Gdzie znajdują się nerki?
Układ wydalniczy człowieka składa się z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Nerki mają kształt fasoli i są umieszczone z tyłu tułowia, po obu stronach kręgosłupa, poniżej dolnej krawędzi żeber.
Objawy bólu nerek – jak bolą nerki?
Ból w okolicy dolnej części pleców może mieć różnorodne przyczyny.
Jednym z możliwych powodów jest obecność schorzeń nerek. Do nich zalicza się:
- kamica nerkowa
- zapalenie nerek
- infekcje układu moczowego rozprzestrzeniające się na nerki
- torbiele nerek
- nowotwory nerek.
Gdzie najczęściej bolą nerki?
Typowym objawem związany z dolegliwościami nerek jest kolka nerkowa. Odczuwany ból jest intensywny i promieniuje często do okolic pachwiny po tej samej stronie. Charakteryzuje się on ostry i czasami kurczowy, nasilając się i łagodniejąc. Kolka nerkowa może być symptomem kamicy nerkowej.
Ból wynikający z innych chorób nerek, takich jak zakażenia, zapalenie nerek, torbiele lub nowotwory, zazwyczaj jest stały, tępy i nie zależy od pozycji ciała czy ruchów. Rzadko stanowi jedyny objaw chorób nerek.
Jak odróżnić ból nerek od bólu pleców?
Bóle w okolicach pleców są często spowodowane problemami z mięśniami i stawami w kręgosłupie oraz w otaczających go tkankach miękkich. Te bóle mogą mieć różne nasilenie, zmieniać się w czasie i zależeć od pozycji ciała oraz aktywności fizycznej. Typowe przyczyny to zmiany zwyrodnieniowe kręgów, choroby krążków międzykręgowych oraz złamania kręgów związane z osteoporozą.
Ból w okolicy lędźwiowej wynikający z problemów nerek często towarzyszą inne objawy związane z układem moczowym, takie jak zmiana koloru moczu, częste parcie na mocz, trudności w oddawaniu moczu oraz dolegliwości podczas oddawania moczu, takie jak pieczenie czy ból. Mogą również pojawić się inne objawy, takie jak gorączka, osłabienie czy obrzęki.
Ból nerek – diagnostyka
Specjalista najpierw przeprowadzi wywiad, a następnie dokładnie przebada pacjenta. Charakter bólu i inne objawy mogą wskazać na konkretną diagnozę. Po tym lekarz zleci dodatkowe badania. Podstawowymi testami diagnostycznymi dotyczącymi bólu nerek są badania krwi i moczu oraz badania obrazowe, najczęściej USG.
Bóle nerek – leczenie
Metody leczenia bólu nerek zależą od jego przyczyny. W przypadku zakażenia układu moczowego konieczne jest przyjmowanie antybiotyków. Natomiast kolka nerkowa będzie ustępować po usunięciu kamienia z układu moczowego, który blokuje przepływ moczu. Może to nastąpić samoistnie lub wymagać interwencji chirurgicznej.