Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Jak Usztywnić Złamany Palec U Nóg

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Eye Q

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Nalgesin Forte

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rozalin

04.08.2024
Jak Usztywnić Złamany Palec U Nóg
04.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Jakie są przyczyny złamania palca u stopy?

Złamania kości palców u stóp mogą wynikać z urazów takich jak uderzenia w twardą przeszkodę lub upadek ciężkiego przedmiotu na palec.

Często występują w połączeniu z innymi urazami stopy lub stawu skokowego po wypadkach z wysokości lub wypadkach komunikacyjnych.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często zdarzają się złamania palców u stóp?

To powszechne urazy. Ponieważ często nie sprawiają one poważnych problemów, mogą również często pozostawać nierozpoznane. W większości przypadków nie wymagają one jednak specjalnego leczenia, dlatego nie wiąże się to z poważnymi konsekwencjami.

Jakie są objawy złamania palca u stopy?

Uszkodzenie palca u stopy charakteryzuje się miejscowym bólem, opuchlizną, siniakiem i ograniczeniem mobilności. Mogą wystąpić trudności z chodzeniem i staniem na nodze. Szczególnie niepokojąca jest deformacja palca - odchylenie od właściwej osi, co może sugerować przemieszczenie złamania.

Co zrobić w przypadku podejrzenia złamania palca stopy?

Po odniesieniu urazu, natychmiast należy ochłodzić miejsce bólu, unieruchomić nogę i podnieść ją. Można też użyć dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych.

Jeśli objawy nie ustępują po zastosowaniu tych metod, albo gdy widoczna jest deformacja palca, konieczna jest wizyta na dyżurze ortopedycznym.

Jak lekarz ustala rozpoznanie złamania palca stopy?

Specjalista od schorzeń ortopedycznych stwierdza złamanie, bazując na wywiadzie, badaniu fizykalnym i odpowiednich zdjęciach rentgenowskich. Diagnoza jest niezwykle istotna w przypadku widocznej deformacji palca - umożliwia określenie stopnia ewentualnego przemieszczenia złamania oraz ocenę palca pod kątem obecności innych urazów, takich jak zwichnięcie.

Niezmiernie rzadko złamanie palca wymaga innej formy diagnozy niż RTG. W sytuacji, gdy dochodzi również do innych skomplikowanych urazów w obrębie stopy, konieczne może być wykonanie tomografii komputerowej.

Jakie są metody leczenia złamań palców u stopy?

Większość złamań palców u stopy nie jest przemieszczona lub jest minimalnie przemieszczona. Wtedy zaleca się splastrowanie palca do sąsiedniego palca lub chodzenie w obuwiu z twardą podeszwą. Jeśli złamanie jest istotnie przemieszczone, może być konieczne nastawienie złamania, które wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Po nastawieniu postępowanie jest podobne – plastrowanie palca i noszenie odpowiedniego obuwia.

W przypadku bardzo przemieszczonych złamań, może być konieczne leczenie operacyjne, zwłaszcza u palucha. Najczęściej stosowaną metodą stabilizacji jest operacja z użyciem drutu Kirschnera. Złamania palców u stóp zazwyczaj goją się w ciągu 2–3 tygodni.

Jakie jest rokowanie w przypadku złamania palca u stopy?

Zdaniem ekspertów, perspektywy są bardzo obiecujące – tego rodzaju złamania rzadko wymagają interwencji chirurgicznej, świetnie się goją i nie powodują żadnych trwałych, negatywnych konsekwencji.

Co zrobić, żeby uniknąć wystąpienia złamania palca u stopy?

Nie ma specjalnych sposobów na zapobieganie tego rodzaju urazom. Ważne jest uważanie, aby nie uderzyć stopą w twardy przedmiot, unikanie chodzenia boso po nierównym lub nieznanym terenie.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł