- Co zawiera i jak działa Unituss Junior - syrop?
- Kiedy stosować Unituss Junior - syrop?
- Kiedy nie stosować preparatu Unituss Junior - syrop?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Unituss Junior- syrop?
- Dawkowanie preparatu Unituss Junior - syrop
- Czy można stosować Unituss Junior - syrop w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Unituss Junior- syrop?
Co zawiera i jak działa Unituss Junior - syrop?
Substancją czynną preparatu jest lewodropropizyna, która działa przeciwkaszlowo i rozkurczająco na oskrzela. Jej działanie przeciwkaszlowe opiera się na mechanizmie obwodowym, nie powodując depresji oddechowej ani innych istotnych objawów ubocznych. Lewodropropizyna hamuje kaszel o różnej etiologii i skurcz oskrzeli wywołany przez histaminę, serotoninę i bradykininę. Jest szybko wchłaniana po podaniu doustnym i głównie wydalana z moczem. -Substancją czynną preparatu jest lewodropropizyna, lek wykazujący działanie przeciwkaszlowe i rozkurczające oskrzela. Przeciwkaszlowe działanie lewodropropizyny ma mechanizm obwodowy. Lek hamuje aktywację włókien C i przewodzenie bodźców czuciowych. W przeciwieństwie do pochodnych opioidowych nie powoduje depresji oddechowej, istotnych objawów sercowo-naczyniowych ani zaparć, nie zaburza oczyszczania śluzowo-rzęskowego.
Lewodropropizyna jest skuteczna w hamowaniu kaszlu o różnej etiologii (w tym kaszel w przebiegu raka płuca, związany z zakażeniami górnych i dolnych dróg oddechowych, krztusiec). Hamuje skurcz oskrzeli wywołany histaminą, serotoniną i bradykininą. Nie hamuje skurczu oskrzeli wywołanego acetylocholiną (brak działania przeciwcholinergicznego).Po podaniu doustnym lewodropropizyna szybko się wchłania. Dostępność biologiczna wynosi około 75%. Nie ulega kumulacji. Wydalana głównie z moczem w postaci niezmienionej oraz w postaci metabolitów.
Kiedy stosować Unituss Junior - syrop?
Produkt jest zalecany do terapii symptomatycznej suchego kaszlu.
Kiedy nie stosować preparatu Unituss Junior - syrop?
Niestety, nawet jeśli są wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go używać. Nie wolno stosować preparatu, jeśli jesteś uczulony (masz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Nie wolno stosować u osób z dużą ilością wydzieliny oskrzelowej ani z zaburzeniami czynności rzęsek nabłonka oskrzelowego (zespół Kartagenera, dyskineza rzęsek).
Nie wolno stosować u dzieci do ukończenia 2. roku życia.
Nie wolno stosować w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Unituss Junior- syrop?
Niektóre schorzenia i inne czynniki mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawki leku. W niektórych sytuacjach konieczne może być wykonanie określonych badań kontrolnych. Należy być ostrożnym u osób: - z ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny <35 ml/min) - jednocześnie przyjmujących leki uspokajające - w podeszłym wieku. Leki przeciwkaszlowe działają objawowo i są przeznaczone do stosowania przed rozpoznaniem przyczyny kaszlu i/lub przed wyleczeniem choroby wywołującej kaszel. Jeśli kaszel utrzymuje się dłużej niż 7 dni, należy skonsultować się z lekarzem. Informacje dodatkowe o składnikach preparatu: - preparat zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinny stosować preparatu; - zawartość sacharozy w preparacie w postaci syropu (10 ml syropu zawiera 4 g sacharozy) może być istotna dla chorych na cukrzycę; - preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu, który może wywołać reakcje alergiczne (w tym typu późnego); - preparat zawiera glikol propylenowy.
Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat może u niektórych osób powodować senność i zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń/maszyn. Należy zachować ostrożność.
Dawkowanie preparatu Unituss Junior - syrop
Preparat w formie syropu jest przeznaczony do stosowania doustnego. Należy przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania i unikać przekraczania zalecanych ilości, aby nie zagrażać swojemu zdrowiu. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania preparatu.
Preparat należy przyjmować między posiłkami, zachowując co najmniej 6-godzinny odstęp między dawkami. Do opakowania dołączona jest miarka, ułatwiająca odmierzenie odpowiedniej ilości syropu.
Podane dawki dla dorosłych to 60 mg (10 ml) 3 razy dziennie. Dla dzieci powyżej 2. roku życia:
-dzieci o masie ciała 10–20 kg: 18 mg (3 ml) 3 razy dziennie;
-dzieci o masie ciała 21–30 kg: 30 mg (5 ml) 3 razy dziennie.
Preparatu nie należy stosować u dzieci poniżej 2. roku życia i nie powinno się przekraczać 7 dni stosowania bez konsultacji z lekarzem. W przypadku nieustępującego kaszlu po 7 dniach należy skonsultować się z lekarzem.
Osoby w podeszłym wieku nie wymagają zmiany dawkowania, ale zaleca się zachowanie ostrożności.
Czy można stosować Unituss Junior - syrop w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultuj się z lekarzem! Przed stosowaniem preparatu zawsze najpierw skonsultuj się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, przed użyciem leku skonsultuj się z lekarzem.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio stosowanych lekach, w tym tych, które są dostępne bez recepty.
Nie zaobserwowano, aby ten lek wzmagał działanie leków wpływających na centralny układ nerwowy (np. benzodiazepiny, alkohol, fenytoina, imipramina). Należy zachować ostrożność u osób szczególnie wrażliwych, które jednocześnie przyjmują leki uspokajające (np. benzodiazepiny).
Nie wykryto interakcji tego preparatu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu chorób oskrzeli i płuc, takimi jak beta-2 mimetyki, metyloksantyny i ich pochodne, kortykosteroidy, antybiotyki, leki regulujące wydzielanie śluzu, leki przeciwhistaminowe.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Unituss Junior- syrop?
Jak każdy lek, również Unituss Junior może powodować skutki uboczne, chociaż nie wystąpią one u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Ważne jest, aby pamiętać, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku z reguły przewyższają ewentualne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
Bardzo rzadko mogą wystąpić: objawy skórne, problemy żołądkowo-jelitowe, reakcje alergiczne, zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca, obniżenie ciśnienia tętniczego, uczucie senności, problemy oddechowe, osłabienie oraz inne reakcje niepożądane.
Z nieznaną częstością mogą wystąpić: poważne reakcje alergiczne oraz inne rzadkie skutki uboczne, takie jak problemy z wątrobą, drgawki, senność u noworodka oraz inne nietypowe objawy.