Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Łupież Różowy Gilberta

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Uchyłki

29.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Pimafucort Krem

29.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Levosol

29.08.2024
Łupież Różowy Gilberta
08.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest łupież Giberta i jakie są jego przyczyny?

Choroba skóry, znana jako łupież Giberta, charakteryzuje się pojawieniem uogólnionej wysypki na ciele pacjenta na tułowiu i kończynach. Najczęściej dotyczy dzieci od 10. roku życia do młodych dorosłych do 35. roku życia i występuje głównie sezonowo, zwłaszcza zimą.

Przyczyna tej choroby nie jest do końca poznana, ale prawdopodobnie ma ona związek z infekcją. Najczęstsze wirusy związane z łupieżem różowym to ludzki wirus opryszczki typu 6 i 7. Największa liczba zachorowań występuje jesienią i wiosną.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Łupież Giberta (różowy) - objawy

Objawy tej choroby mają konkretne cechy. Na początku skóra, najczęściej na tułowiu, staje się czerwona lub ciemnoróżowa, pokryta łuskami - to właśnie blaszka macierzysta. Jej brzegi są delikatnie uniesione, łuszczące się, a w środku jaśniejsze. Blaszka ta może mieć nawet 3 cm średnicy i przez około 2 tygodnie może być jedynym objawem choroby.

Ponadto mogą pojawić się objawy ogólne, jak: złe samopoczucie, nudności, bóle głowy, stawów, powiększone węzły chłonne, gorączka lub ból gardła, które pojawiają się przed wysypką skórną. Następnie, po kilku dniach lub tygodniach, pojawia się rozległa wysypka na tułowiu i kończynach - symetryczne zmiany po obu stronach ciała. Wysypka nie występuje na błonach śluzowych. Przeciętny czas jej utrzymywania to 45 dni, ale może być nawet do 12 tygodni. U niektórych pacjentów występuje intensywne swędzenie.

W rzadszych przypadkach choroba może przebiegać nietypowo, zmiany skórne mogą mieć inny wygląd i lokalizację. Nawroty łupieżu różowego nie są częste, zazwyczaj występują w ciągu kilku miesięcy po pierwszym epizodzie. W nawrotach nie pojawia się blaszka macierzysta, a zmiany skórne mogą być mniejsze niż podczas pierwszego wystąpienia.

Łupież Giberta (różowy) u dzieci

Objawy łupieżu różowego u dzieci są podobne do tych u dorosłych, ale częściej towarzyszy im intensywny świąd.

Co robić w razie wystąpienia objawów łupieżu Giberta?

Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany na skórze, warto skonsultować się z dermatologiem lub lekarzem rodzinnym.

Łupież Giberta (różowy) - rozpoznanie

Choroba zazwyczaj jest łatwa do zidentyfikowania ze względu na charakterystyczny proces - początkowo pojawia się blaszka macierzysta, a następnie ogólna wysypka. Wygląd wysypki jest również dość charakterystyczny, co pozwala lekarzowi zazwyczaj postawić diagnozę na podstawie wywiadu z pacjentem i badania skóry.

Łupież Giberta (różowy) - leczenie

Objawy łupieżu różowego Giberta spontanicznie ustępują w ciągu kilku tygodni i zazwyczaj nie wymagają leczenia. Pielęgnacja skóry emolientami jest korzystna dla pacjentów. W przypadku występowania świądu skóry, zaleca się stosowanie leków przeciwhistaminowych oraz maści glikokortykosteroidowych, jednak nie mają one wpływu na tempo zanikania zmian skórnych. Jest to łagodna choroba z bardzo dobrym rokowaniem, a nawroty są bardzo rzadkie.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł