- Co zawiera i jak działa Xaloptic Free - krople do oczu, roztwór?
- Kiedy stosować Xaloptic Free - krople do oczu, roztwór?
- Kiedy nie stosować preparatu Xaloptic Free - krople do oczu, roztwór?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Xaloptic Free- krople do oczu, roztwór?
- Dawkowanie preparatu Xaloptic Free - krople do oczu, roztwór
- Czy można stosować Xaloptic Free - krople do oczu, roztwór w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Xaloptic Free- krople do oczu, roztwór?
Co zawiera i jak działa Xaloptic Free - krople do oczu, roztwór?
Substancją czynną preparatu jest latanoprost, związek chemiczny podobny do prostaglandyny, który poprzez aktywację receptorów prostaglandynowych zmniejsza ciśnienie wewnątrz gałki ocznej poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej.
Latanoprost nie wpływa na produkcję cieczy wodnistej. Jest dobrze wchłaniany przez rogówkę do cieczy wodnistej, gdzie ulega hydrolizie do aktywnego farmakologicznie wolnego kwasu latanoprostowego.
Działanie maksymalne preparatu występuje po około 8-12 godzinach po podaniu miejscowym do oka, a obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego utrzymuje się co najmniej przez 24 godziny.
Kiedy stosować Xaloptic Free - krople do oczu, roztwór?
Przygotowanie jest zalecane w celu zmniejszenia zwiększonego ciśnienia śródgałkowego:
• u osób cierpiących na jaskrę z otwartym kątem przesączania oraz z nadciśnieniem wewnątrzgałkowym
• u dzieci i młodzieży z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym oraz z jaskrą wieku dziecięcego.
Kiedy nie stosować preparatu Xaloptic Free - krople do oczu, roztwór?
Niestety, nawet jeśli są wskazania do użycia preparatu, nie zawsze można go używać. Konieczne jest unikanie preparatu, jeśli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na jakikolwiek składnik preparatu.
Nie wolno stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Xaloptic Free- krople do oczu, roztwór?
Niektóre schorzenia oraz inne okoliczności mogą być przeszkodą dla stosowania lub wskazaniem do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych przypadkach konieczne jest też przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Produkt ten jest przeznaczony wyłącznie do użytku zewnętrznego, miejscowego do worka spojówkowego. Latanoprost może stopniowo zmieniać kolor oka poprzez zwiększenie ilości brązowego pigmentu w tęczówce. Leczenie jednego oka może spowodować trwałą różnorodność kolorów oczu. Zmiany w kolorze tęczówki postępują powoli i mogą pozostać niezauważone przez długi czas. Zauważyć je można u osób o mieszanych kolorach tęczówek, takich jak niebiesko-brązowe, szaro-brązowe, żółto-brązowe czy zielono-brązowe, ale również u osób z brązowymi tęczówkami. Typowe przebarwienie charakteryzuje się brązowym zabarwieniem wokół źrenicy, które rozchodzi się koncentrycznie na zewnątrz lub odnotować można bardziej intensywne zabarwienie całej tęczówki albo jej fragmentów. Zwiększona pigmentacja tęczówki nie wywołuje szkodliwych skutków.
Po zakończeniu terapii nie zaobserwowano dalszego wzrostu ilości brązowego barwnika w tęczówce. Znamiona i plamki na tęczówce nie podlegają zmianom w trakcie leczenia. Brak wystarczających doświadczeń klinicznych w stosowaniu latanoprostu w przypadku stanów zapalnych oka, jaskry zapalnej i naczyniowej, jaskry z zamkniętym kątem przesączania, wrodzonej jaskry, jaskry z otwartym kątem przesączania u pacjentów z bezsoczewkowością rzekomą oraz jaskry barwnikowej Latanoprost nie ma wpływu na szerokość źrenicy lub wpływa na nią tylko w niewielkim stopniu. Nie ma danych dotyczących stosowania preparatu w ostrych napadach jaskry z zamkniętym kątem. W tych przypadkach zaleca się zachowanie ostrożności. Należy ostrożnie stosować preparat w okresie okołooperacyjnym po usunięciu zaćmy, ze względu na brak doświadczenia klinicznego. Stosowanie należy prowadzić ostrożnie u osób z opryszczkowym zapaleniem rogówki w wywiadzie i unikać w przypadku aktualnego występowania opryszczkowego zapalenia rogówki lub nawrotowego charakteru schorzenia. W trakcie leczenia latanoprostem, możliwe jest wystąpienie obrzęku plamki żółtej, także w postaci torbielowatej.
Należy zachować ostrożność u chorych z bezsoczewkowością, bezsoczewkowością rzekomą z rozdarciem torebki tylnej soczewki, zaimplantowaną soczewką przedniokomorową oraz u osób z czynnikami ryzyka torbielowatego obrzęku plamki, takimi jak retinopatia cukrzycowa, niedrożność naczyń siatkówki. Ostrożność stosowania preparatu zaleca się w przypadku skłonności do występowania zapalenia tęczówki i/lub błony naczyniowej oka. Brak dostatecznego doświadczenia klinicznego sprawia, że preparat należy używać z ostrożnością u pacjentów cierpiących na astmę; możliwe wystąpienie zaostrzenia astmy i/lub duszności podczas stosowania preparatu. Preparat może powodować zmianę koloru skóry okolic oczodołów, szczególnie u osób pochodzących z Japonii. Latanoprost może wpływać na wygląd rzęs, wywołując nieprawidłowy kierunek wzrostu, zmianę grubości, długości i barwy. Nie ustalono bezpieczeństwa długotrwałego stosowania preparatu u dzieci. U dzieci do 3. roku życia z jaskrą pierwotną wrodzoną leczenie chirurgiczne pozostaje metodą pierwszego wyboru.
Czy preparat ten wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów? Należy zachować ostrożność, gdyż po podaniu preparatu do oka mogą wystąpić przejściowe zaburzenia widzenia, które mogą ograniczyć zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń. W przypadku wystąpienia zaburzeń widzenia, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń, dopóki widzenie nie powróci do normy.
Dawkowanie preparatu Xaloptic Free - krople do oczu, roztwór
Preparat występuje w postaci kropli do stosowania miejscowego do worka spojówkowego, zapakowanych w pojemnik jednodawkowy. Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących stosowania preparatu. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Zalecana dawka dla dorosłych i dzieci to 1 kropla do worka spojówkowego raz na dobę, preferowane wieczorem.
Aby ograniczyć wchłanianie substancji czynnej, zaleca się uciskanie worka spojówkowego w środkowej części kąta szpary powiekowej przez minutę tuż po podaniu kropli.
Brak danych dotyczących stosowania preparatu u wcześniaków urodzonych przed 36. tygodniem ciąży. Dane dotyczące stosowania u niemowląt w pierwszym roku życia są ograniczone.
Przed zastosowaniem kropli należy zdjąć soczewki kontaktowe i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym ich założeniem.
Jeśli jednocześnie stosowane są inne preparaty do oczu, należy odczekać co najmniej 5 minut między aplikacją kolejnych leków.
Czy można stosować Xaloptic Free - krople do oczu, roztwór w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku!
Przed podjęciem decyzji o przyjmowaniu leków w okresie ciąży lub karmienia piersią zaleca się skonsultowanie z lekarzem, aby omówić potencjalne ryzyko i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o swoim stanie.
Nie zaleca się stosowania leków w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom swojego lekarza o wszystkich ostatnio zażywanych lekach, również o tych, które są dostępne bez recepty.
Brak informacji na temat interakcji tego preparatu z innymi lekami.
Ze względu na ryzyko paradoksalnego wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, nie zaleca się jednoczesnego stosowania dwóch miejscowo działających prostaglandyn, ich analogów lub pochodnych.
Przed zastosowaniem kolejnych leków należy odczekać co najmniej 5 minut po miejscowym stosowaniu innych preparatów okulistycznych.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Xaloptic Free- krople do oczu, roztwór?
Xaloptic Free, podobnie jak inne leki, może wywołać działania niepożądane, choć nie u wszystkich pacjentów. Warto jednak pamiętać, że korzyści z jego stosowania są zazwyczaj większe niż ewentualne skutki uboczne.
Do najczęstszych działań niepożądanych należą: zmiana koloru tęczówki, podrażnienie oka, przekrwienie spojówek, zmiany w wyglądzie rzęs, zapalenie rogówki, zapalenie brzegów powiek, zapalenie spojówek, światłowstręt oraz ból oka.
Wśród mniej częstych objawów niepożądanych wymienia się: obrzęk powiek, zespół suchego oka, widzenie niewyraźne, obrzęk plamki żółtej, zapalenie błony naczyniowej oka.
Rzadziej mogą wystąpić: opryszczkowe zapalenie rogówki, zmiany w kierunku wzrostu rzęs, pemfigoid, ciemnienie skóry powiek, torbiel tęczówki, reakcje skórne powiek, pęcherzyca rzekoma.
Należy mieć na uwadze, że preparat zawiera fosforany, które przy znacznym uszkodzeniu rogówki mogą doprowadzić do zwapnienia tego narządu.
Ponadto, możliwe są również ogólnoustrojowe działania niepożądane, takie jak: bóle głowy, zawroty, dławica piersiowa, kołatanie serca, astma, duszności, wysypka oraz bóle mięśni i stawów.