- Co zawiera i jak działa Victoza - roztwór do wstrzykiwań?
- Kiedy stosować Victoza - roztwór do wstrzykiwań?
- Kiedy nie stosować preparatu Victoza - roztwór do wstrzykiwań?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Victoza- roztwór do wstrzykiwań?
- Dawkowanie preparatu Victoza - roztwór do wstrzykiwań
- Czy można stosować Victoza - roztwór do wstrzykiwań w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Victoza- roztwór do wstrzykiwań?
Co zawiera i jak działa Victoza - roztwór do wstrzykiwań?
Substancją czynną produktu jest liraglutyd, peptyd wytwarzany metodą inżynierii genetycznej w komórkach drożdży Saccharomyces cerevisae z użyciem rekombinacji DNA. Sekwencja aminokwasów liraglutydu jest podobna do sekwencji aminokwasów GLP-1, hormonu inkretynowego. GLP-1 zwiększa wydzielanie insuliny i reguluje wydzielanie glukagonu, co pomaga w utrzymaniu odpowiedniego stężenia glukozy we krwi. Liraglutyd, podobnie jak GLP-1, zwiększa wydzielanie insuliny i hamuje wydzielanie glukagonu. Stosowany jest w leczeniu cukrzycy typu 2. Liraglutyd wpływa również na kontrolę spożycia pokarmu poprzez zwiększenie uczucia sytości i zmniejszenie uczucia głodu, co może prowadzić do zmniejszenia masy ciała. Receptory GLP-1 występują również w innych obszarach organizmu, takich jak układ sercowo-naczyniowy i układ immunologiczny. Badania wykazały korzystny wpływ liraglutydu na profil lipidów i jego rolę w zapobieganiu rozwojowi miażdżycy.
Liraglutyd charakteryzuje się wydłużonym działaniem, dzięki czemu wystarcza jedno podanie dziennie. Podaje się go podskórnie, a wchłanianie następuje powoli. Stężenie maksymalne jest osiągane po 8-12 godzinach. Dawkowanie leku jest proporcjonalne do jego ekspozycji, a główna droga eliminacji nie została zidentyfikowana.
Kiedy stosować Victoza - roztwór do wstrzykiwań?
Produkt ten jest zalecany do stosowania u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 10. roku życia cierpiących na cukrzycę typu 2, które nie mają wystarczającej kontroli nad swoim stanem. Jest on przeznaczony jako uzupełnienie diety i aktywności fizycznej w następujących przypadkach:
• jako leczenie jednoosobowe dla osób, u których nie zaleca się stosowania metforminy z powodu nietolerancji lub istniejących przeciwwskazań
• w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi.
Kiedy nie stosować preparatu Victoza - roztwór do wstrzykiwań?
Niestety, nawet jeśli są wskazania do używania produktu, nie zawsze jest możliwe jego użycie. Produktu nie można stosować, jeśli występuje alergia (nadwrażliwość) na którykolwiek składnik produktu.
Nie należy podawać produktu dożylnie ani domięśniowo.
Stosowanie produktu u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią jest przeciwwskazane.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Victoza- roztwór do wstrzykiwań?
Niektóre schorzenia lub inne sytuacje mogą być powodem do korzystania z innego preparatu lub zmiany dawki. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie określonych testów kontrolnych. Nie stosować preparatu u pacjentów z cukrzycą typu 1 ani w przypadku kwasicy ketonowej związanej z cukrzycą. Preparat przeznaczony jest do podskórnych wstrzyknięć. Nie stosować dożylnie ani domięśniowo. Nie zastępować insuliny tym preparatem. Brak danych klinicznych dotyczących stosowania preparatu u pacjentów z ciężką niewydolnością serca klasy IV wg NYHA, dlatego nie zaleca się stosowania go w tej grupie chorych. Nie zaleca się stosowania preparatu u osób z zaawansowaną niewydolnością nerek poddawanych dializom oraz u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby. Preparat może wywoływać działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty i biegunka. Brak wystarczających danych klinicznych dotyczących stosowania preparatu u pacjentów z nieswoistym zapaleniem jelit i gastroparezą cukrzycową, dlatego nie zaleca się jego stosowania w tej grupie chorych. Może wystąpić ostre zapalenie trzustki związane z przyjmowaniem preparatu. W przypadku silnego bólu brzucha konieczna jest konsultacja lekarska, ponieważ może to być objawem zapalenia trzustki. Szanować ostrożność przy stosowaniu preparatu u osób z chorobami tarczycy, takimi jak guzki lub powiększenie tarczycy. Wystąpienie hipoglikemii może mieć miejsce przy stosowaniu preparatu z pochodną sulfonylomocznika lub insuliną. Należy dostosować dawkę leku zgodnie z zaleceniami lekarza. Preparat może zwiększać ryzyko odwodnienia, zaburzeń nerek i ostrej niewydolności nerek. Należy zapobiegać odwodnieniu wynikającemu z działań niepożądanych, takich jak wymioty i biegunka. Preparat zawiera mniej niż 23 mg sodu na dawkę, co oznacza, że jest "wolny od sodu".
Preparat nie wpływa istotnie na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Należy jednak unikać ryzyka hipoglikemii, która może wpłynąć na funkcje psychofizyczne podczas prowadzenia pojazdów.
Dawkowanie preparatu Victoza - roztwór do wstrzykiwań
Produkt występuje w postaci roztworu do podawania podskórnego. Należy przestrzegać zaleconych dawek, aby uniknąć niekorzystnych skutków dla zdrowia i życia. W przypadku wątpliwości co do stosowania leku, zawsze należy skonsultować się z lekarzem.
Preparatu nie należy podawać dożylnie ani domięśniowo, a jedynie podskórnie (w udo, brzuch lub ramię). Przyjmować raz na dobę o dowolnej porze, najlepiej o stałej godzinie. Nie mieszaj z innymi lekami podawanymi w postaci wstrzyknięć.
Dla dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 10. roku życia zalecana początkowa dawka wynosi 0,6 mg na dobę, z możliwością zwiększenia do 1,2 mg po tygodniu i maksymalnie do 1,8 mg na dobę. Nie przekraczać zalecanej dobowej dawki.
W przypadku stosowania preparatu w połączeniu z innymi lekami zmniejszającymi stężenie glukozy, konieczne może być dostosowanie dawki tych leków. Kontrola poziomu glukozy we krwi może być niezbędna do monitorowania odpowiedniej dawki. Zalecenia lekarza należy ściśle przestrzegać.
Nie ma konieczności dostosowywania dawkowania u osób starszych powyżej 65. roku życia ani u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania u dzieci poniżej 10. roku życia.
Czy można stosować Victoza - roztwór do wstrzykiwań w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Nie należy przyjmować żadnych leków w czasie ciąży bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wyjaśnienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z używaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o tym przy przepisywaniu recepty na lek.
Nie zaleca się stosowania preparatu przez kobiety w ciąży ani kobiety karmiące piersią. W przypadku planowania ciąży lub zajścia w ciążę, należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, również tych, które są dostępne bez recepty. Podczas stosowania tego preparatu przyjmowanie innych leków powinno być zatwierdzone przez lekarza lub zgodnie z jego zaleceniem.
Stosowanie preparatu w połączeniu z pochodną sulfonylomocznika lub insuliną może zwiększyć ryzyko hipoglikemii (w tym ciężkiej hipoglikemii). Lekarz może zalecić odpowiednie zmniejszenie dawki pochodnej sulfonylomocznika lub insuliny oraz regularne monitorowanie poziomu glukozy we krwi. Należy unikać zmiany dawkowania leków bez konsultacji z lekarzem.
Preparat może spowodować lekkie opóźnienie w opróżnianiu żołądka, co może wpłynąć na wchłanianie leków podawanych doustnie, jednakże badania nie wykazały żadnych istotnych opóźnień wchłaniania.
Nie jest konieczne dostosowywanie dawki podczas jednoczesnego stosowania paracetamolu, atorwastatyny, griseofulwiny, digoksyny lub lizynoprylu.
Brak istotnych klinicznie interakcji z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi.
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji z warfaryną lub innymi pochodnymi kumaryny, ale nie można ich wykluczyć. W przypadku stosowania preparatu u chorych przyjmujących warfarynę lub inne pochodne kumaryny zaleca się regularne monitorowanie parametru INR (znormalizowany współczynnik charakteryzujący proces krzepnięcia krwi).
Brak interakcji między liraglutydem a insuliną detemir.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Victoza- roztwór do wstrzykiwań?
Podobnie jak inne leki, Victoza może wywoływać pewne skutki uboczne, choć nie u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Ważne jest, aby pamiętać, że korzyści wynikające z leczenia zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.
Do częstych działań niepożądanych zalicza się: problemy z przewodem pokarmowym, takie jak nudności i biegunka. Często występują także wymioty, zaparcia, bóle brzucha, trudności trawienne, czy zapalenie żołądka. Ponadto, mogą pojawić się inne objawy, jak bóle głowy, zawroty głowy, czy zakażenia dróg oddechowych. Niektórzy pacjenci mogą doświadczyć również zmian w rytmie serca, uczucie zmęczenia, wysypkę czy zwiększoną aktywność enzymów trawiennych.
W nieco rzadszych przypadkach, lek może spowodować opóźnienie opróżniania żołądka, kamice żółciową, czy zaburzenia nerek. Istnieje także ryzyko reakcji alergicznych, w tym anafilaksji. Bardzo rzadko może dojść do poważnych powikłań, takich jak zapalenie trzustki.
Należy pamiętać, że preparat może wpływać na tarczycę oraz wywoływać reakcje immunologiczne, jednak nie wpływa to na skuteczność leczenia.