalecić obserwację lub w niektórych sytuacjach usunięcie zmiany skórnej. W przypadku naczyniaków wątroby zaleca się regularne badania ultrasonograficzne raz w roku.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie naczyniaka?

Diagnoza naczyniaków skórnych jest łatwa i polega na dokładnym obejrzeniu zmiany. Natomiast naczyniaki wewnętrznych organów są bardziej trudne do zdiagnozowania. Pierwszym badaniem obrazowym zazwyczaj jest badanie ultrasonograficzne, a następnie zmiana może być potwierdzona za pomocą tomografii komputerowej z użyciem kontrastu. W razie wątpliwości wykonuje się rezonans magnetyczny z kontrastem lub scyntygrafię, która jest bardzo specyficzną metodą. Czasami przeprowadza się także arteriografię, która może być jednocześnie używana do leczenia, na przykład naczyniaków wątroby. Podczas angiografii można wykonać embolizację naczyniaka, czyli podanie substancji prowadzącej do powstania skrzepu w naczyniaku i jego zamknięcia.

Jakie są metody leczenia naczyniaków?

Większość drobnych naczyń krwionośnych zanika wraz z wiekiem. Pozostałe naczyniaki skórne można usunąć przy użyciu laseroterapii. W niektórych sytuacjach, szczególnie w przypadku naczyniaków oczodołu i narządów wewnętrznych, gdy występują objawy krwawienia, stosuje się glikokortykosteroidy - zarówno lokalnie poprzez zastrzyki do zmiany, jak i ogólnoustrojowo przez doustne lub dożylne podanie. Leczenie operacyjne jest rzadko stosowane, głównie przy dużych naczyniakach nie reagujących na glikokortykosteroidy. W takich przypadkach stosuje się embolizację naczyniaka. Wskazaniem do operacji naczyniaków wątroby jest: średnica zmiany większa niż 10 cm, obecność objawów klinicznych (np. ból i gorączka), obecność zakrzepów lub przetok tętniczo-żylnych w obrębie naczyniaka, szybkie wzrost zmiany oraz ucisk na drogi żółciowe i sąsiednie narządy.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie naczyniaka?

Większość naczyniaków nie wymaga interwencji medycznej, jedynie regularnej obserwacji. Naczyniaki narządów wewnętrznych wymagają okresowych badań obrazowych, najczęściej USG. Naczyniaki powierzchowne często samoistnie zanikają. W przypadku dużych, objawowych naczyniaków, konieczne może być zastosowanie embolizacji lub interwencji chirurgicznej, co może doprowadzić do całkowitego wyleczenia.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia naczyniaka?

W przypadku występowania naczyniaków wątroby oraz innych wewnętrznych organów, zaleca się regularne wykonywanie badań obrazowych w celu monitorowania ewentualnego powstawania nowych zmian. Naczyniaki skóry na powierzchni ciała stopniowo zanikają wraz z wiekiem i często stanowią jedynie problem estetyczny, a nie poważny problem zdrowotny.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł