- Co zawiera i jak działa Vessel Due F - kapsułki miękkie?
- Kiedy stosować Vessel Due F - kapsułki miękkie?
- Kiedy nie stosować preparatu Vessel Due F - kapsułki miękkie?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Vessel Due F- kapsułki miękkie?
- Dawkowanie preparatu Vessel Due F - kapsułki miękkie
- Czy można stosować Vessel Due F - kapsułki miękkie w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Vessel Due F- kapsułki miękkie?
Co zawiera i jak działa Vessel Due F - kapsułki miękkie?
Sulodeksyd to mieszanka wielocukrów, która posiada właściwości przeciwzakrzepowe poprzez hamowanie czynnika Xa oraz działanie na adhezję płytek krwi. Proces krzepnięcia krwi to skomplikowany mechanizm, który wymaga współdziałania wielu czynników krzepnięcia. Włókna fibryny wytwarzane są z fibrynogenu, który jest prekursorem fibryny.
Czynniki krzepnięcia podlegają procesom hamowania, np. przez antytrombinę, która hamuje czynniki krzepnięcia. Sulodeksyd normalizuje parametry lepkości krwi oraz stężenie lipidów poprzez aktywację lipazy lipoproteinowej.
Kiedy stosować Vessel Due F - kapsułki miękkie?
Produkt jest zalecany do stosowania w celu:
• leczenia objawów przewlekłej niewydolności żylnej, zarówno pierwotnej, jak i wtórnej
• wspomagania leczenia owrzodzeń żylnych na nogach
• łagodzenia objawów przewlekłej choroby tętnic dolnych kończyn o umiarkowanym nasileniu
• kontynuacji profilaktyki po zakończeniu standardowego leczenia przeciwzakrzepowego po zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości płucnej
• redukcji twardych wysięków u pacjentów z łagodną do umiarkowanej retinopatią cukrzycową.
Kiedy nie stosować preparatu Vessel Due F - kapsułki miękkie?
Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do używania preparatu, nie zawsze jest możliwe jego stosowanie. Nie wolno używać preparatu, jeśli masz alergię (nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu, heparynę lub leki heparynopodobne.
Stosowanie preparatu jest niezalecane u osób:
• z skazą krwotoczną i chorobami przebiegającymi z krwawieniami
• jednocześnie stosujących heparynę lub inne leki przeciwzakrzepowe (w tym doustne leki przeciwzakrzepowe).
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Vessel Due F- kapsułki miękkie?
Istnieją pewne schorzenia i sytuacje, które mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub powodem zmiany dawkowania preparatu. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.
Z uwagi na niską toksyczność preparatu, nie ma konieczności specjalnych środków ostrożności podczas jego stosowania.
Przy jednoczesnym stosowaniu innych leków przeciwzakrzepowych konieczna jest regularna kontrola parametrów krzepnięcia krwi.
Informacje dotyczące dodatkowych składników preparatu:
preparat zawiera parahydroksybenzoesan etylu i parahydroksybenzoesan propylu, co może wywołać reakcje alergiczne (mogą wystąpić reakcje późne).
Dawkowanie preparatu Vessel Due F - kapsułki miękkie
W kapsułkach miękkich dostępny jest preparat do przyjmowania doustnego. Należy stosować go zgodnie ze wskazaniami. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Preparat jest przeznaczony do leczenia pierwotnej i wtórnej przewlekłej niewydolności żylnej oraz do profilaktyki zakrzepowo-zatorowej. Dawkowanie zależy od stanu pacjenta: 500 LSU (2 kapsułki) 2 razy dziennie.
Preparat może być również stosowany przy twardej wysięce u osób z łagodną do umiarkowanej retinopatią cukrzycową oraz przy owrzodzeniach żylnych podudzi. Dawkowanie należy dopasować indywidualnie: 250 LSU (1 kapsułka) 2 razy dziennie.
Przy przewlekłej obturacyjnej chorobie tętnic kończyn dolnych (II stopień klasyfikacji Fontaine’a) zalecane jest stosowanie preparatu przez określony czas. Należy go przyjmować między posiłkami.
Czy można stosować Vessel Due F - kapsułki miękkie w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie używaj żadnego leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub podczas karmienia piersią konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu.
Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani w okresie karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także o tych, które są dostępne bez recepty. W szczególności skonsultuj się z lekarzem, jeśli przyjmujesz którykolwiek z poniżej wymienionych leków, ponieważ konieczna może być zmiana dawki lub przerwanie przyjmowania danego preparatu.
Sulodeksyd ma podobną strukturę chemiczną do heparyny, co może nasilać działanie równocześnie stosowanej heparyny i doustnych leków przeciwzakrzepowych.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Vessel Due F- kapsułki miękkie?
Jak każdy lek, Vessel Due F kapsułki mogą wywoływać niepożądane skutki, chociaż nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści związane ze stosowaniem leku zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
Do częstych działań niepożądanych zaliczyć można: zawroty głowy, ból brzucha, biegunkę, nudności, wysypkę.
Do działań niepożądanych, które pojawiają się rzadziej, zaliczyć można: dyskomfort w jamie brzusznej, wzdęcia, wymioty, ból głowy, wyprysk, rumień, pokrzywkę.
Do bardzo rzadkich działań niepożądanych, które mogą wystąpić należą: krwawienie w żołądku, obrzęki obwodowe, utrata przytomności.
Po wprowadzeniu sulodeksydu do obrotu, bardzo rzadko zgłaszano również następujące działania niepożądane: niedokrwistość, ból brzucha, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, smołowate stolce, zaburzenia metabolizmu białek we krwi, obrzęk i rumień w okolicach genitaliów, zbyt częste krwawienia miesięczne, obrzęki naczynioruchowe, wybroczyny.