- Co to jest gastropatia żółciowa i jakie są jej przyczyny?
- Jak często występuje gastropatia żółciowa?
- Jak się objawia gastropatia żółciowa?
- Co robić w przypadku wystąpienia objawów gastropatii żółciowej?
- W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie gastropatii żółciowej?
- Jakie są metody leczenia gastropatii żółciowej?
- Czy możliwe jest całkowite wyleczenie gastropatii żółciowej?
- Co trzeba robić po zakończeniu leczenia gastropatii żółciowej?
Co to jest gastropatia żółciowa i jakie są jej przyczyny?
Gastropatia żółciowa to uszkodzenie błony śluzowej żołądka wywołane działaniem żółci przez długi czas. Należy do grupy chemicznych zapaleń żołądka.
Do powstania gastropatii żółciowej dochodzi, gdy żółć przedostaje się do żołądka z dwunastnicy. W warunkach normalnych żółć jest wydzielana przez drogi żółciowe do dwunastnicy, gdzie uczestniczy w trawieniu tłuszczów. W warunkach fizjologicznych żółć nie powinna być obecna w żołądku. Jej obecność w żołądku może prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej.
Żółć może dostać się do żołądka w wyniku zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego, np. w przypadku refluksu dwunastniczo-żołądkowego, po usunięciu pęcherzyka żółciowego lub po niektórych operacjach żołądka.
Jak często występuje gastropatia żółciowa?
Gastropatia żółciowa jest sklasyfikowana jako rodzaj chemicznego zapalenia żołądka, stanowiącego do 10% wszystkich przypadków zapalenia tego narządu.
Jak się objawia gastropatia żółciowa?
Gastropatia żółciowa może być bezobjawowa lub manifestować się jedynie minimalnymi dolegliwościami, które często są diagnozowane podczas rutynowych badań endoskopowych z innych powodów.
Symptomy spowodowane zaleganiem żółci w żołądku są ogólnie niespecyficzne i obejmują objawy dyspeptyczne, takie jak dyskomfort i/lub ból w górnej części brzucha, nudności oraz rzadziej wymioty.
Co robić w przypadku wystąpienia objawów gastropatii żółciowej?
Symptomy gastropatii żółciowej są niecharakterystyczne i mogą być obecne również w przypadku innych schorzeń. Jeśli pojawią się objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak dyskomfort i/lub ból w górnej części brzucha, nudności, wymioty, zwłaszcza jeśli utrzymują się przez dłuższy okres (tygodnie), należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym.
W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie gastropatii żółciowej?
Gastropatia żółciowa może przebiegać bezobjawowo i często jest przypadkowym odkryciem podczas rutynowego badania endoskopowego. Jednak częściej objawiają się niespecyficznymi objawami. W przypadku uporczy