Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Kość Łódeczkowata

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Eye Q

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Nalgesin Forte

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rozalin

04.08.2024
Kość Łódeczkowata
02.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Jakie są przyczyny złamania kości łódeczkowatej?

Kość łódeczkowata to jedna z kości w nadgarstku, znajdująca się w pierwszym z dwóch rzędów kości nadgarstka po stronie kciuka. Upadki z podparciem nadgarstkiem są najczęstszą przyczyną złamania tej kości.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często zdarzają się złamania kości łódeczkowatej?

Złamania kości nadgarstka nie występują często, jednak złamanie kości łódeczkowatej jest najczęstszym przypadkiem. Dotyczą głównie młodych osób.

Jakie są objawy złamania kości łódeczkowatej?

Najważniejszym symptomem złamania kości łódeczkowatej jest dyskomfort w rejonie tej kości spowodowany urazem - w pobliżu podstawy kciuka. Ból staje się bardziej dokuczliwy podczas ucisku tej części, a także podczas ruchów nadgarstka. Mogą także pojawić się opuchlizna i siniak w tej okolicy.

Co zrobić w przypadku wystąpienia takich objawów?

Po doznaniu kontuzji nadgarstka i utrzymywaniu się bólu oraz ograniczenia ruchu, konieczne jest skierowanie się na dyżur ortopedyczny w celu dalszego leczenia.

Jak lekarz ustala rozpoznanie złamania kości łódeczkowatej?

Diagnoza złamania kości łódeczkowatej jest trudna i wymaga dodatkowych badań obrazowych. Pomimo tego, że często pierwsze badanie RTG nie potwierdza złamania, konieczne jest dalsze monitorowanie pacjenta. Ortopeda może zalecić powtórne badanie RTG po pewnym czasie lub wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Ważne jest, aby wykluczyć złamanie przed zdjęciem unieruchomienia, ponieważ konsekwencje niewykrycia złamania mogą być bardzo poważne dla pacjenta.

Jakie są metody leczenia złamania kości łódeczkowatej?

Jeśli jednak potwierdzi się złamanie kości łódeczkowatej, lekarz ortopeda zaproponuje odpowiednie leczenie w zależności od lokalizacji złamania. Kość ta jest słabo ukrwiona, dlatego nawet nieprzesunięte złamania mogą wymagać leczenia operacyjnego - najczęściej poprzez zespolenie śrubą. W przypadku nieprzesuniętych złamań z dobrym ukrwieniem, stosuje się opatrunek gipsowy przez okres 6 tygodni. Wszystkie przesunięte złamania kości łódeczkowatej wymagają leczenia operacyjnego.

Jakie jest rokowanie w złamaniu kości łódeczkowatej?

Jeśli złamanie zostanie zdiagnozowane i leczenie zostanie wdrożone na czas (poprzez unieruchomienie kości lub wykonanie operacji, w zależności od wskazań), rokowanie co do zrostu kości i funkcji nadgarstka jest dobre.

Rokowanie jest znacznie gorsze, gdy złamanie zostanie przeoczone - pacjent nie zgłosi się natychmiast do lekarza po urazie lub nie podda się dodatkowym badaniom, jeśli pierwsze badanie rentgenowskie nie wykazało złamania. Źle rokują także pacjenci, którzy nie przestrzegają zaleceń, nie noszą zaleconego gipsu lub nie poddają się zaleconej operacji.

Nieleczone lub źle leczone złamanie kości łódeczkowatej często nie goi się prawidłowo, co może prowadzić do powstania tzw. stawu rzekomego. Staw rzekomy to nieprawidłowe ruchome połączenie między dwiema kośćmi lub fragmentami jednej kości, które powinny być zrośnięte. Leczenie operacyjne może być konieczne, aby zapobiec zmianom zwyrodnieniowym nadgarstka, które mogą wystąpić w przypadku braku prawidłowego zrostu kości. Procedury leczenia stawu rzekomego są bardziej złożone i mogą wymagać przeszczepów kostnych z innych części ciała pacjenta. Brak odpowiedniego leczenia stawu rzekomego kości łódeczkowatej może prowadzić do ogólnego uszkodzenia nadgarstka, co skutkuje utratą funkcji i przewlekłymi bólami.

Co zrobić, żeby uniknąć złamania kości łódeczkowatej?

Profilaktyka złamań kości łódeczkowatej sprowadza się do zapobiegania upadkom, szczególnie podczas aktywności sportowej.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł