- Co zawiera i jak działa Zocor 40 - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Zocor 40 - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Zocor 40 - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Zocor 40- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Zocor 40 - tabletki powlekane
- Czy można stosować Zocor 40 - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Zocor 40- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Zocor 40 - tabletki powlekane?
Składnikiem czynnym tego preparatu jest simwastatyna, lek z grupy statyn, które służą do obniżenia poziomu lipidów we krwi, zwłaszcza cholesterolu. Zwiększone stężenie cholesterolu LDL wiąże się z większym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.
Statyny działają poprzez hamowanie kluczowego enzymu zaangażowanego w syntezę cholesterolu. Dzięki temu zmniejszają stężenie cholesterolu LDL we krwi. Leki te są stosowane zarówno w leczeniu hipercholesterolemii, jak i profilaktycznie u osób z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, zmniejszając tym samym ryzyko ich wystąpienia.
Simwastatyna przekształca się w aktywny metabolit głównie w wątrobie, gdzie także działa. Jest on wydalany głównie z kałem, a częściowo z moczem.
Kiedy stosować Zocor 40 - tabletki powlekane?
Preparat jest skuteczny w leczeniu:
• początkowej hipercholesterolemii lub mieszanej dyslipidemii, po zastosowaniu diety, gdy inne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów;
• rodzimej hipercholesterolemii homozygotycznej przy jednoczesnym stosowaniu diety i innych metod leczenia, lub gdy inne terapie nie są odpowiednie lub niedostępne;
oraz w zapobieganiu:
• wystąpieniu chorób układu sercowo-naczyniowego (zmniejszenie ryzyka zachorowania i śmierci) u pacjentów z rozpoznaną miażdżycą naczyń wieńcowych lub cukrzycą, z prawidłowym lub podwyższonym poziomem cholesterolu, jako uzupełniające leczenie mające na celu korygowanie innych czynników ryzyka lub wspieranie innej terapii zapobiegającej chorobom serca.
Kiedy nie stosować preparatu Zocor 40 - tabletki powlekane?
Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do zastosowania preparatu, nie zawsze jest możliwe jego użycie. Nie wolno stosować preparatu, jeśli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na którąkolwiek z substancji w preparacie.
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane:
• u osób z aktywną chorobą wątroby lub z utrzymującym się podwyższeniem aktywności aminotransferaz wątrobowych
• u osób przyjmujących leki silnie hamujące aktywność enzymu CYP3A4, takie jak np. itrakonazol, ketokonazol, pozakonazol, worykonazol, inhibitory proteazy HIV lub HCV (np. nelfinawir, boceprewir, telaprewir), erytromycyna, klarytromycyna, telitromycyna, nefazodon i preparaty zawierające kobicystat
• u osób przyjmujących cyklosporynę, danazol lub gemfibrozyl
• w okresie ciąży oraz u kobiet planujących ciążę
• w okresie karmienia piersią.
U osób z homozygotyczną hipercholesterolemią rodinną stosujących lomitapid przeciwwskazane jest przyjmowanie simwastatyny w dawkach większych niż 40 mg na dobę.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Zocor 40- tabletki powlekane?
Niektóre warunki zdrowotne mogą przeciwwskazywać stosowanie lub wymagać zmiany dawki preparatu. Czasem konieczne jest także wykonanie określonych badań kontrolnych. Simwastatyna, podobnie jak inne leki z grupy statyn, może powodować miopatię - chorobę mięśni objawiającą się bólem, osłabieniem lub nadmierną wrażliwością na dotyk. Miopatię można wykryć poprzez zwiększoną aktywność kinazy kreatynowej (CK) w badaniach laboratoryjnych.
Jeżeli zauważysz objawy miopatii, takie jak tkliwość mięśni, ból, skurcze lub osłabienie, skonsultuj się z lekarzem. Przed rozpoczęciem leczenia, a także w trakcie, lekarz może zalecić wykonanie badań aktywności CK. W przypadku podejrzenia miopatii, należy przerwać stosowanie preparatu. Ryzyko miopatii i rabdomiolizy zależy od dawki leku. Osoby ze zwiększonym ryzykiem powinny być ostrożne, m.in. osoby starsze, kobiety, pacjenci z chorobami nerek, niedoczynnością tarczycy, dziedzicznymi chorobami mięśni, a także nadużywający alkoholu.
Zwiększone ryzyko miopatii występuje przy stosowaniu dużej dawki 80 mg. Niektóre leki mogą zwiększać ryzyko miopatii i rabdomiolizy przy równoczesnym stosowaniu z simwastatyną. Konieczne jest więc ostrożne monitorowanie i kontrola kliniczna przy stosowaniu tego preparatu. Simwastatyna może również wpływać na funkcję wątroby i stężenie glukozy we krwi. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Krótko mówiąc, przed rozpoczęciem stosowania simwastatyny, należy dokładnie poznać wszelkie ryzyko i możliwe działania niepożądane tego leku.
Dawkowanie preparatu Zocor 40 - tabletki powlekane
Preparat w postaci tabletek powlekanych do stosowania doustnego. Należy przestrzegać zaleconych dawek, ponieważ nie jest to zalecane dla zdrowia. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Dawkowanie jest ustalane indywidualnie przez lekarza, w zależności od sytuacji klinicznej i reakcji chorego na leczenie. Standardowa dieta o niskiej zawartości cholesterolu oraz regularna aktywność fizyczna są zalecane podczas leczenia.
Tabletki należy przyjmować raz dziennie wieczorem, niezależnie od posiłku. Dawkowanie zależy od rodzaju hipercholesterolemii oraz obecności innych chorób, a także od terapii współistniejącej. Preparat może być stosowany u różnych grup wiekowych, jednak należy ściśle przestrzegać dawkowania.
Czy można stosować Zocor 40 - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie należy zażywać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości dotyczących potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj o tym lekarza przepisującego dany preparat.
Podawanie preparatu kobietom w ciąży, planującym ciążę w najbliższym czasie oraz kobietom, u których istnieje podejrzenie ciąży, jest przeciwwskazane.
Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ należy niezwłocznie przerwać leczenie w okresie ciąży.
Stosowanie preparatu podczas karmienia piersią jest przeciwwskazane.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Informuj lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym tych bez recepty. Nie stosuj simwastatyny jednocześnie z silnymi inhibitorami izoenzymu 3A4 cytochromu P450. Ostrożność zachowaj przy jednoczesnym stosowaniu słabszych inhibitorów. Z wyżej wymienionymi lekami również należy ostrożnie łączyć simwastatynę. Simwastatyna jest przeciwwskazana u osób przyjmujących cyklosporynę, danazol lub gemfibrozyl. Stosowanie fibratów zwiększa ryzyko miopatii i rabdomiolizy.
Niacyna w dużych dawkach również zwiększa ryzyko miopatii. Stosowanie simwastatyny jest przeciwwskazane przy stosowaniu kwasu fusydowego. U osób z homozygotyczną hipercholesterolemią rodzinną, dawka simwastatyny nie powinna przekraczać 40 mg na dobę. Unikaj stosowania simwastatyny z daptomycyną. Upewnij się, że unikasz spożywania soku grejpfrutowego. Stosowanie leków zmniejszających aktywność białek transportujących może zwiększyć ryzyko miopatii.
Równoległe stosowanie kolchicyny może zwiększyć ryzyko miopatii. U osób przyjmujących ryfampicynę, zalecane jest kontrolowanie poziomu cholesterolu. Simwastatyna może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych pochodnych kumaryny. Konieczne jest monitorowanie parametrów krzepnięcia krwi przy stosowaniu takiego leczenia skojarzonego.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Zocor 40- tabletki powlekane?
Zocor 10, -20, -40, -80 może powodować niekorzystne skutki, chociaż nie będzie ich doświadczać każdy pacjent. Trzeba pamiętać, że korzyści z leczenia tym preparatem zazwyczaj przewyższają potencjalne szkody wynikające z ewentualnych działań niepożądanych.
Możliwe rzadkie działania niepożądane obejmują zaburzenia mięśni (miopatię, rabdomiolizę), zwiększoną aktywność wątrobowych enzymów, wzrost aktywności kinazy kreatynowej, objawy nadwrażliwości, tzw. zespół podobny do tocznia, różne bóle mięśniowe, zapalenia skóry, małopłytkowość, eozynofilię i inne. Rzadziej mogą wystąpić również inne objawy, jak osłabienie, zawroty głowy, problemy z widzeniem, biegunka i inne dolegliwości układu pokarmowego.
Bardzo rzadko można doświadczyć bezsenności, zaburzeń pamięci, niewydolności wątroby, zmian liszajowatych, zerwania mięśni, reakcji alergicznych i innych. Istnieją również działania niepożądane, których częstość występowania nie została określona, takie jak depresja, problemy z potencją, choroby płuc czy ścięgien.