Czy są inne sposoby usunięcia kleszcza oprócz wyciągania?
Nie zaleca się używania tłustych substancji, lakieru do paznokci, alkoholu ani benzyny do usunięcia kleszcza.
Te metody mogą spowodować uwolnienie materiału zakaźnego i zwiększyć ryzyko zachorowania na boreliozę, jeśli kleszcz jest zainfekowany.
Czy pozostawienie fragmentu kleszcza zwiększa ryzyko zakażenia?
Nawet po poprawnie przeprowadzonym zabiegu często część głowowa kleszcza pozostaje w skórze. W takim przypadku nie ma konieczności podejmowania dodatkowych kroków, ponieważ ryzyko zakażenia nie zwiększa się w wyniku pozostawienia tego fragmentu. Wykonywanie zabiegów chirurgicznych w celu usunięcia pozostałej części kleszcza jest niepotrzebnym obciążeniem dla pacjenta i może wręcz zwiększyć ryzyko przenikania drobnoustrojów przez naruszoną skórę.
Usuwanie kleszcza w pytaniach i odpowiedziach
Czy kleszcze mogą być niezauważalne?
Tak, jest to dosyć powszechne zjawisko. Wiele osób cierpiących na boreliozę nie pamięta ukąszenia przez kleszcza.
Czy kleszcz może sam się odpadać? Czy kleszcz może sam się wyciąć?
Tak, jeśli kleszcz nie zostanie usunięty, sam odpada.
Po ilu dniach kleszcz odpada?
Zazwyczaj kleszcz odpada po kilku, maksymalnie kilkunastu dniach.
Co należy zrobić, gdy kleszcz odpadnie?
Jeśli zauważysz kleszcza, niezależnie od jego wielkości, stopnia zagniecenia w skórze, czy obecności krwi, należy go usunąć. Nie czekaj, aż kleszcz sam odpadnie! Im dłużej kleszcz pozostaje w skórze, tym większe ryzyko zarażenia boreliozą (jeśli jest nosicielem). Miejsce ukąszenia należy obserwować przynajmniej przez 30 dni. Jeśli zauważysz rumień, który może być objawem boreliozy, niezwłocznie udaj się do lekarza.
Jak wygląda ślad po ukąszeniu przez kleszcza?
Kleszcze nie gryzą, tylko kłują. Ślad po ukąszeniu przez kleszcza może wyglądać różnie, w zależności od tego, czy kleszcz został usunięty czy sam odpadł. Może to być zaczerwienienie, a czasem także niewielki obrzęk, które może być towarzyszone swędzeniem i podwyższoną temperaturą (zaczerwienione miejsce jest cieplejsze niż otaczająca skóra), ale może też nie być żadnego śladu. Zaczerwienienie po ukąszeniu przez kleszcza jest często obserwowane, gdyż stanowi reakcję na substancje zawarte w ślinie kleszcza. Nie ma to związku z boreliozą. Należy obserwować miejsce ukąszenia przynajmniej przez 30 dni. Czasem trudno jest rozpoznać, czy zaczerwienienie po ukąszeniu to rumień wędrujący. Pomocne może być dokumentowanie zmiany poprzez zdjęcia lub pomiar średnicy, ponieważ rumień wędrujący rozrasta się, choć czasami bardzo wolno. Jeśli zaczerwienienie ma średnicę mniejszą niż 5 cm, zazwyczaj jest to reakcja alergiczna. W razie podejrzeń o rumień wędrujący, należy jak najszybciej odwiedzić lekarza rodzinnego.