Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Tritico

Tritico
05.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Trittico CR - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Substancją czynną leku jest trazodon. Zastosowanie tego preparatu obejmuje leczenie zaburzeń depresyjnych, takich jak depresja z lękiem i problemy ze snem. Mechanizm działania polega na zablokowaniu zwrotnego wychwytu serotoniny przez komórkę nerwową, co prowadzi do zwiększenia stężenia tego neuroprzekaźnika w szczelinie synaptycznej. Trazodon jest również antagonista receptorów serotoninowych, co może skutkować bezsennością, lękiem, pobudzeniem psychoruchowym i problemami z sfery seksualnej. Zalecany jest również u pacjentów z jaskrą i zaburzeniami układu moczowego. Nie wywołuje działań pozapiramidowych, nie nasila przewodnictwa noradrenergicznego i nie ma działania cholinolitycznego, co odróżnia go od innych leków przeciwdepresyjnych.

Kiedy stosować Trittico CR - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Lek jest zalecany do leczenia zaburzeń nastroju o różnym pochodzeniu, w tym depresji towarzyszącej lękowi.

Kiedy nie stosować preparatu Trittico CR - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Niestety, mimo wskazań do użycia preparatu, istnieją sytuacje, kiedy nie wolno go stosować. Nie wolno używać preparatu, jeśli masz alergię (nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Nie zaleca się stosowania preparatu u osób pijących alkohol lub zażywających leki nasenne oraz u osób po świeżym zawale serca.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Trittico CR- tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazują na konieczność dostosowania dawki preparatu. Czasami konieczne jest przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Należy unikać stosowania preparatu u osób poniżej 18. roku życia. Depresja wiąże się z zwiększonym ryzykiem myśli samobójczych, samookaleczenia i samobójstwa. Efekty działania preparatu mogą pojawić się po kilku tygodniach leczenia, czasem nawet dłużej. Pacjent powinien być pod ścisłą kontrolą medyczną do czasu poprawy stanu zdrowia. Inne zaburzenia psychiczne, dla których przepisana jest wenlafaksyna, również mogą zwiększać ryzyko zachowań samobójczych. Pacjenci leczeni tym preparatem z powodu innych chorób niż depresja, osoby po próbach samobójczych oraz osoby skłonne do zachowań samobójczych, powinny być śledzone przez lekarza. Pacjenci oraz osoby z ich otoczenia powinny być czujne na wszelkie zmiany w zachowaniu i myślach samobójczych, a w razie ich wystąpienia natychmiast skontaktować się z lekarzem. Osoby w podeszłym wieku powinny być szczególnie ostrożne, ponieważ mogą częściej doświadczać efektów ubocznych preparatu. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych należy skonsultować się z lekarzem. Warto również pamiętać o skonsultowaniu się z lekarzem w przypadku objawów grypopodobnych, bólu gardła, gorączki w trakcie leczenia. Pacjenci stosujący preparat mogą doświadczać niedociśnienia, włącznie z niedociśnieniem ortostatycznym i omdleniami. Aby minimalizować objawy odstawienia, zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki do całkowitego odstawienia leku. W przypadku występowania priapizmu u mężczyzn podczas leczenia, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Preparat zawiera sacharozę, co oznacza, że osoby z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinny go stosować. Trazodon może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów z powodu możliwego upośledzenia sprawności psychofizycznej, dlatego zachowanie należy ostrożność.

Dawkowanie preparatu Trittico CR - tabletki o przedłużonym uwalnianiu

Lek w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu jest przeznaczony do przyjmowania doustnego. Ważne jest, aby nie przekraczać zaleconych dawek, aby uniknąć szkody dla zdrowia. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Dorośli powinni przyjmować lek doustnie po posiłku. Dawka początkowa zazwyczaj wynosi od 75 do 150 mg raz dziennie wieczorem przed snem. Maksymalna dzienna dawka to 300 mg (w warunkach szpitalnych do 600 mg), podzielona na dwie dawki.
Leczenie powinno trwać co najmniej miesiąc.
Tabletki można podzielić na trzy części, co ułatwia precyzyjne dawkowanie.
Dla osób starszych początkowa dawka wynosi 100 mg dziennie, a maksymalna – 300 mg/dobę.
U pacjentów z niewydolnością wątroby i/lub nerek należy stosować ostrożność.
Preparatu nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Czy można stosować Trittico CR - tabletki o przedłużonym uwalnianiu w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie powinno się przyjmować żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Należy pamiętać, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży (oraz podczas karmienia piersią) konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby dokładnie omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, musisz poinformować lekarza o tym, który przepisuje Ci receptę na dany lek.
W przypadku tego preparatu nie zaleca się stosowania w I trymestrze ciąży. W pozostałym okresie ciąży lekarz będzie brał pod uwagę potencjalne korzyści dla matki w kontekście ryzyka dla dziecka.
Podczas przyjmowania preparatu nie powinno się karmić piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Pamitaj o informowaniu lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, także tych bez recepty. Należy unikać jednoczesnego stosowania silnych inhibitorów CYP3A4 i trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Pamiętaj również o ostrożności przy jednoczesnym stosowaniu leków przeciwpsychotycznych, nasennych, uspokajających, przeciwlękowych oraz przeciwhistaminowych, ponieważ trazodon może nasilać ich działanie uspokajające. Unikaj również alkoholu podczas leczenia trazodonem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Trittico CR- tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Jak każdy lek, Trittico CR może powodować różne skutki uboczne, aczkolwiek nie u każdego pacjenta. Należy pamiętać, że potencjalne korzyści z leczenia zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.
Może dojść do: zaburzeń wyników badań krwi, reakcji alergicznych, zespołu nieprawidłowego wydzielania hormonu antydiuretycznego, hiponatremii, utraty masy ciała, zaburzeń łaknienia, myśli samobójczych, splątania, bezsenności, dezorientacji, stanów maniakalnych, lęku, nerwic, pobudzenia, omamów, agresywnego zachowania, koszmarów sennych, zmniejszenia libido, zespołu odstawiennego, zespołu serotoninowego, drgawek, złośliwego zespołu neuroleptycznego, zawrotów głowy, zaburzeń równowagi, bólu głowy, senności, drżenia, nieostrego widzenia, zaburzeń pamięci, parestezji, zmian smaku, nieregularnego rytmu serca, omdleń, uczucia zatkanej nosa, duszności, nudności, wymiotów, zaparć, biegunek, bólów brzucha, zapaleń żołądka i jelit, nadmiernego ślinotoku, zaburzeń czynności wątroby, wysypki skórnej, świądu, nadmiernego pocenia się, bólów różnych części ciała, zaburzeń oddawania moczu, priapizmu, osłabienia, obrzęków, objawów grypopodobnych, zmęczenia, bólu w klatce piersiowej, gorączki oraz zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych.