Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Dieta Kapuściana

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Dieta Kapuściana
13.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Ogólne zasady diety kapuścianej

Popularna dieta, która zdobyła rozgłos ponad 15 lat temu, trwa przez 7 dni i opiera się głównie na użyciu kapusty białej lub włoskiej. Specjalnie opracowany plan żywieniowy ma na celu redukcję masy ciała o 3-6 kg w ciągu miesiąca.

Podstawą diety jest spożywanie codziennie zupy kapuścianej, przygotowanej z główki kapusty, 6 cebuli, 2 zielonych papryk, selera naciowego, 6 świeżych pomidorów oraz przypraw: pieprzu, czosnku i chili.

Po dokładnym umyciu warzyw należy je pokroić w kostkę; pomidory należy sparzyć i obrać ze skórki. Następnie na głębokiej patelni należy podsmażyć wszystkie warzywa oprócz cebuli aż do miękkości, a na końcu dodać cebulę. Warzywa należy przenieść do garnka, zalać wodą i gotować, aż staną się miękkie. Na końcu dodaj przyprawy, pamiętając o zakazie dodawania soli.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Dieta kapuściana: 7-dniowy jadłospis

Dzień Pierwszy.
Na pierwsze śniadanie proponowana jest zupa z kapusty, którą można zjeść razem z czarną kawą. Drugie śniadanie powinno zawierać warzywa. Na obiad znowu proponowana jest zupa z kapusty. Po niej można napić się czarnej herbaty. Na podwieczorek zaleca się zjedzenie dowolnego owocu (z wyjątkiem banana). Zamiast kolacji sugeruje się wypicie dużej ilości wody mineralnej i soków owocowych.

Dzień Drugi.
Na śniadanie proponowane są warzywa gotowane lub surowe, najlepiej zielone, liściaste, unikając fasoli, kukurydzy i grochu. W tym dniu zaleca się rezygnację z jakichkolwiek owoców. Na obiad oczywiście zupa z kapusty. Kolacja składa się z dwóch pieczonych ziemniaków w mundurkach, polanych masłem, lecz bez soli.

Dzień Trzeci.
Na śniadanie znowu zupa z kapusty, a na drugie śniadanie zalecany jest dowolny owoc (oprócz banana). Dodatkowo można wypić szklankę gorzkiej herbaty. Na obiad proponowane są dowolne warzywa (oprócz ziemniaków). Podwieczorek to owoce. Kolację pomijamy, chyba że czujemy ogromny głód, wtedy można zjeść porcję zupy z kapusty.

Dzień Czwarty.
Na śniadanie znowu zupa z kapusty. Na drugie śniadanie i obiad można zjeść banany (nawet do 4 sztuk). Na kolację poleca się 2 litry odtłuszczonego mleka. Dodatkowo na koniec dnia zaleca się wypicie dużej ilości wody mineralnej niegazowanej.

Dzień Piąty.
Śniadanie jak zwykle z zupą z kapusty. Na obiad proponowane jest 200g mięsa (najlepiej z kurczaka lub wołowina). Na kolację 6 pomidorów. Następnie należy wypić około 2 litrów wody mineralnej niegazowanej.

Dzień Szósty.
Dzień zaczynamy od zupy z kapusty. Na obiad proponowana jest pierś z kurczaka lub indyka, ewentualnie wołowina albo chuda ryba. Kolację powinny stanowić zielone warzywa, po których należy wypić dużo wody mineralnej niegazowanej.

Dzień Siódmy.
Śniadanie to porcja zupy z kapusty. Obiad powinien zawierać brązowy ryż niełuskany i porcję warzyw. Kolacja jest zabroniona w tym dniu, ale zaleca się picie dużej ilości soków owocowych i wody mineralnej.

Plusy diety kapuścianej

Prosta, szybka i ekonomiczna opcja. Dzięki monotonii diety, krótki czas trwania przynosi zalety. Podstawowa zupa jest łatwa w przygotowaniu i tania. Ze względu na ograniczoną ilość dozwolonych produktów, spożywanych głównie na surowo, dieta nie wymaga dużego zaangażowania czasowego.

Minusy diety kapuścianej

  • Monotonna, niezdrowa, niezbilansowana
  • Utrudnia wchłanianie witamin
  • Może powodować bóle głowy, rozdrażnienie
  • Brak jakichkolwiek podstaw naukowych takiego modelu żywienia, dieta kapuściana nie uczy właściwych, „zdrowych” nawyków żywieniowych.
  • Brakuje wyjaśnienia, z czego wynika właśnie tak zaplanowany jadłospis (dlaczego raz można jeść 4 posiłki, a innym razem tylko 3? Z czego wynika zakaz spożywania bananów w danym dniu, podczas gdy w innym można zjeść ich aż 4 sztuki?).
  • Ze względu na bardzo duży deficyt kaloryczny następuje znaczne zmniejszenie podstawowej przemiany materii. W związku z tym po zaprzestaniu jej stosowania bardzo prawdopodobny jest szybki efekt jo-jo.
  • Dieta niezbilansowana pod względem niezbędnych składników pokarmowych (aminokwasów egzogennych, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin antyoksydacyjnych).
  • Dieta całkowicie eliminuje spożycie tłuszczu, co znacznie utrudnia wchłanianie witamin w nich rozpuszczalnych: A, D, E i K.
  • Deficyt składników mineralnych, takich jak żelazo (małe ilości mięsa), wapń (małe ilości produktów nabiałowych), magnez (bardzo małe spożycie produktów węglowodanowych z mąki z pełnego przemiału).
  • Diety, których podstawą są warzywa i ewentualnie owoce nie dostarczają pełnowartościowego białka oraz są deficytowe w niektóre składniki mineralne (wapń, żelazo, magnez, jod) oraz witaminy (zwłaszcza B12 i D).
  • Niedostateczna podaż składników odżywczych może być przyczyną bólu głowy, ogólnego osłabienia i rozdrażnienia.
  • Dieta bardzo monotonna (codziennie lub kilka razy dziennie ta sama zupa).
  • Ze względu na specyficzny smak kapusty nie każdemu może odpowiadać smak proponowanej zupy.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł