Co to jest MCV?
MCV oznacza średnią wielkość erytrocytów, czyli krwinek czerwonych. Skrót ten pochodzi z języka angielskiego – mean corpuscular volume (MCV).
MCV – wskazania do badania
Analiza MCV jest składnikiem kompleksowej analizy składu krwi. Przeprowadza się ją w przypadku podejrzenia różnorodnych nieprawidłowości związanych z procesem krwiotworzenia, głównie niedokrwistości. Istnieje wiele rodzajów niedokrwistości, a wynik tego wskaźnika jest istotny w procesie diagnozowania tych schorzeń.
MCV – przygotowanie do badania
MCV nie wymaga specjalnego przygotowania do badania, jednak zazwyczaj jest wykonywane razem z innymi badaniami (w ramach morfologii krwi), dlatego zaleca się być na czczo przed nimi.
MCV – normy
Norma objętość krwinek czerwonych wynosi od 82 do 92 femtolitrów (fl).
Zmniejszone stężenie MCV
Zmniejszone MCV zwykle wskazuje na niedokrwistość z niedoboru żelaza (znanej jako niedokrwistość mikrocytarna, ponieważ krwinki są mniejsze). Spadek MCV może być pierwszym objawem niedokrwistości w wynikach badań laboratoryjnych, czasem nawet przed spadkiem stężenia hemoglobiny.
Zmniejszenie MCV może również występować w niedokrwistości związanej z chorobami przewlekłymi lub talasemią.
Zwiększone stężenie MCV
Najczęściej wynika to z braku odpowiedniej ilości witaminy B12 i kwasu foliowego w organizmie, co prowadzi do wystąpienia niedokrwistości makrocytarnej, charakteryzującej się obecnością dużych krwinek.
Może to być spowodowane niedoborem witaminy B12 i kwasu foliowego w diecie, chorobami żołądka (jak np. niedokrwistość złośliwa Addisona i Biermera), chorobami jelita cienkiego (takimi jak nowotwory, choroba Leśniowskiego i Crohna) oraz chorobami wątroby, niedoczynnością tarczycy i rzadko zespołami mielodysplastycznymi.