- Co to jest zespół cieśni nadgarstka i jakie są jego przyczyny?
- Jak często występuje zespół cieśni nadgarstka?
- Zespół cieśni nadgarstka - objawy
- Co robić w przypadku wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka?
- W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie zespołu cieśni nadgarstka?
- Leczenie zespołu cieśni nadgarstka
- Czy jest możliwe całkowite wyleczenie zespołu cieśni nadgarstka?
- Co trzeba zrobić po zakończeniu leczenia zespołu cieśni nadgarstka?
- Co trzeba zrobić, żeby uniknąć zachorowania na zespół cieśni nadgarstka?
Co to jest zespół cieśni nadgarstka i jakie są jego przyczyny?
Zespół cieśni nadgarstka to zbiór objawów związany z uciskiem na nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka. Choroba ta jest neuropatią uciskową, gdzie ucisk mechaniczny odpowiada za niekorzystne zmiany w nerwie.
Zespół cieśni nadgarstka może być wynikiem różnych chorób i stanów, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina układowa, cukrzyca, gruźlica, zawodowe przeciążenie kończyny górnej i inne.
Nawyki powodujące zespół cieśni nadgarstka to powtarzające się ruchy palców i nadgarstka, które występują m.in. podczas drobnych prac ręcznych, pisania na klawiaturze, operowania myszką do komputera i innych czynnościach.
Jak często występuje zespół cieśni nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka - objawy
Co robić w przypadku wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka?
Jeśli zauważysz u siebie symptomy cieśni nadgarstka, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Czasem po intensywnym obciążeniu ręki powtarzalnymi ruchami mogą pojawić się przejściowe objawy zespołu cieśni nadgarstka, które zazwyczaj nie wymagają diagnostyki ani leczenia.
W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie zespołu cieśni nadgarstka?
Leczenie zespołu cieśni nadgarstka
W zależności od czasu trwania i zaawansowania choroby, dobiera się odpowiednią metodę leczenia. U pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi objawami zaleca się stosowanie ortez na nadgarstek, wstrzyknięcia glikokorykosteroidów, fizjoterapię, ultradźwięki lecznicze i ćwiczenia jogi. Po około 2–6 tygodniach można zaobserwować poprawę, a najlepsze rezultaty pojawiają się po około 3 miesiącach.
W sytuacji, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów, konieczne jest przeprowadzenie leczenia operacyjnego, mającego na celu usunięcie przyczyny ucisku na nerw pośrodkowy. Tego rodzaju interwencja daje długotrwałe i skuteczne efekty w 70–90% przypadków.
Czy jest możliwe całkowite wyleczenie zespołu cieśni nadgarstka?
Zdarza się, że u niektórych pacjentów, zwłaszcza jeśli zespół cieśni jest związany z chorobą przewlekłą, może powracać.
Co trzeba zrobić po zakończeniu leczenia zespołu cieśni nadgarstka?
Po przeprowadzeniu operacji często konieczna jest rehabilitacja, która umożliwia pełne odzyskanie sprawności. W niektórych przypadkach konieczne może być zmienienie wykonywanej pracy oraz wyeliminowanie zajęć obciążających nadgarstek.
Co trzeba zrobić, żeby uniknąć zachorowania na zespół cieśni nadgarstka?
Zjawisko zespołu cieśni nadgarstka najczęściej wynika z nieprawidłowej budowy nadgarstka, pracy w niewłaściwej pozycji lub z użyciem narzędzi wibracyjnych, oraz drobnych urazów w tej okolicy. Osoby podatne na rozwój tego zespołu powinny regularnie wykonywać ćwiczenia rozciągające oraz dbać o prawidłową postawę i pozycję podczas pracy. Dodatkowo, zachorowaniu na zespół cieśni nadgarstka sprzyjają choroby takie jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy oraz nowotwory krwi.