Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Ggtp

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Uchyłki

29.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Pimafucort Krem

29.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Levosol

29.08.2024
Ggtp
21.06.2024
Przeczytasz w 5 min

GGTP – co to jest gamma-glutamylotranspeptydaza?

Enzym gamma-glutamylotranspeptydazy (GGTP) jest obecny w różnych tkankach i płynach ustrojowych człowieka, z największą aktywnością w jelicie i nerkach. Można go również znaleźć między innymi w wątrobie, komórkach nabłonka dróg żółciowych, trzustce, mózgu, ślinie, szpiku kostnym i płynie mózgowo-rdzeniowym. GGTP obecna we krwi głównie pochodzi z wątroby. Badanie aktywności GGTP jest jednym z najbardziej czułych testów wątrobowych, co oznacza, że nawet lekkie problemy z funkcjonowaniem wątroby mogą spowodować zwiększenie stężenia GGTP.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Badanie GGTP – jakie są wskazania do oznaczenia aktywności gamma-glutamylotranspeptydazy we krwi?

Główne wskazania do wykonania oznaczenia aktywności GGTP to:

  • alkoholowa choroba wątroby – u osób nadużywających alkoholu można porównać stężenie GGTP z innymi enzymami wątrobowymi, tj. ALT i AST; w przypadku uszkodzenia alkoholowego stosunek GGTP/AST jest większy niż 6; dodatkowa zaleta diagnostyczna GGTP i aminotransferaz polega na zwiększeniu ich aktywności w początkowej fazie choroby
  • cholestaza wewnątrzwątrobowa lub zewnątrzwątrobowa (stan, w którym dochodzi do mechanicznego zatrzymania odpływu żółci wewnątrz wątroby lub w drogach żółciowych poza wątrobą), dlatego wskazaniem do oznaczenia aktywności GGTP są objawy cholestazy – do najważniejszych należą: żółtaczka skóry, błon śluzowych i twardówek oraz świąd skóry; w przypadku podejrzenia zastoju żółci należy oznaczyć inne markery cholestazy, tj. fosfataza zasadowa oraz stężenie bilirubiny (z rozdziałem na bilirubinę całkowitą, pośrednią i bezpośrednią)
  • toksyczne uszkodzenie wątroby – stan, w którym dochodzi do uszkodzenia wątroby związanego np. z przyjmowanymi lekami lub innymi substancjami
  • niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby
  • marskość wątroby
  • pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
  • nowotwory wątroby – zdarza się, że jedynym odchyleniem od normy w badaniach enzymów wątrobowych jest zwiększenie aktywności GGTP.

Badanie GGTP – na czym polega?

Test GGTP jest przeprowadzany w celu wykrycia chorób wątroby i stanów związanych z uszkodzeniem tego narządu. Koncentrację GGTP można określić na podstawie krwi, pobierając niewielką próbkę z żyły. Konieczne jest stawienie się na badanie na czczo, po co najmniej 8-12 godzinach od ostatniego posiłku. Nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia testu.

Norma GGTP – jak interpretować wyniki badania?

Norma aktywności GGTP we krwi wynosi u kobiet poniżej 35 IU/l, u mężczyzn poniżej 40IU/l (ogólna aktywność GGTP jest wyższa u mężczyzn z powodu zwiększonej aktywności w gruczole krokowym).

Aby ustalić poprawne rozpoznanie, konieczna jest ocena stanu klinicznego pacjenta (objawy i wyniki innych badań), a następnie porównanie ich z aktywnością enzymów wątrobowych, takich jak GGTP, AST i ALT. Stosunek GGTP do ALT większy niż 1 wskazuje na niedrożność dróg żółciowych, podczas gdy ostre wirusowe zapalenie wątroby charakteryzuje stosunek GGTP/AST wynoszący od 0,1 do 0,2.

Przyczyny zwiększenia aktywności GGTP

  • Przyczyny podwyższonej aktywności gamma-glutamylotranspeptydazy to m.in. cholestaza, długotrwałe nadużywanie alkoholu, choroby wątroby, uszkodzenie wątroby przez leki, przewlekłe zapalenie trzustki, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby autoimmunologiczne, cukrzyca, otyłość, porfiria, zawał serca oraz w około 10% przypadków przyczyna pozostaje nieznana.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł