Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Xalatan Krople

Xalatan Krople
19.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Xalatan - krople do oczu, roztwór?

Składnikiem aktywnym tego preparatu jest latanoprost, substancja chemicznie podobna do prostaglandyny, która aktywuje specyficzny receptor w naszym organizmie. Działając na niego, latanoprost zmniejsza ciśnienie w gałce ocznej poprzez zwiększenie odpływu płynu wodnistego. Co ważne, nie wpływa on na produkcję tego płynu. Po aplikacji preparatu do oka, latanoprost szybko się wchłania i przekształca w aktywną formę, kwas latanoprostowy. Pełne działanie leku występuje po określonym czasie od podania, utrzymując się przez długi okres.

Kiedy stosować Xalatan - krople do oczu, roztwór?

Produkt jest zalecany do obniżania wysokiego ciśnienia w gałce ocznej:

- u osób dorosłych cierpiących na jaskrę z otwartym kątem przesączania oraz z nadciśnieniem wewnątrzgałkowym

- u dzieci i młodzieży z podwyższonym ciśnieniem w gałce ocznej oraz z jaskrą wieku dziecięcego.

Kiedy nie stosować preparatu Xalatan - krople do oczu, roztwór?

Niestety, choć istnieją sygnały wskazujące na konieczność zastosowania preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno stosować preparatu, jeśli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na którykolwiek ze składników preparatu.

Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Xalatan- krople do oczu, roztwór?

Niektóre schorzenia lub inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do dostosowania dawki leku. W niektórych przypadkach możne być konieczne wykonanie określonych badań kontrolnych.

Produkt jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowego do worka spojówkowego.

Stosowanie latanoprostu może powodować stopniową zmianę koloru oka poprzez zwiększenie ilości brązowego barwnika w tęczówce. Leczenie jednego oka może prowadzić do trwałej różnobarwności oczu. Zmiany w kolorze tęczówki postępują powoli i mogą pozostać niezauważone przez długi czas. Najczęściej zmiany koloru dotyczą osób ze skomponowanym kolorem oczu, takim jak niebiesko-brązowy, szaro-brązowy, żółto-brązowy, zielono-brązowy, jak również u osób z brązowymi oczami. W typowej postaci, brązowe zabarwienie w okolicach źrenicy rozchodzi się na zewnątrz, ale również zdarza się, że cała tęczówka lub jej części stają się bardziej brązowe. Nie zaobserwowano negatywnych skutków zwiększonej pigmentacji tęczówki. Po zakończeniu leczenia nie stwierdzono dalszego wzrostu zawartości brązowego barwnika w tęczówce. Zmiany w tęczówce obserwowane przed leczeniem nie ulegają zmianie podczas terapii.

Brak wystarczających danych klinicznych dotyczących stosowania latanoprostu w stanach zapalnych oka, jaskrze zapalnej i naczyniowej (neowaskularnej), jaskrze z zamkniętym kątem przesączania, jaskrze wrodzonej, jaskrze z otwartym kątem przesączania u chorych z bezsoczewkowością rzekomą oraz w jaskrze barwnikowej.

Latanoprost nie wpływa na rozmiar źrenicy lub wpływa na nią w minimalnym stopniu; brak danych dotyczących stosowania leku w ostrych atakach jaskry z zamkniętym kątem. W tych przypadkach należy zachować ostrożność.

Należy ostrożnie stosować preparat w okresie okołooperacyjnym po usunięciu zaćmy, ze względu na brak doświadczenia klinicznego.

Ostrożność jest wskazana u osób cierpiących na opryszczkowe zapalenie rogówki w wywiadzie; nie należy stosować leku przy obecności opryszczkowego zapalenia rogówki lub gdy występuje nawracająco.

Podczas stosowania latanoprostu możliwe jest wystąpienie obrzęku plamki żółtej, także postaci torbielowatej. Należy zachować ostrożność u chorych z bezsoczewkowością oraz u osób z ryzykiem torbielowatego obrzęku plamki (np. retinopatia cukrzycowa, niedrożność naczyń siatkówki).

Ostrożność jest wskazana w przypadku predyspozycji do zapalenia tęczówki i/lub błony naczyniowej oka.

Ze względu na brak wystarczających danych klinicznych, należy ostrożnie stosować latanoprost u chorych na astmę; możliwe jest nasilenie objawów astmy i/lub wystąpienie duszności podczas stosowania leku.

Produkt może powodować zmianę koloru skóry okolic oczu (szczególnie u osób o pochodzeniu japońskim).

Latanoprost może wpływać na wygląd rzęs (nieprawidłowy kierunek wzrostu, zmiany grubości, długości i koloru).

Nie należy dotykać końcówki aplikatora preparatu oka ani innych powierzchni, aby uniknąć zanieczyszczenia leku.

W przypadku pacjentów z zespołem suchego oka lub uszkodzona rogówką, należy zachować ostrożność i przeprowadzać terapię pod kontrolą lekarza.

Nie ustalono bezpieczeństwa długotrwałego stosowania preparatu u dzieci.

Dodatkowe informacje dotyczące składników preparatu:

• produkt zawiera chlorek benzalkoniowy jako środek konserwujący, który może negatywnie wpływać na miękkie soczewki kontaktowe (powodując zmiany koloru), dlatego należy je usunąć przed aplikacją leku i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem soczewek;

• chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienie oczu, objawy zespołu suchego oka, uszkodzenia rogówki oraz pogorszenie filmu łzowego; u pacjentów z zespołem suchego oka lub uszkodzeniami rogówki, należy ostrożnie stosować preparat.

Czy stosowanie tego preparatu wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

Należy być ostrożnym, ponieważ po aplikacji leku do oka mogą wystąpić przejściowe zaburzenia widzenia, które mogą wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn. W przypadku wystąpienia zaburzeń widzenia, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, dopóki widzenie nie wróci do normy.

Dawkowanie preparatu Xalatan - krople do oczu, roztwór

Preparat jest dostępny w postaci kropli do oczu, przeznaczonych do stosowania lokalnego. Należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Dla dorosłych i dzieci zaleca się stosowanie 1 kropli do worka spojówkowego raz dziennie, najlepiej wieczorem.

Aby zmniejszyć wchłanianie substancji czynnej do krążenia ogólnoustrojowego, po zakropleniu zaleca się uciskanie worka spojówkowego przyśrodkowo w kącie oka przez minutę.

Brak danych dotyczących stosowania preparatu u wcześniaków urodzonych przed 36. tygodniem ciąży. Dane dotyczące stosowania u niemowląt w pierwszym roku życia są ograniczone.

W przypadku jednoczesnego stosowania innych leków do oczu, należy odczekać co najmniej 5 minut między podaniem kolejnych leków.

Czy można stosować Xalatan - krople do oczu, roztwór w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem!

Należy zwrócić szczególną uwagę na potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeśli planujesz ciążę lub już jesteś w ciąży, koniecznie poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na lek.

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, w tym o tych, które są dostępne bez recepty.

Nie ma informacji o interakcjach preparatu z innymi lekami.

Z uwagi na ryzyko paradoksalnego zwiększenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, nie zaleca się jednoczesnego stosowania dwóch miejscowo działających prostaglandyn, ich analogów lub pochodnych.

Przed zastosowaniem kolejnych leków okulistycznych należy odczekać co najmniej 5 minut po zastosowaniu innych preparatów.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Xalatan- krople do oczu, roztwór?

Jak każdy lek, również Xalatan może wywoływać efekty niepożądane, jednak nie u każdego pacjenta. Warto pamiętać, że korzyści z zastosowania leku zazwyczaj przewyższają szkody związane z ewentualnymi działaniami niepożądanymi.

Do częstych lub bardzo częstych działań niepożądanych Xalatanu należą: zmiana barwy tęczówki, podrażnienie oka, zaczerwienienie spojówek, zmiany w wyglądzie rzęs, punktowe zapalenie rogówki, nadżerka rogówki, zapalenie powiek, zapalenie spojówek, światłowstręt i ból oka.

Z kolei rzadziej mogą wystąpić: obrzęk powiek, zespół suchego oka, zapalenie rogówki, zaburzenia widzenia, obrzęk plamki żółtej, zapalenie błony naczyniowej oka.

Do efektów niepożądanych, które występują rzadko lub bardzo rzadko, należą m.in.: opryszczkowe zapalenie rogówki, zapalenie tęczówki, zmiany w kierunku wzrostu rzęs, pemfigoid, ciemnienie skóry powiek, torbiel tęczówki, reakcje skórne powiek oraz pęcherzyca rzekoma.

Skład Xalatanu zawiera fosforany, które w przypadku poważnego uszkodzenia rogówki mogą prowadzić do zwapnienia jej.

Mogą również pojawić się niepożądane reakcje ogólnoustrojowe, takie jak: bóle głowy, zawroty głowy, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, astma, duszność, wysypka, świąd, bóle mięśni i stawów.