CRP normy
Norma stężenia białka C-reaktywnego (CRP) we krwi wynosi od 0,08 do 3,1 mg/l. Wartość CRP powyżej 10 mg/l zazwyczaj wskazuje na obecność procesu zapalnego organizmie.
Normy CRP u dzieci są identyczne jak u dorosłych i często stosuje się to badanie w diagnostyce infekcji do różnicowania infekcji bakteryjnych od wirusowych.
CRP można również oznaczać u noworodków, przy czym normy CRP u tej grupy są takie same jak u pozostałej populacji. Wyniki badania CRP mogą pomóc w diagnozowaniu zakażeń, jednak należy je interpretować ostrożnie ze względu na specyfikę przebiegu chorób u najmłodszych pacjentów. Prawidłowe wyniki CRP nie wykluczają zakażenia, zwłaszcza we wczesnym stadium, dlatego w przypadku niepokojących objawów u noworodków zaleca się kontakt z lekarzem.
Co to jest CRP?
CRP – badanie
Badanie białka C-reaktywnego przeprowadza się poprzez pobranie krwi obwodowej, podobnie jak w przypadku morfologii krwi. Nie ma potrzeby specjalnego przygotowywania się do tego badania.
W laboratorium CRP jest oznaczane ilościowo, co oznacza, że wynik będzie zawierał wartość liczbową stężenia CRP we krwi.
Wskazania do badania CRP
- Analiza stanu zapalnego
- Monitorowanie skuteczności terapii w przypadku choroby charakteryzującej się silnym stanem zapalnym
- Ocena ryzyka związanych z układem sercowo-naczyniowym
Przeciwwskazania do badania CRP
Badanie stężenia CRP można przeprowadzić bez problemu, ponieważ wymagana jest tylko niewielka ilość krwi.
Zwiększone stężenie CRP – o czym może świadczyć?
CRP a nowotwory – czy stężenie CRP w normie wyklucza nowotwór?
1. Negatywny wynik CRP nie oznacza braku obecności nowotworu.
2. Nie, prawidłowy wynik CRP nie wyklucza choroby nowotworowej.