Mięta pieprzowa – właściwości
Mięta pieprzowa ma charakterystyczny orzeźwiający smak i zapach. Jest tradycyjnie stosowana jako roślinny produkt leczniczy w określonych sytuacjach. Może pomóc w łagodzeniu objawów problemów trawiennych, takich jak niestrawność i wzdęcia, a także w zespołu jelita drażliwego. Olejek eteryczny i ekstrakt z mięty pieprzowej posiadają działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwwirusowe, grzybobójcze, przeciwbólowe i antyoksydacyjne, jednakże brakuje potwierdzenia tych właściwości w badaniach klinicznych.
Olejek z mięty pieprzowej jest otrzymywany poprzez destylację ze świeżych liści przy użyciu pary wodnej. Zawiera głównie mentol i jest stosowany do profilaktyki i leczenia zapaleń dziąseł oraz chorób przyzębia. Jest składnikiem wielu produktów do higieny jamy ustnej, takich jak pasta do zębów czy płyny do płukania ust.
Syrop z mięty – właściwości
Teoretycznie, stosowanie syropu z mięty jest zalecane w tych samych przypadkach co picie naparu z liści mięty. Jednak brakuje badań klinicznych potwierdzających skuteczność i bezpieczeństwo jego stosowania w leczeniu różnych schorzeń.
Przygotowanie syropu z mięty jest proste - wystarczy zagotować wodę z liśćmi mięty i cukrem. Napar należy odstawić do ostygnięcia, a następnie odcedzić. Po przecedzeniu, syrop należy ponownie zagotować i przelać do czystych słoików. Aby wydłużyć trwałość produktu i zniszczyć ewentualne drobnoustroje, zaleca się pasteryzację końcowego syropu.
Mięta w torebkach – czy również ma właściwości zdrowotne?
Liście mięty pieprzowej można kupić w opakowaniach nieporcjowanych, do samodzielnego odmierzania porcji przed zaparzeniem herbaty, albo w formie saszetek o wadze zazwyczaj 2 g suszu.
Obydwie formy mogą być stosowane jako naturalny środek na dolegliwości żołądkowe, takie jak niestrawność i wzdęcia.
Spożywanie mięty przez kobiety w ciąży
Ze względu na niewystarczające informacje na temat bezpieczeństwa, nie zaleca się korzystania z mięty podczas ciąży.
Jak suszyć miętę?
Miętę można suszyć w pęczkach (zarówno łodygi, jak i liście) lub przygotowywać w postaci suszonych liści.
Pierwszy sposób polega na wiązaniu pędów mięty w niewielkie pęczki. Następnie suszy się je (powieszone do góry łodygami) w suchym, przewiewnym i zacienionym miejscu. Po wysuszeniu pęczków należy oberwać z nich wysuszone liście. Tak pozyskane listki przechowuje się w szczelnie zakręconym słoiku.
Drugi sposób polega na rozłożeniu samych liści na papierze (cienka warstwa). Również w tym przypadku należy wybrać suche, przewiewne i zacienione miejsce. Suszone liście mięty można kilkakrotnie przemieszać. Po około tygodniu liście mięty powinny suche. Należy je następnie przesypać do słoika i szczelnie zamknąć. Z tak przygotowanych liści przygotowuje się następnie napar.
Mięta – o co najczęściej pytają pacjenci
Mięta pieprzowa może być pomocna w łagodzeniu objawów zaburzeń trawiennych, takich jak niestrawność i wzdęcia, oraz objawów zespołu jelita drażliwego. Objawom tym może towarzyszyć także ból w okolicy żołądka.
Podstawą leczenia ostrej biegunki, która najczęściej ma podłoże infekcyjne i zazwyczaj ustępuje samoistnie, jest utrzymanie odpowiedniego stopnia nawodnienia oraz prawidłowego stężenia sodu i potasu. Zaleca się spożywanie odpowiedniej ilości płynów, a w niektórych przypadkach suplementację soli mineralnych (np. w postaci doustnych płynów nawadniających dostępnych w aptekach).
Do tej pory nie oceniono bezpieczeństwa stosowania naparów z mięty u osób z chorobami nerek. Wydaje się jednak, że spożywanie rozsądnych ilości mięty w formie napoju, dla urozmaicenia diety, nie powinno zaburzać funkcji nerek.