- Co zawiera i jak działa Xarelto 20 mg - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Xarelto 20 mg - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Xarelto 20 mg - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Xarelto 20 mg- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Xarelto 20 mg - tabletki powlekane
- Czy można stosować Xarelto 20 mg - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Xarelto 20 mg- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Xarelto 20 mg - tabletki powlekane?
Substancją aktywną leku jest rywaroksaban, który działa przeciwzakrzepowo. Blokując czynnik Xa, uniemożliwia krzepnięcie krwi. Proces krzepnięcia krwi, zwany kaskadą krzepnięcia, uruchamiany jest przez uszkodzenie naczynia. Początkowo płytki krwi tworzą czop hemostatyczny, który jest wzmocniony przez fibrynę. Włóknina fibryny nie może być gotowa, dlatego we krwi znajduje się fibrynogen, który ulega przemianie w fibrynę.
Rywaroksaban hamuje aktywny czynnik X, zapobiegając tworzeniu się skrzepu. Lek jest szybko wchłaniany, metabolizowany i wydalany z organizmu. Jego okres półtrwania wynosi 7-11 godzin.
Kiedy stosować Xarelto 20 mg - tabletki powlekane?
Wskazania do stosowania preparatu obejmują:
• zapobieganie udarowi i niedrożności obwodowej u osób dorosłych cierpiących na migotanie przedsionków bez związku z wadą zastawkową, które mają jeden lub więcej czynników ryzyka, takich jak: zastoinowa niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, wiek 75 lat lub powyżej, cukrzyca, udar lub przemijający napad niedokrwienny w wywiadzie;
• terapia zakrzepicy żył głębokich oraz zatorowości płucnej, a także zapobieganie ich nawrotom u osób dorosłych;
• leczenie i zapobieganie nawrotom żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat o masie ciała przynajmniej 30 kg po co najmniej 5 dniach początkowego pozajelitowego leczenia przeciwzakrzepowego.
Kiedy nie stosować preparatu Xarelto 20 mg - tabletki powlekane?
Jeżeli masz uczulenie na którykolwiek składnik preparatu, niestety nie możesz go stosować, nawet jeśli są wskazania do jego użycia.
Preparat jest przeciwwskazany u osób z istotnym klinicznie aktywnym krwawieniem oraz przy występowaniu nieprawidłowości i stanów zwiększających ryzyko poważnych krwawień.
Przeciwwskazane jest także równoczesne stosowanie preparatu z innymi lekami przeciwzakrzepowymi oraz podczas ciąży i karmienia piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Xarelto 20 mg- tabletki powlekane?
Niektóre schorzenia mogą wpływać na konieczność dostosowania dawki leku. W trakcie leczenia zaleca się regularne kontrole kliniczne. Należy zachować ostrożność, ponieważ podczas stosowania leku mogą wystąpić krwawienia oraz zmiany w układzie krwiotwórczym. W przypadku objawów krwawienia należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Chorzy zwiększonego ryzykiem krwotoków powinni być szczególnie ostrożni, a ciężkie krwotoki są powodem do przerwania leczenia. Podczas długotrwałego stosowania leku mogą wystąpić krwawienia z różnych miejsc oraz niedokrwistość. U dzieci z zakrzepicą nerwów mózgowych lekarz powinien ocenić ryzyko krwawień przed zastosowaniem preparatu. Niezalecane jest stosowanie leku u dzieci i młodzieży z zaburzeniami nerek, oraz u osób przyjmujących inne leki mogące wpływać na stężenie leku we krwi. Konieczna jest ostrożność u osób ze zwiększonym ryzykiem krwotoków, takich jak osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi czy chorobami przewodu pokarmowego. Osoby z nowotworami mogą mieć większe ryzyko krwawienia.
Lek nie powinien być stosowany u pacjentów po TAVR, ani u osób z zespołem antyfosfolipidowym. Konieczne jest przerwanie leczenia przed niektórymi zabiegami chirurgicznymi oraz zachowanie ostrożności podczas innych zabiegów. U osób starszych wzrasta ryzyko krwotoku. Możliwe jest wystąpienie ciężkich reakcji skórnych podczas leczenia. Preparat zawiera laktozę, co może być istotne dla osób z nietolerancją galaktozy. Lek nie wpływa istotnie na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn, chociaż w przypadku działań niepożądanych należy zachować ostrożność.
Dawkowanie preparatu Xarelto 20 mg - tabletki powlekane
Czy można stosować Xarelto 20 mg - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!
Bezwarunkowo ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub podczas karmienia piersią, aby wyjaśnić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, powiadom lekarza przepisującego ten lek.
Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży.
Kobiety w wieku rozrodczym powinny unikać zajścia w ciążę podczas stosowania preparatu.
Nie zaleca się stosowania preparatu podczas karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Pamiętaj o informowaniu lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, łącznie z tymi, które są dostępne bez recepty medycznej. Interakcje dotyczące stosowania leku u dorosłych zostały przedstawione poniżej. Należy unikać jednoczesnego stosowania rywaroksabanu z silnymi inhibitorami izoenzymu 3A4 cytochromu P450 i glikoproteiny P, ponieważ może to prowadzić do zwiększenia stężenia leku we krwi oraz nasilenia jego działania, co z kolei może zwiększyć ryzyko krwawienia. Stosowanie preparatu z lekami hamującymi agregację płytek krwi wymaga zachowania ostrożności. Równoległe stosowanie z innymi lekami przeciwzakrzepowymi jest przeciwwskazane, z wyjątkiem sytuacji wymagających zmiany leczenia na rywaroksaban.
Należy unikać jednoczesnego stosowania rywaroksabanu z silnymi induktorami enzymów CYP3A4, chyba że pacjent jest ścisłe monitorowany pod kątem objawów zakrzepicy. Przeprowadzone badania nie wykazały istotnych klinicznie interakcji rywaroksabanu z midazolamem, digoksyną, atorwastatyną czy omeprazolem.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Xarelto 20 mg- tabletki powlekane?
Xarelto, podobnie jak każdy inny lek, może powodować działania niepożądane, chociaż nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Warto jednak pamiętać, że korzyści z jego stosowania zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody związane z ewentualnymi skutkami ubocznymi.
Do najczęściej występujących działań niepożądanych należą m.in.: zawroty głowy, krwotok oczu, niedociśnienie tętnicze, krwioplucie, bóle brzucha, niestrawność, nudności, wysypka skórna, siniaki, osłabienie czy zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.
Natomiast do działań niepożądanych występujących rzadziej lub bardzo rzadko mogą należeć: reakcje alergiczne, krwotok mózgowy, omdlenie, suchość w jamie ustnej, żółtaczka, zapalenie wątroby czy reakcje anafilaktyczne.
Warto być świadomym potencjalnych skutków ubocznych leku Xarelto i zgłaszać wszelkie niepokojące objawy lekarzowi prowadzącemu stosowanie tego preparatu.