Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Czy e-receptę trzeba wykupić osobiście?

Czy e-receptę trzeba wykupić osobiście?
24.11.2023
Przeczytasz w 5 min

Czy e-receptę trzeba wykupić osobiście?

W obliczu rosnącej cyfryzacji systemu opieki zdrowotnej, coraz więcej procedur związanych z leczeniem przenosi się do przestrzeni online. E-recepta jest jednym z tych nowoczesnych rozwiązań, które zwiększają komfort i wygodę pacjentów. Ale czy zawsze trzeba wykupywać e-receptę osobiście? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, które omówimy w tym artykule.

Realizacja e-recepty osobiście

Tradycyjnie, recepty, zarówno papierowe, jak i elektroniczne, wykupywane są przez pacjenta osobiście w aptece. W przypadku e-recepty, pacjent musi podać farmaceucie swój numer PESEL oraz 4-cyfrowy kod wydruku, które otrzymał od lekarza. Farmaceuta wprowadza te dane do systemu apteki, który wyszukuje e-receptę.

Czy e-receptę musi wykupić osobiście pacjent ?

Przepisy nie wymagają, aby e-receptę wykupywał osobiście pacjent. Innymi słowy, jeśli nie jesteś w stanie osobiście odebrać leków, możesz poprosić kogoś innego, aby to zrobił za Ciebie.

Realizacja e-recepty przez osobę trzecią

Osoba trzecia może wykupić e-receptę za Ciebie, jeśli dostarczy aptekarzowi wymagane informacje - Twój numer PESEL oraz 4-cyfrowy kod wydruku e-recepty. To może być bardzo wygodne, na przykład, dla osób starszych, chorych, lub niepełnosprawnych, które nie mogą osobiście pójść do apteki.

O czym warto pamiętać przy realizacji e recepty przez osobę trzecią ?

Warto jednak pamiętać o konieczności zachowania bezpieczeństwa i prywatności tych danych. Numer PESEL i kod wydruku są informacjami osobistymi i nie powinny być dzielone z osobami niezaufanymi.

Realizacja e-recepty online

Inną opcją jest realizacja e-recepty online. Wielkie sieci aptek oraz niektóre apteki lokalne oferują możliwość zamówienia leków na receptę przez Internet. W tym przypadku, musisz wprowadzić swój numer PESEL i kod wydruku na stronie internetowej apteki. Po zatwierdzeniu zamówienia, leki są dostarczane pod wskazany adres. To jest wygodna opcja dla osób, które nie mogą lub nie chcą osobiście pójść do apteki.