Co to jest GFR?
Wartość GFR to po prostu ilość krwi przesączanej przez nerki, odnosząca się do przepływu przez kłębuszki nerkowe. Poprawnie powinno to wynosić około 10% całkowitej objętości krwi przepływającej przez nerki. W praktyce, GFR określa się jako ilość krwi przesączająca się w ciągu jednej minuty, zwykle w granicach od 80 do 120 ml/min.
Aby uzyskać bardziej dokładne wyniki, wskaźnik ten jest zwykle korygowany do powierzchni ciała badanej osoby i podawany jako ml/min/1,73 m2 (mililitry na minutę na 1,73 m2> powierzchni ciała).
GFR jest ważny do oceny funkcji nerek, szczególnie u pacjentów z chorobami nerek lub narażonych na ryzyko ich rozwoju.
Skąd się bierze wartość GFR?
Wartość GFR jest obliczana z zastosowaniem specjalnych wzorów, gdzie kluczowym parametrem jest poziom kreatyniny we krwi. Obecnie popularny jest wzór MDRD, który uwzględnia wiek, płeć i rasę pacjenta. Zwykle lekarz oblicza GFR, korzystając z kalkulatorów lub stron internetowych.
Laboratoria coraz częściej podają wartość GFR w wyniku badań, bazując na stężeniu kreatyniny w surowicy oraz danych pacjenta. Można obliczyć GFR, znając stężenie kreatyniny, wiek i płeć osoby za pomocą kalkulatora.
Jakie są wskazania do wykonania badania?
Ocena i obserwacja funkcjonowania nerek.
Jakie są przeciwwskazania do badania?
Nie ma żadnych argumentów przeciwko temu.
Jak interpretuje się wynik badania?
Za prawidłowe uznaje się GFR powyżej 90 ml/min/1,73 m2. Wartości pomiędzy 60 a 89 ml/min/1,73 m2 wymagają oceny przez lekarza, ponieważ nie zawsze oznaczają upośledzenie funkcji nerek.
GFR poniżej 60 ml/min/1,73 m2 zazwyczaj wskazuje na upośledzenie funkcji nerek, natomiast GFR poniżej 30 ml/min/1,73 m2 jest poważną niewydolnością nerek.
Co zrobić w przypadku wyniku nieprawidłowego?
Nieprawidłowa, czyli zbyt mała, wartość GFR ma ścisły związek ze stężeniem kreatyniny w surowicy krwi, dlatego należy postąpić jak w przypadku zwiększonego stężenia kreatyniny.