Co to jest hepcydyna i na czym polega jej działanie?
Hepcydyna jest białkiem wytwarzanym głównie w hepatocytach, czyli komórkach wątroby. Pełni ona kluczową rolę w regulacji poziomu żelaza w organizmie. Zmniejsza ona wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego oraz uwalnianie go z makrofagów, co prowadzi do obniżenia jego stężenia we krwi. Poziom hepcydyny jest powiązany z poziomem ferrytyny. Dodatkowo, hepcydyna należy do białek ostrej fazy, które pojawiają się w odpowiedzi na stan zapalny, zakażenie, urazy lub chorobę nowotworową.
Zmniejszone stężenie hepcydyny można zaobserwować w hemochromatozie wrodzonej, talasemiach, oraz różnych rodzajach niedokrwistości. Jej produkcja może zostać również zahamowana w wyniku hipoksji, niedoboru żelaza oraz działania erytropoetyny. Z kolei zwiększone stężenie hepcydyny można zaobserwować w stanach zapalnych, zakażeniach oraz przewlekłych chorobach. Jej produkcja jest zwykle zwiększana w przypadku nadmiaru żelaza w organizmie.
Jakie są wskazania do badania stężenia hepcydyny?
Nie ma konieczności rutynowego pomiaru poziomu hepcydyny, zazwyczaj jest on dokonywany po wcześniejszej diagnozie niedokrwistości i zaburzeń żelaza. Wynik tego testu może być przydatny w diagnozowaniu hemochromatozy dziedzicznej, różnicowaniu różnych rodzajów niedokrwistości oraz monitorowaniu suplementacji żelazem lub leczenia erytropoetyną.
W pełnej diagnostyce zaburzeń metabolizmu żelaza należy uwzględnić:
- poziom żelaza we krwi,
- poziom ferrytyny,
- TIBC (łączna zdolność wiązania żelaza przez transferynę),
- nasycenie transferyny,
- rozpuszczalny receptor transferyny,
- UIBC (ukryta zdolność wiązania żelaza).
Jak przebiega badanie stężenia hepcydyny w surowicy krwi?
Testowanie poziomu hepcydyny odbywa się poprzez pobranie próbki krwi z żyły.
Jakie powikłania mogą wystąpić po badaniu stężenia hepcydyny? Jak postępować po tym badaniu?
Po pobraniu materiału na badanie możemy spodziewać się pewnych powikłań, które są podobne do tych występujących po pobraniu krwi z żyły.