Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Ból W Łokciu

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Uchyłki

29.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Pimafucort Krem

29.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Levosol

29.08.2024
Ból W Łokciu
02.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Ból łokcia - informacje ogólne

Ból w okolicy łokcia jest dość częstym objawem, który może być spowodowany wcześniejszym urazem, przeciążeniem podczas aktywności sportowej lub wystąpić samoistnie.

Ból łokcia może mieć charakter przejściowy, pojawiający się np. w nocy, przy określonych ruchach lub być stały.

Może być wynikiem zaburzeń dotyczących stawu, otaczających tkanek miękkich lub pochodzić z innych części ciała, takich jak szyja, bark lub nadgarstek.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Ból bocznej (zewnętrznej) części łokcia

Powszechną przyczyną bólu łokcia jest uszkodzenie struktury ścięgna lub więzadła w miejscu przyczepu do kości, zwane entezopatią. Najczęstszym rodzajem bólu bocznego łokcia jest tzw. łokieć tenisisty, który objawia się punktowym bólem w okolicy łokcia, promieniującym czasem do przedramienia i nadgarstka.

Ból może nasilać się w trakcie wykonywania różnych czynności, takich jak naciskanie klamki, odkręcanie słoika, czy podnoszenie ciężkich przedmiotów, rzadziej występuje w spoczynku.

Ból wewnętrznej części łokcia

Rzadziej występującą przyczyną bólu wewnętrznej części łokcia może być entezopatia zwaną „łokciem golfisty”. Polega ona na nieprawidłowościach związanych z przyczepem wspólnym ścięgien zginaczy nadgarstka do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, czyli obszaru wewnętrznej strony łokcia. Ból objawia się głównie wewnętrzną częścią łokcia i może promieniować do przedramienia.

Czasami zdarza się, że pacjenci cierpią na oba te zaburzenia jednocześnie w obu łokciach.

Ból i obrzęk łokcia

Obrzęk łokcia najczęściej wynika z zapalenia kaletki wyrostka łokciowego. Objawia się on zaczerwienieniem, nadmiernym uciepleniem oraz pojawieniem się obrzęku w okolicy tyłu łokcia. Zazwyczaj nie ogranicza to ruchomości łokcia.

Niemożność wyprostowania ręki w łokciu

Jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy związane z łokciem, mogą pojawić się objawy takie jak obrzęk i ból. Jednak pacjent najczęściej odczuwa dyskomfort związany z trudnościami w wyprostowaniu ręki w stawie łokciowym. Do tego typu problemów może prowadzić:

  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • spondyloartropatie zapalne, takie jak reaktywne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, czy zapalenie stawów towarzyszące nieswoistym zapaleniom jelit
  • zapalenie stawów związane z odkładaniem kryształów, takie jak dna moczanowa lub pseudodna
  • septyczne bakteryjne zapalenie stawów

U osób aktywnych fizycznie, zwłaszcza podczas dyscyplin sportowych, które obciążają staw łokciowy poprzez rzuty, uderzenia lub inne wysiłki fizyczne (np. boks, gimnastyka), możliwa jest utrata płynności ruchu w stawie łokciowym bez wyraźnych objawów zapalenia.

Ból łokcia od kręgosłupa

Ból łokcia może mieć także inne źródło niż staw łokciowy. Może to być spowodowane radikulopatią szyjną, czyli problemem z korzeniami nerwowymi szyjnego odcinka kręgosłupa, który występuje, gdy zdegenerowane wyrośla kostne lub krążek międzykręgowy (tzw. dysk) uciskają na nerwy. Ten ucisk może powodować ból szyi oraz ból promieniujący wzdłuż obszaru, który zasilany jest przez dany nerw. Często towarzyszą mu zaburzenia czucia, drętwienie oraz trudności z poruszaniem się w okolicach szyi, barku oraz górnych kończyn.

Radikulopatia szyjna wraz z problemami związanych z barkiem mogą objawiać się bólem w okolicy łokcia. Ten ból jest zazwyczaj odczuwany głęboko w łokciu, a ruchy łokciem nie wpływają na jego nasilenie. Mogą towarzyszyć mu objawy, takie jak:

  • parestezje (nieprzyjemne wrażenia, takie jak drętwienie, mrowienie, pieczenie, kłucie)
  • niedoczulica, brak tkliwości (podczas dotykania łokcia nie jest bolesny)
  • obrzęk łokcia
  • nasilenie bólu przy ruchach barku lub szyi.

Ból łokcia po urazie

Urazy łokcia mogą być przyczyną bólu w tej okolicy. W wyniku urazu może dojść do zwichnięcia stawu łokciowego. Przy upadku na łokieć możliwe jest również złamanie wyrostka łokciowego. Główne objawy złamania wyrostka łokciowego to ból, obrzęk, zasinienie oraz ograniczenie ruchomości.

Ból łokcia w nocy i parestezje (nieprzyjemne doznania) w palcu małym i serdecznym

Jeśli dolegliwości nocnego bólu łokcia wiążą się z nieprzyjemnymi doznaniami jak mrowienie, drętwienie czy pieczenie w palcach – zwłaszcza małym i serdecznym, prawdopodobnie przyczyną jest zespół kanału łokciowego. Ten stan występuje w wyniku ucisku na nerw łokciowy, a objawy często nasilają się podczas zginania łokcia. Najbardziej uciążliwe są dolegliwości związane z palcami, przy czym ból łokcia jest towarzyszącym objawem, który często nasila się w nocy.

Ból tylnej części łokcia – tendinopatia przyczepu mięśnia trójgłowego

Mięsień trójgłowy pełni kluczową rolę w prostowaniu ręki w stawie łokciowym. Występuje rzadko tendinopatia przyczepu mięśnia trójgłowego, zwłaszcza u osób angażujących się w ciężką pracę fizyczną lub wykazujących powtarzalne ruchy prostowania stawu łokciowego. Objawami tej dolegliwości są ból w okolicach tylnego łokcia podczas prostowania ręki, pokonywania oporu oraz tkliwość w miejscu przyczepu mięśnia trójgłowego.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł