Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Gastryna

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Eye Q

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Nalgesin Forte

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rozalin

04.08.2024
Gastryna
28.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Jakie są wskazania do badania stężenia gastryny?

Gastryna jest głównym czynnikiem stymulującym wydzielanie kwasu solnego oraz pepsynogenu, co inicjuje trawienie białek w żołądku. Dodatkowo, pobudza produkcję wody i jonów do soku trzustkowego oraz żółci, niezbędnej do trawienia tłuszczów.

Zwiększone wydzielanie gastryny w przewodzie pokarmowym może prowadzić do nadmiernego zakwaszenia soku żołądkowego, uszkodzenia błony śluzowej żołądka i powstawania wrzodów. Zwiększone stężenie gastryny może być podejrzewane u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, którzy nie reagują na leczenie, u osób z wrzodami trawiennymi niezwiązanymi z infekcją Helicobacter pylori lub stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także u pacjentów z mnogimi wrzodami przewodu pokarmowego oraz chorobą wrzodową towarzyszącą niewyjaśnionym przypadkom biegunki.

Nadmierna i niekontrolowana produkcja gastryny może występować w różnych chorobach, takich jak zespół Zollingera i Ellisona, gdzie przyczyną jest niekontrolowana rekacja guza. Inne przyczyny nadmiernego wydzielania gastryny to: leczenie silnymi lekami hamującymi wydzielanie soku żołądkowego, stany po resekcji jelita, przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka typu A, niedokrwistość Addisona-Biermera i niewydolność nerek z powodu upośledzenia metabolizmu hormonu. W przypadku podejrzenia któregoś z tych schorzeń, zaleca się badanie stężenia gastryny we krwi.

Należy pamiętać, że oznaczenie stężenia gastryny we krwi jest badaniem wysoko specjalistycznym i powinno być przeprowadzane przez gastroenterologa po dokładnej analizie przypadku pacjenta. Izolowane oznaczenie poziomu gastryny we krwi, bez przeprowadzenia podstawowych badań diagnostycznych, w tym oznaczenia kwasowości treści żołądka, jest nieprzydatne i bezcelowe.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak przebiega badanie stężenia gastryny?

Ocena stężenia gastryny we krwi polega na badaniu kilku próbek krwi o pojemności 2-3 ml, pobranych w kolejnych dniach do probówek bez antykoagulantu.

Jak przygotować się do badania stężenia gastryny?

Aby uzyskać dokładne wyniki pomiaru poziomu gastryny we krwi, konieczne jest pobranie próbki krwi od pacjenta, którzy był na czczo przez co najmniej 6-8 godzin, czyli bez spożywania jedzenia i picia.

Jakie są przeciwwskazania do badania stężenia gastryny?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zbadać poziom gastryny. Wystarczy pobrać niewielką próbkę krwi.

Jakie powikłania mogą wystąpić po wykonaniu oznaczenia stężenia gastryny? Jak postępować po badaniu?

Badanie poziomu gastryny nie jest związane z żadnymi negatywnymi skutkami, poza ewentualnymi komplikacjami związanymi z pobraniem próbki krwi poprzez nakłucie żyły.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł