Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Leki Na Polipy Macicy

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Leki Na Polipy Macicy
19.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest polip szyjki macicy i jak często jest złośliwy?

Przerośnięty fragment błony śluzowej szyjki macicy to polip szyjki macicy. Jest to zmiana łagodna, która w większości przypadków nie stanowi powodu do niepokoju, gdyż ryzyko zezłośliwienia jest bardzo niskie. Niemniej jednak, polip szyjki macicy może powodować nieprzyjemne objawy, które skłaniają do wizyty u ginekologa.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Polip szyjki macicy - jak wygląda i jakie ma rozmiary?

Występujący zazwyczaj w kanale szyjki macicy, polip ma zwykle kształt łzy lub płacika o różnorodnym kolorze, od różowego do fioletowego lub czerwonego, charakteryzujący się lśniącą, połyskującą powierzchnią. Jego wielkość może być różna, ale zazwyczaj nie przekracza 3 cm.

Polip szyjki macicy - przyczyny

Powstawanie polipów na szyjce macicy jest niejasne. Może to być spowodowane przewlekłym stanem zapalnym w kanału szyjki.

Jak często występuje polip szyjki macicy?

Polip szyjki macicy jest często obserwowany u kobiet, przede wszystkim w okresie rozrodczym, zwłaszcza po 40. roku życia. Ryzyko powstania tej zmiany rośnie wraz z wiekiem.

Szacuje się, że polip szyjki macicy współwystępuje aż u 25% pacjentek z polipami endometrium (czyli występującymi w jamie macicy).

Jak się objawia polip szyjki macicy?

Polip szyjki macicy najczęściej nie wywołuje żadnych symptomów i jest wykrywany podczas rutynowej wizyty u ginekologa, gdy osiąga rozmiar ziarna grochu.

Obecność polipa szyjki macicy może być przyczyną nietypowych objawów z obszaru układu rozrodczego, takich jak nieregularne krwawienia menstruacyjne, krwawienia między miesiączkowe, krwawienia po stosunku lub pojawienie się krwistych upławów podczas lub po stosunku, a także po badaniu ginekologicznym. Inne symptomy, które mogą wskazywać na obecność zmiany, to nadmierna, biaława śluzowa wydzielina pochwowa, z krwią lub bez. Warto zauważyć, że obecność polipa szyjki macicy zwiększa ryzyko infekcji i zapaleń błony śluzowej szyjki macicy.

Dlatego w przypadku uporczywych upławów, lekarz ginekolog może podejrzewać obecność niewidocznego, ukrytego wewnątrz szyjki macicy polipa.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów polipa szyjki macicy?

Jeśli pojawią się objawy związane z polipem szyjki macicy, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem ginekologiem. Symptomy te nie są charakterystyczne tylko dla polipów macicy i mogą być również objawem innych, bardziej poważnych schorzeń dróg rodnych. Dlatego nie należy bagatelizować konieczności wizyty u specjalisty.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie polipa szyjki macicy?

Na początku lekarz ginekolog przeprowadza wywiad z pacjentką, pytając o symptomy i zauważone nieprawidłowości. Następnie przeprowadza badanie pacjentki, czyli wykonywane dwuręczne badanie przezpochwowe (na fotelu ginekologicznym) oraz oglądanie szyjki macicy za pomocą wziernika podczas rutynowej wizyty. Podczas tego etapu ginekolog może zauważyć różową lub czerwoną, ruchomą zmianę guzkowatą, która czasami krwawi. Kolejnym krokiem jest wykonanie USG przezpochwowego, które pomaga w wykluczeniu innych chorób. Najlepszy czas na to jest między 5. a 10. dniem cyklu miesiączkowego, po zakończeniu menstruacji, kiedy błona śluzowa macicy (endometrium) jest najcieńsza, ułatwiając w ten sposób zobrazowanie ewentualnych nieprawidłowości.

Jeśli istnieją wątpliwości, lekarz ginekolog może zalecić wykonanie histeroskopii diagnostycznej - badanie polegające na wprowadzeniu małej kamery przez pochwę do kanału szyjki i jamy macicy w celu dokładniejszej oceny tych struktur. Dzięki dodatkowym badaniom możliwe jest odróżnienie polipa szyjki macicy od polipa endometrium lub uszypułowanego mięśniaka macicy, co może być czasami trudne. W przypadku podejrzenia infekcji dróg rodnych oraz nietypowego wyglądu zmiany, ginekolog może także wykonać cytologię oraz badania laboratoryjne w kierunku infekcji dróg rodnych.

Ostateczne rozpoznanie polipa szyjki macicy jest ustalane po usunięciu polipa i wykonaniu badania histopatologicznego.

Leczenie polipa szyjki macicy - usunięcie polipa

Metodą leczenia polipa szyjki macicy jest polipektomia, czyli usunięcie polipa. Zabieg wykonywany jest w warunkach szpitalnych, najczęściej podczas jednodniowego pobytu, w znieczuleniu ogólnym w pozycji ginekologicznej. Specjalista wprowadza do pochwy wziernik, wizualizuje szyjkę macicy, a następnie usuwa polip specjalnymi narzędziami, na przykład kleszczami, nożycami lub skalpelem, po czym wysyła go do badania pod mikroskopem (histopatologicznego).

Zabieg ten często łączy się z wyłyżeczkowaniem kanału szyjki i jamy macicy, co ma na celu zapobiec nawrotom oraz zwiększyć szanse na usunięcie polipa w całości. Ponadto pozwala to usunąć niewidoczne gołym okiem małe polipy oraz wykluczyć obecność nowotworu endometrium.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie polipa szyjki macicy?

Podczas większości zabiegów udaje się kompletnie usunąć polipa szyjki. Istnieje jednak ryzyko wznowy w każdym przypadku, które może wynikać z predyspozycji pacjentki lub braku możliwości całkowitego usunięcia polipa.

Zalecenia po usunięciu polipa szyjki macicy

Po usunięciu polipa ze szyjki macicy i otrzymaniu wyniku badania histopatologicznego, należy udać się do ginekologa – lekarza prowadzącego, aby omówić konieczność dalszej kontroli i ewentualnego leczenia.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł