Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Fobia Społeczna

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Fobia Społeczna
05.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Jak często występuje fobia społeczna?

Szacuje się, że około 5–7% społeczeństwa cierpi na zaburzenia nerwicowe, natomiast fobia społeczna dotyka 3–4% Polaków. Objawy często pojawiają się między 10. a 20. rokiem życia, przy czym u 90% pacjentów zaburzenie zaczyna się przed 23. rokiem życia.

U kobiet fobii społecznej częściej towarzyszą zaburzenia depresyjne, podczas gdy u mężczyzn częściej pojawiają się obawy związane z umawianiem się na randki oraz inne rodzaje zaburzeń. W przypadku mężczyzn częściej także współwystępują zaburzenia zachowania oraz nadużywanie substancji psychoaktywnych.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jakie są przyczyny fobii społecznej?

Większość zaburzeń psychicznych nie wynika z pojedynczego czynnika, ale z różnorodnych elementów, które mogą wpływać na pojawienie się objawów. W przypadku fobii społecznej istotne są zarówno predyspozycje biologiczne, jak i czynniki psychospołeczne. Na przykład, obniżone stężenie kwasu γ-aminomasłowego w mózgu może prowadzić do zwiększonej reaktywności na bodźce lękowe. Pacjenci z fobią społeczną często mają również podwyższone stężenie noradrenaliny, adrenaliny i fenyletylaminy, co dodatkowo może przyczynić się do wzmożonego napięcia i pobudzenia. Zmiany w poziomie serotoniny i dopaminy także odgrywają istotną rolę.

Badania wykazały, że osoby z fobią społeczną aktywują pewne obszary mózgu w reakcji na ludzkie twarze, co może generować negatywne emocje i reakcje obronne. Ponadto, czynniki genetyczne również mają znaczący wpływ na rozwój fobii społecznej. Statystyki pokazują, że ryzyko zachorowania jest znacząco wyższe u krewnych pierwszego stopnia osób z tym zaburzeniem. Nie wykazano jednak jednoznacznej odpowiedzialności konkretnego genu za fobię społeczną, co sugeruje, że istotne są zmiany w wielu genach. Na tym polu nadal trwają badania.

Jakie są objawy fobii społecznej?

Fobia społeczna jest jednym z zaburzeń lękowych, które wywołują niekontrolowany lęk i symptomy wegetatywne. Objawy te obejmują szybkie bicie serca, pocenie się, drżenie rąk, czerwienienie się oraz uczucie suchości w jamie ustnej.

Osoby z fobią społeczną unikają sytuacji międzyludzkich ze strachu przed oceną, kompromitacją i ośmieszeniem. Istnieją dwa rodzaje fobii społecznych: uogólnione i izolowane. Pierwsza forma prowadzi często do skrajnej izolacji, podczas gdy druga dotyczy konkretnych sytuacji społecznych. Lęk w przypadku fobii społecznej jest często irracjonalny, a osoby dotknięte tym problemem mogą mieć tendencje samobójcze. Często występuje także współchorobowość z innymi zaburzeniami psychicznymi.

Jestem nieśmiały/nieśmiała – czy to znaczy, że mam fobię społeczną?

Niezdecydowanie to cecha osobowości, która jest dość powszechna w społeczeństwie. Często można zaobserwować ją u dzieci i zdarza się, że dzieci nieśmiałe w procesie dojrzewania nabierają pewności siebie i przestają być tak nieśmiałe. Niemniej jednak, zdarza się, że uczucie skrępowania czy zażenowania w relacjach międzyludzkich, szczególnie podczas nawiązywania nowych znajomości czy wystąpień publicznych, pozostaje z nami na zawsze. Według badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, aż 88% osób uznających się za nieśmiałe, nie spełnia kryteriów diagnozy fobii społecznej. Zazwyczaj dyskomfort towarzyszący im w sytuacjach społecznych nie jest zbyt silny, nie powoduje cierpienia i nie prowadzi do zakłócenia funkcjonowania czy społecznej izolacji.

Na jakiej podstawie lekarz ustala rozpoznanie?

Do postawienia diagnozy lekarz musi przeanalizować wywiad pacjenta oraz spełnienie kryteriów fobii społecznej zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 lub DSM-5.

Objawy fobii społecznej obejmują m.in. obawy związane z byciem w centrum uwagi oraz unikanie sytuacji społecznych. Wyzwalają je różne czynniki, a diagnozę ułatwiają narzędzia takie jak Skala Lęku Społecznego Liebowitza. Zawsze jednak należy wykluczyć inne schorzenia, gdyż objawy fobii społecznej nie wykluczają obecności innych chorób, np. zawału serca.

Jakie jest leczenie fobii społecznej?

W przypadku fobii społecznej, spontaniczne remisje są rzadkością, dlatego zawsze należy podjąć leczenie po otrzymaniu diagnozy. Istnieje wiele form terapii, które mogą być stosowane, w zależności od nasilenia objawów, postawy pacjenta i dostępności terapii. Wskazane jest połączenie psychoterapii, farmakoterapii, psychoedukacji oraz technik samopomocowych.

Metody psychoterapeutyczne, które są skuteczne w leczeniu fobii społecznej, obejmują trening umiejętności społecznych, terapię ekspozycyjną, trening relaksacyjny, terapię poznawczą oraz terapię poznawczo-behawioralną. Stosowanie leków, zwłaszcza z grupy SSRI, jest wskazane w przypadku umiarkowanych lub znacznych objawów. Istnieją również inne leki, takie jak wenlafaksyna czy benzodiazepiny, które mogą być stosowane w terapii.

Metody samopomocy, oparte na edukacyjnych materiałach, mogą stanowić uzupełnienie terapii. Leczenie fobii społecznej wymaga cierpliwości i zaangażowania pacjenta oraz lekarza. Warto zauważyć, że wielu pacjentów zwleka z uzyskaniem pomocy specjalisty, co może prowadzić do rozwoju dodatkowych zaburzeń psychicznych. Dlatego ważne jest szybkie zwrócenie się o profesjonalną pomoc.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł