Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Cieśnia Nadgarstka

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Cieśnia Nadgarstka
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co to jest zespół cieśni nadgarstka i jakie są jego przyczyny?

Zespół cieśni nadgarstka to zbiór objawów związany z uciskiem na nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka. Choroba ta jest neuropatią uciskową, gdzie ucisk mechaniczny odpowiada za niekorzystne zmiany w nerwie.

Zespół cieśni nadgarstka może być wynikiem różnych chorób i stanów, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina układowa, cukrzyca, gruźlica, zawodowe przeciążenie kończyny górnej i inne.

Nawyki powodujące zespół cieśni nadgarstka to powtarzające się ruchy palców i nadgarstka, które występują m.in. podczas drobnych prac ręcznych, pisania na klawiaturze, operowania myszką do komputera i innych czynnościach.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka występuje dość często, około 50 razy na 1000 osób. Choroba ta może pojawić się u ludzi w różnym wieku, ale najczęściej występuje po 50. roku życia. Dotyczy 3-6% społeczeństwa i może występować jednocześnie w jednej lub obu rękach, zazwyczaj w dominującej ręce. Kobiety częściej chorują niż mężczyźni.

Zespół cieśni nadgarstka - objawy

Objawy zespołu cieśni nadgarstka to najczęściej nieprzyjemne doznania w okolicach kciuka, palca wskazującego i połowy palca serdecznego, takie jak mrowienie, drętwienie i dyskomfort. Mogą towarzyszyć im osłabienie mięśni, a czasem nawet ich zanik, jednak choroba nie obejmuje palca małego.Pacjenci często mają trudności z wykonywaniem precyzyjnych ruchów swoją chory ręką. Czują, że jest ona osłabiona, a czasem nawet tracą chwyty. Niektórzy nie są w stanie pracować na komputerze, pisać czy wykonywać prostych codziennych czynności. Objawy zazwyczaj nasilają się w nocy, zwłaszcza gdy ręka jest uniesiona do góry. Przy tym nieprzyjemnym mrowieniu pacjent często budzi się w nocy i strzepuje dłoń, co przynosi ulgę. Czynności, które zaostrzają objawy, to te wymagające powtarzających się ruchów zginania nadgarstka lub unoszenia ręki, takie jak trzymanie telefonu czy prowadzenie samochodu.Na początku objawy mogą występować sporadycznie, ale z czasem stają się coraz bardziej uciążliwe i u niektórych osób występują stale. Niektórzy pacjenci odczuwają chwilową ulgę po potrząsaniu nadgarstka lub polewaniu rąk ciepłą wodą.

Co robić w przypadku wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka?

Jeśli zauważysz u siebie symptomy cieśni nadgarstka, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Czasem po intensywnym obciążeniu ręki powtarzalnymi ruchami mogą pojawić się przejściowe objawy zespołu cieśni nadgarstka, które zazwyczaj nie wymagają diagnostyki ani leczenia.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie zespołu cieśni nadgarstka?

Lekarz prosi o szczegółowe informacje dotyczące objawów, ich czasu trwania i nasilenia. Ważne jest także, aby poinformować lekarza o ewentualnych chorobach przewlekłych, stosowanych lekach i urazach. Podczas badania lekarz zwraca uwagę na możliwy zanik mięśni w dłoniach oraz przeprowadza testy opukiwania nerwu i zginania nadgarstka. Charakterystyczne objawy i wyniki badania pozwalają często na ustalenie diagnozy. W niektórych przypadkach pomocne może być wykonanie dodatkowych badań - przewodzenia nerwowego, elektromiografii, a czasem także USG lub rezonansu magnetycznego.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

W zależności od czasu trwania i zaawansowania choroby, dobiera się odpowiednią metodę leczenia. U pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi objawami zaleca się stosowanie ortez na nadgarstek, wstrzyknięcia glikokorykosteroidów, fizjoterapię, ultradźwięki lecznicze i ćwiczenia jogi. Po około 2–6 tygodniach można zaobserwować poprawę, a najlepsze rezultaty pojawiają się po około 3 miesiącach.

W sytuacji, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów, konieczne jest przeprowadzenie leczenia operacyjnego, mającego na celu usunięcie przyczyny ucisku na nerw pośrodkowy. Tego rodzaju interwencja daje długotrwałe i skuteczne efekty w 70–90% przypadków.

Czy jest możliwe całkowite wyleczenie zespołu cieśni nadgarstka?

Zdarza się, że u niektórych pacjentów, zwłaszcza jeśli zespół cieśni jest związany z chorobą przewlekłą, może powracać.

Co trzeba zrobić po zakończeniu leczenia zespołu cieśni nadgarstka?

Po przeprowadzeniu operacji często konieczna jest rehabilitacja, która umożliwia pełne odzyskanie sprawności. W niektórych przypadkach konieczne może być zmienienie wykonywanej pracy oraz wyeliminowanie zajęć obciążających nadgarstek.

Co trzeba zrobić, żeby uniknąć zachorowania na zespół cieśni nadgarstka?

Zjawisko zespołu cieśni nadgarstka najczęściej wynika z nieprawidłowej budowy nadgarstka, pracy w niewłaściwej pozycji lub z użyciem narzędzi wibracyjnych, oraz drobnych urazów w tej okolicy. Osoby podatne na rozwój tego zespołu powinny regularnie wykonywać ćwiczenia rozciągające oraz dbać o prawidłową postawę i pozycję podczas pracy. Dodatkowo, zachorowaniu na zespół cieśni nadgarstka sprzyjają choroby takie jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy oraz nowotwory krwi.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł