Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Jak Wygląda Ślad Po Ugryzieniu Kleszcza

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Xaloptic Free

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zylaki

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Mupirox Maść

15.07.2024
Jak Wygląda Ślad Po Ugryzieniu Kleszcza
11.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest rumień wędrujący?

Objawem boreliozy może być rumień wędrujący, który pojawia się po ukąszeniu przez kleszcza. Zazwyczaj występuje w ciągu 7-14 dni od ukąszenia, ale może również pojawić się wcześniej lub później. Szacuje się, że rumień wędrujący występuje u około 80% pacjentów chorych na boreliozę.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak wygląda rumień wędrujący [zdjęcia]

Na początku rumień wędrujący może przybrać postać czerwonawej plamki lub grudki, która stopniowo się rozszerza ku obwodowi, osiągając średnicę powyżej 5 cm. Centralna część plamy blednie w miarę jej powiększania się, chociaż początkowo rumień może być jednolicie czerwony, bez wyjaśnień na środku. Z czasem rumień może osiągnąć nawet 20 cm średnicy. Brzegi rumienia są wyraźnie zarysowane, lecz pozostaje on na skórze, nie wystaje ponad nią. Rumień nie powoduje bólu, ale może wywoływać pieczenie, swędzenie, a skóra wokół może być cieplejsza.

Określenie "wędrujący" odnosi się do rozszerzania się brzegów rumienia od środka na zewnątrz, a nie zmiany lokalizacji rumienia na ciele. Zmiany te można porównać do rozchodzenia się kręgu na wodzie po wrzuceniu kamienia do jeziora.

Gdzie najczęściej pojawia się rumień wędrujący?

Rumień często pojawia się w różnych miejscach na ciele, na przykład w okolicy pachowej, pachwinowej, dołu podkolanowego lub na linii pasa. Warto zauważyć, że może również występować na skórze owłosionej głowy, co czyni go trudniejszym do zauważenia.

Jak odróżnić rumień wędrujący od reakcji alergicznej?

Zaczerwienienie w miejscu ukłucia przez kleszcza występuje powszechnie. Jest to reakcja organizmu na substancje zawarte w ślinie kleszcza. Taka alergiczna reakcja nie jest związana z boreliozą. Ważne jest regularne obserwowanie miejsca ukłucia przez około 4 tygodnie. Jeśli zaczerwienienie ma średnicę mniejszą niż 5 cm, najprawdopodobniej jest to reakcja alergiczna. Należy śledzić zmianę zaczerwienienia w czasie - rumień wędrujący będzie się powiększał, dlatego pomocne może być dokumentowanie zmian fotografiami lub pomiarem średnicy raz dziennie. W przypadku systematycznego powiększania się zaczerwienienia lub dużych zmian (powyżej 5 cm), należy skonsultować się z lekarzem.

Rumień wędrujący – diagnostyka

Jeśli podejrzewasz rumień wędrujący, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym. Specjalista potrafi z reguły rozpoznać tę przypadłość na podstawie charakterystycznego wyglądu. W niepewnych sytuacjach przydatne może być prowadzenie dokumentacji fotograficznej, prezentującej rozwój rumienia wędrującego.

Rumień wędrujący – leczenie

Rumień wędrujący jest zawsze symptomem boreliozy. Nie jest to choroba w sobie, dlatego nie podaje się specyficznego leczenia na rumień, lecz na boreliozę. Terapia obejmuje stosowanie antybiotyków.

Czy rumień wędrujący sam znika bez leczenia? Kiedy znika rumień wędrujący?

Rumień wędrujący naturalnie zanika po pewnym czasie, zazwyczaj po kilku tygodniach. Jednak samo odejście rumienia nie oznacza wyleczenia infekcji boreliozą.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł