Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Xaloptic

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Xaloptic
15.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Xaloptic - krople do oczu, roztwór?

Substancją aktywną w preparacie jest latanoprost, substancja analogowa prostaglandyny, która działa poprzez aktywację receptora prostaglandynowego. Zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej.

Preparat dobrze się wchłania przez rogówkę do cieczy wodnistej i osiąga stężenie maksymalne po 2 godzinach. Obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego następuje po około 3-4 godzinach, a działanie maksymalne po 8-12 godzinach. Efekt obniżenia ciśnienia utrzymuje się przez co najmniej 24 godziny.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Xaloptic - krople do oczu, roztwór?

Preparat jest zalecany do obniżania podwyższonego ciśnienia w gałce ocznej:

- u pacjentów cierpiących na jaskrę z otwartym kątem przesączania oraz z nadciśnieniem wewnątrzgałkowym

- u dzieci i młodzieży z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym oraz z jaskrą wieku dziecięcego.

Kiedy nie stosować preparatu Xaloptic - krople do oczu, roztwór?

Niestety, nie zawsze jest możliwe stosowanie preparatu pomimo wskazań do jego użycia. Jeśli jesteś uczulony na którekolwiek składniki preparatu, nie możesz go stosować.

Nie jest zalecane stosowanie preparatu przez kobiety w ciąży ani kobiety karmiące piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Xaloptic- krople do oczu, roztwór?

Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą powodować konieczność zmiany dawkowania lub przeciwskazać stosowanie preparatu. W niektórych przypadkach konieczne może być regularne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Produkt jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego, lokalnie do worka spojówkowego. Latanoprost może stopniowo zmieniać kolor oka poprzez zwiększenie ilości brązowego pigmentu w tęczówce. Efekt ten jest szczególnie widoczny u osób o mieszanym kolorze tęczówek, ale także u osób z tęczówkami koloru brązowego. Zmiany w kolorze tęczówki postępują powoli i mogą pozostać niezauważone przez długi czas. Po przerwaniu leczenia nie zaobserwowano dalszego wzrostu zawartości barwnika w tęczówce.

Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania latanoprostu w niektórych stanach zapalnych oka, dlatego należy zachować ostrożność. Preparatu nie należy również stosować w okresie okołooperacyjnym po usunięciu zaćmy. Podczas stosowania produktu mogą wystąpić zmiany w wyglądzie rzęs oraz zmiana zabarwienia skóry okolic oczodołów. Należy unikać dotykania końcówki kroplomierza oka oraz innych powierzchni, aby uniknąć zanieczyszczenia preparatu. Preparatu nie zaleca się stosować u osób z zespołem suchego oka, uszkodzoną rogówką oraz u dzieci bez odpowiedniego zalecenia lekarza.

W związku z możliwością wystąpienia zaburzeń widzenia po podaniu preparatu do oka, należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów lub obsłudze maszyn, aż do ustąpienia objawów i powrotu normalnego widzenia.

Dawkowanie preparatu Xaloptic - krople do oczu, roztwór

Preparat jest dostępny w postaci kropli do oczu, przeznaczonych do stosowania miejscowego w worku spojówkowym. Należy stosować preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Ważne jest, aby nie przekraczać zalecanej dawki, ponieważ może to być szkodliwe dla zdrowia. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Zalecana dawka dla dorosłych i dzieci to jedna kropla do worka spojówkowego raz na dobę, najlepiej wieczorem.

Aby zmniejszyć wchłanianie substancji czynnej do krwiobiegu, zaleca się delikatne uciskanie worka spojówkowego w wewnętrznej części kąta oka (punktowy ucisk) przez minutę po zakropleniu preparatu.

Nie ma danych na temat stosowania preparatu u wcześniaków urodzonych przed 36. tygodniem ciąży, ani u niemowląt w pierwszym roku życia.

Jeśli stosujesz równocześnie inne preparaty do oczu, pamiętaj aby zachować co najmniej 5 minut przerwy pomiędzy aplikacją kolejnych leków.

Czy można stosować Xaloptic - krople do oczu, roztwór w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z przyjmowaniem danego leku. W przypadku ciąży lub planowania ciąży należy poinformować lekarza o tym, że przyjmujesz ten lek.

Nie zaleca się stosowania tego preparatu podczas ciąży ani karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, włącznie z tymi bez recepty.

Nie ma informacji na temat reakcji między tym preparatem a innymi lekami.

Z uwagi na ryzyko paradoksalnego zwiększenia ciśnienia w gałce ocznej, nie zaleca się jednoczesnego stosowania dwóch miejscowo działających prostaglandyn, ich analogów lub pochodnych.

Przed zastosowaniem kolejnych leków okulistycznych należy zachować co najmniej 5-minutową przerwę od poprzedniego leczenia.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Xaloptic- krople do oczu, roztwór?

Xaloptic, podobnie jak wszystkie leki, może wywoływać działania niepożądane, które mogą wystąpić u niektórych pacjentów. Warto jednak pamiętać, że korzyści z jego stosowania zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.

Do częstych lub bardzo częstych działań niepożądanych należą m.in.: zmiana zabarwienia tęczówki, podrażnienie oka, przekrwienie spojówek, zmiany w wyglądzie rzęs, zapalenie rogówki, zapalenie brzegów powiek, światłowstręt czy ból oka.

Rzadsze objawy to m.in. obrzęk powiek, zespół suchego oka, zapalenie rogówki, niewyraźne widzenie, obrzęk plamki żółtej, zmiany w kierunku wzrostu rzęs, pemfigoid czy ciemnienie skóry powiek.

W przypadkach bardzo rzadkich mogą wystąpić m.in. opryszczkowe zapalenie rogówki, zapalenie tęczówki, zmiany w kierunku wzrostu rzęs, pemfigoid czy torbiel tęczówki.

Warto również pamiętać, że preparat może zawierać substancje, które w przypadku poważnego uszkodzenia rogówki mogą przyczynić się do zwapnienia tego narządu.

Możliwe także są ogólnoustrojowe działania niepożądane, takie jak bóle głowy, zawroty, duszności, wysypki czy bóle mięśni i stawów.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł