Co to jest łupież Giberta i jakie są jego przyczyny?
Choroba skóry, znana jako łupież Giberta, objawia się wysypką na ciele pacjenta na tułowiu i kończynach. Najczęściej dotyczy dzieci od 10. roku życia do młodych dorosłych do 35 lat i występuje sezonowo, głównie zimą. Przyczyny tej choroby nie są całkowicie znane, ale prawdopodobnie ma ona podłoże zakaźne, związane przede wszystkim z wirusami herpes typu 6 i 7. Najwięcej przypadków łupieża Giberta odnotowuje się jesienią i wiosną.
Łupież Giberta (różowy) - objawy
Łupież Giberta (różowy) u dzieci
U dzieci objawy łupieżu różowego są podobne jak u dorosłych, ale częściej występuje świąd.
Co robić w razie wystąpienia objawów łupieżu Giberta?
Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany skórne, konieczna jest wizyta u dermatologa lub lekarza rodzinnego.
Łupież Giberta (różowy) - rozpoznanie
Typowo choroba jest łatwo rozpoznawalna ze względu na charakterystyczny przebieg - najpierw pojawia się plamka macierzysta, a potem uogólniona wysypka. Wysypka ma również dość charakterystyczny wygląd, więc zazwyczaj lekarzowi wystarcza zebranie wywiadu od pacjenta i badanie skóry do postawienia diagnozy.
Łupież Giberta (różowy) - leczenie
Objawy łupieżu różowego Giberta zwykle ustępują samoistnie w przeciągu kilku tygodni i nie wymagają specjalistycznego leczenia. Pielęgnacja skóry emolientami może okazać się korzystna. Jeśli występuje świąd skóry, stosuje się leki przeciwhistaminowe oraz miejscowo maści glikokortykosteroidowe, chociaż nie mają one wpływu na szybkość ustępowania zmian. Pomimo tego, że czasami wysypka może być uciążliwa i niepokojąca dla pacjenta, łupież różowy Giberta jest łagodną chorobą z bardzo dobrym rokowaniem. Nawroty tej choroby występują bardzo rzadko.