Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Crp

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Crp
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

CRP normy

Norma stężenia białka C-reaktywnego (CRP) we krwi wynosi od 0,08 do 3,1 mg/l. Wartość CRP powyżej 10 mg/l zazwyczaj wskazuje na obecność procesu zapalnego organizmie.

Normy CRP u dzieci są identyczne jak u dorosłych i często stosuje się to badanie w diagnostyce infekcji do różnicowania infekcji bakteryjnych od wirusowych.

CRP można również oznaczać u noworodków, przy czym normy CRP u tej grupy są takie same jak u pozostałej populacji. Wyniki badania CRP mogą pomóc w diagnozowaniu zakażeń, jednak należy je interpretować ostrożnie ze względu na specyfikę przebiegu chorób u najmłodszych pacjentów. Prawidłowe wyniki CRP nie wykluczają zakażenia, zwłaszcza we wczesnym stadium, dlatego w przypadku niepokojących objawów u noworodków zaleca się kontakt z lekarzem.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Co to jest CRP?

Białko C-reaktywne (CRP) jest wskaźnikiem wzrostu stężenia w odpowiedzi na stan zapalny, co czyni je białkiem ostrej fazy. Wytwarzane jest w wątrobie. U zdrowej osoby stężenie CRP zazwyczaj nie przekracza 3,1 mg/l, choć może być nieco wyższe, osiągając do 10 mg/l, częściej u kobiet i osób starszych. Poziom CRP może ulegać znacznym zmianom w krótkim czasie (nawet 1000-krotnie w ciągu 24-48 godzin).

CRP – badanie

Badanie białka C-reaktywnego przeprowadza się poprzez pobranie krwi obwodowej, podobnie jak w przypadku morfologii krwi. Nie ma potrzeby specjalnego przygotowywania się do tego badania.

W laboratorium CRP jest oznaczane ilościowo, co oznacza, że wynik będzie zawierał wartość liczbową stężenia CRP we krwi.

Wskazania do badania CRP

  • Analiza stanu zapalnego
  • Monitorowanie skuteczności terapii w przypadku choroby charakteryzującej się silnym stanem zapalnym
  • Ocena ryzyka związanych z układem sercowo-naczyniowym

Przeciwwskazania do badania CRP

Badanie stężenia CRP można przeprowadzić bez problemu, ponieważ wymagana jest tylko niewielka ilość krwi.

Zwiększone stężenie CRP – o czym może świadczyć?

Zwiększone stężenie CRP wskazuje na obecność zapaleń, zakażeń, uszkodzeń i martwicy tkanek, ale nie określa konkretnej lokalizacji ani przyczyny. Najwyższe stężenia CRP obserwuje się w zakażeniach bakteryjnymi i po dużych urazach. Niewielkie wzrosty mogą być związane z paleniem, nadwagą, cukrzycą czy chorobami nerek.Jest wiele powodów znacznego wzrostu CRP, m.in. zakażenia, choroby tkanki łącznej, zapalenie jelit, zawał serca i nowotwory złośliwe. Dynamika zmian stężenia CRP odzwierciedla aktywność zapalenia. Oznaczenie hsCRP jest przydatne do oceny ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.Stężenie CRP można zmniejszyć stosując leki, zmieniając dietę, ograniczając alkohol i zwiększając aktywność fizyczną.

CRP a nowotwory – czy stężenie CRP w normie wyklucza nowotwór?

1. Negatywny wynik CRP nie oznacza braku obecności nowotworu.

2. Nie, prawidłowy wynik CRP nie wyklucza choroby nowotworowej.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł