- Co zawiera i jak działa Tritace 5 - tabletki?
- Kiedy stosować Tritace 5 - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Tritace 5 - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Tritace 5- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Tritace 5 - tabletki
- Czy można stosować Tritace 5 - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Tritace 5- tabletki?
Co zawiera i jak działa Tritace 5 - tabletki?
Kiedy stosować Tritace 5 - tabletki?
Preparat jest stosowany do:
- leczenia nadciśnienia tętniczego
- zapobiegania chorobom układu sercowo-naczyniowego, aby zmniejszyć ryzyko zachorowań i zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych u osób z objawową chorobą układu sercowo-naczyniowego wywołaną miażdżycą
- leczenia chorób nerek, takich jak cukrzycowa nefropatia kłębuszkowa w stadium początkowym (mikroalbuminuria) i objawowym (białkomocz)
- leczenia objawowej niewydolności serca
- profilaktyki wtórnej u chorych po zawale serca, aby zmniejszyć umieralność w ostrej fazie zawału serca u chorych z objawami niewydolności serca (preparat może być dodany do leczenia po 48 godzinach od wystąpienia zawału).
Kiedy nie stosować preparatu Tritace 5 - tabletki?
Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do używania produktu, nie zawsze można go stosować. Nie można stosować preparatu, jeśli masz uczulenie na którąkolwiek z substancji w nim zawartych lub na inne inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE).
Nie powinieneś stosować preparatu, jeśli:
• wcześniej wystąpił obrzęk naczynioruchowy (wrodzony/dziedziczny, samoistny lub związany z inhibitorami ACE lub antagonistami receptora angiotensyny II)
• istnieje znaczące obustronne zwężenie tętnic nerkowych lub jednostronne w przypadku jednej czynnej nerki
• występuje niskie ciśnienie tętnicze lub pacjent jest niestabilny hemodynamicznie
• wykonywane są procedury krążenia pozaustrojowego (hemodializa, hemofiltracja, afereza lipoprotein o małej gęstości LDL), podczas których krew ma kontakt z elektrycznie ujemnie naładowanymi powierzchniami (może to prowadzić do ciężkich reakcji rzekomoanafilaktycznych).
Nie należy podawać preparatu jednocześnie z:
• aliskirenem u pacjentów z cukrzycą lub zaburzeniami czynności nerek (GFR mniejsze niż 60 ml/min/1,73 m2)
• lekami zawierającymi sakubitryl i walsartanem; preparatu nie należy stosować przed upływem 36 godzin od ostatniej dawki sakubitrylu z walsartanem.
Produkt jest przeciwwskazany w II i III trymestrze ciąży oraz podczas karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania w I trymestrze ciąży.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Tritace 5- tabletki?
Określone schorzenia i sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawki leku. W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.
Nie zaleca się rozpoczynania stosowania leku w czasie ciąży. Jeśli kobieta planuje zajście w ciążę, powinna omówić to z lekarzem, który podejmie decyzję o zmianie sposobu leczenia nadciśnienia. W przypadku ciąży lub podejrzenia ciąży podczas przyjmowania leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Ostrożność jest zalecana, ponieważ lek może spowodować nagłe i znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego. Wzmożone ryzyko niedociśnienia tętniczego po zastosowaniu leku dotyczy szczególnie osób:
- z nadmierną aktywacją układu renina-angiotensyna-aldosteron, co może sugerować ciężkie nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, upośledzenie napływu ciała lub odpływu krwi z lewej komory serca, jednostronnym zwężeniem tętnicy nerkowej z jedną aktywną nerką, osób odwodnionych, mających niedobory elektrolitów, z marskością wątroby, wodobrzuszem, po zabiegach chirurgicznych lub znieczuleniach;
- które stosują podwójną blokadę układu renina-angiotensyna-aldosteron. Nie zaleca się łączenia leku z innymi lekami działającymi na ten układ z powodu ryzyka niedociśnienia tętniczego i innych powikłań.
W tych przypadkach konieczny jest ścisły nadzór lekarski, a ciśnienie tętnicze powinno być monitorowane regularnie. Lek może również wywołać reakcje alergiczne, zaburzenia rytmu serca, oraz inne poważne skutki uboczne.
Przed rozpoczęciem leczenia zawsze należy skonsultować się z lekarzem i regularnie kontrolować stan zdrowia, zwłaszcza u osób z chorobami nerek lub serca.
Lek może powodować różnorodne działania niepożądane, dlatego należy zachować ostrożność i zgłaszać wszelkie zmiany zdrowotne lekarzowi.
Ważne jest także monitorowanie stanu krwi u pacjentów, którzy przyjmują lek, ponieważ może on wpływać na układ krwiotwórczy.
Kaszel, zawroty głowy, oraz inne objawy niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i nie prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn bez konsultacji lekarza.
Dawkowanie preparatu Tritace 5 - tabletki
Czy można stosować Tritace 5 - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez konsultacji lekarskiej!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem. Jeśli zajdziesz w ciążę lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj swojego lekarza o przyjmowanych lekach.
Należy unikać stosowania leku w pierwszym trymestrze ciąży. Przyjmowanie leku w drugim i trzecim trymestrze ciąży jest niezalecane. Jeśli planujesz ciążę, rozważ zmianę terapii przeciwnadciśnieniowej. W przypadku podejrzenia lub potwierdzenia ciąży podczas przyjmowania leku, należy natychmiast przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem w celu odpowiedniego dostosowania terapii.
Przyjmowanie leku w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Tritace 5- tabletki?
Tritace 2,5, -5, -10 to lek, który jak każdy inny może wywoływać niechciane skutki uboczne. Warto jednak pamiętać, że korzyści płynące z jego stosowania przeważają nad potencjalnymi szkodami związanymi z pojawieniem się działań niepożądanych.
Do najczęstszych działań niepożądanych należą: bóle głowy, zawroty głowy, hiperkaliemia, niedociśnienie tętnicze, suchy kaszel, zapalenie oskrzeli, duszność, biegunka, nudności, ból brzucha, zmęczenie, wysypka i wiele innych.
W nieco rzadszych przypadkach mogą pojawić się: zmiany w morfologii krwi, obniżenie nastroju, problemy ze snem, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, kołatanie serca, niedokrwienie mięśnia sercowego, suchość w jamie ustnej i inne.
Z kolei bardzo rzadko występuje nadwrażliwość na światło.
Ponadto, istnieją również potencjalne działania niepożądane, których częstość występowania nie została określona, jak na przykład: zaburzenia czynności szpiku kostnego, hipoglikemia, udar mózgu, zapalenie wątroby, wypadanie włosów, reakcje skórne, ginekomastia i wiele innych.