Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Tranxene

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Xaloptic Free

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zylaki

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Mupirox Maść

15.07.2024
Tranxene
02.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Tranxene - kapsułki?

Substancją czynną preparatu jest klorazepan, pochodna benzodiazepiny o działaniu długotrwałym. Połączenie z receptorem benzodiazepinowym prowadzi do określonej reakcji w komórce, działając jako agonista. Receptory benzodiazepinowe są częścią receptorów GABA-A, które mogą wiązać się z substancjami takimi jak kwas -aminomasłowy (GABA).

Klorazepan, podobnie jak inne benzodiazepiny, działa pośrednio poprzez zwiększenie zdolności wiązania się GABA z receptorem GABA-A. Działanie hamujące w ośrodkowym układzie nerwowym wynika z hamowania aktywności komórek nerwowych przez GABA, które jest wzmacniane przez benzodiazepiny.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Tranxene - kapsułki?

Preparat jest przeznaczony do użytku w przypadku:
· krótkotrwałego łagodzenia objawów lęku i niepokoju, okazjonalnie w leczeniu nerwicy
· w zespole odstawienia alkoholu (majaczenie alkoholowe, stany poprzedzające delirium).
 
Leczenie farmakologiczne jest zalecane jedynie w sytuacjach, gdy objawy są nasilone, znacząco utrudniają życie codzienne lub są uciążliwe dla pacjenta.

Kiedy nie stosować preparatu Tranxene - kapsułki?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do używania preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie można go stosować, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek ze składników preparatu lub na inne benzodiazepiny.

Przeciwwskazaniami do stosowania preparatu są także: nużliwość mięśni (myasthenia gravis), ciężka niewydolność oddechowa, zespół bezdechu sennego oraz ciężka niewydolność wątroby. Preparatu nie powinno się stosować u dzieci i młodzieży do 9. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Tranxene- kapsułki?

Niektóre schorzenia lub inne sytuacje mogą stanowić powód do unikania stosowania lub przyczynić się do konieczności dostosowania dawki preparatu. W pewnych okolicznościach może być wymagane regularne wykonywanie określonych badań kontrolnych.

Preparaty benzodiazepinowe, używane przez długi czas lub w dużych ilościach, niosą ryzyko uzależnienia psychicznego i fizycznego. Zagrożenie uzależnieniem wzrasta wraz z dawką i czasem trwania terapii, jest również większe u osób mających historię uzależnienia od alkoholu lub leków oraz może zależeć od jednoczesnego stosowania innych leków psychotropowych, przeciwlękowych lub nasennych, a także od spożycia alkoholu.

Z uwagi na możliwe wystąpienie tzw. "zespołu odstawienia" (ból głowy, bóle mięśni, silne uczucie lęku, napięcie, niepokój, splątanie myśli oraz potencjalnie: uczucie nierealności, depersonalizacja, nadwrażliwość na światło, dźwięki i dotyk, omamy lub napady padaczkowe), nie powinno się nagle przerywać przyjmowania preparatu. Przerwanie terapii może prowadzić do zaostrzenia się objawów, które skłoniły do zastosowania preparatu. Może towarzyszyć im zmiana nastroju, lęk, zaburzenia snu, niepokój. Lekarz zaleca stopniowe zmniejszanie dawki w odpowiednio długim okresie czasu, dostosowanym do potrzeb danego pacjenta.

Po długotrwałym zażywaniu leku lub przyjmowaniu go w wielu dawkach można zauważyć osłabienie działania uspokajającego i wpływu na aktywność psychiczną i ruchową wynikające z rozwoju tolerancji.
Okres leczenia preparatem nie powinien przekraczać 4 tygodni.
W określonych sytuacjach obserwuje się odosobnione reakcje paradoksalne: niepokój, drażliwość, agresywność, uczucie euforii, pobudzenie, omamy, bezsenność, psychozy, zachowania nieadekwatne do sytuacji. Te objawy występują częściej u osób starszych. Jeżeli się pojawią, osoba pacjent powinna niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który najprawdopodobniej zaleci odstawienie leku.
Preparaty benzodiazepinowe mogą także powodować utratę pamięci wtórnej.

Benzodiazepiny wpływają na komponent lękowy depresji; mogą maskować objawy depresji i nie powinny być stosowane jako jedyne leczenie tej choroby (w takich przypadkach należy zachować leki przeciwdepresyjne). Monoterapia benzodiazepinami może zwiększyć skłonności do zachowań samobójczych.Nie zaleca się stosowania leków z tej grupy u osób z psychozami.
U osób starszych i osób z niewydolnością nerek może być konieczne dostosowanie dawki leku przez lekarza.
U osób z niewydolnością wątroby stosowanie benzodiazepin może prowadzić do wystąpienia encefalopatii.
U osób z niewydolnością oddechową należy stosować preparaty ostrożnie ze względu na ryzyko depresji ośrodka oddechowego.

Jednoczesne stosowanie kilku preparatów z tej grupy nie jest zalecane, ponieważ ryzyko uzależnienia wzrasta.
Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Podczas stosowania klorazepanu zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwanie urządzeń mechanicznych może być ograniczona z powodu zaburzeń koncentracji, senności czy utraty pamięci. Jednoczesne stosowanie innych leków, a także alkoholu, może nasilać działanie uspokajające klorazepanu. Należy zachować ostrożność!

Dawkowanie preparatu Tranxene - kapsułki

Preparat występuje w postaci kapsułek i jest przeznaczony do przyjmowania doustnego. Należy unikać przekraczania zalecanych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Dla dorosłych zalecana dawka wynosi zazwyczaj od 5 do 30 mg raz dziennie wieczorem, zalecana dawka początkowa to 5 mg dziennie, a maksymalna to 30 mg dziennie.

W przypadku dzieci istnieje możliwość stosowania w wyjątkowych przypadkach, a całkowity czas trwania leczenia nie powinien przekraczać 8-12 tygodni. Należy odstawiać lek stopniowo, a u osób starszych i z upośledzoną czynnością nerek dawkę należy zmniejszyć o połowę. W przypadku osób z zaburzeniami czynności wątroby należy zachować szczególną ostrożność.

Czy można stosować Tranxene - kapsułki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku! Należy podkreślić, że przed zastosowaniem leku w trakcie ciąży (oraz podczas karmienia piersią) ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wyjaśnienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z jego stosowaniem.
 
Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, pamiętaj, aby poinformować lekarza o tym, kiedy przepisuje receptę na dany lek. Nie należy stosować preparatu w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży oraz podczas karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, również tych bez recepty.
 
Należy ostrożnie stosować równocześnie:
· leki wpływające na mózg i układ nerwowy (leki psychotropowe, opioidowe leki przeciwbólowe, barbiturany, niektóre leki przeciwdepresyjne, leki nasenne, leki przeciwhistaminowe działające uspokajająco, inne leki uspokajające, neuroleptyki, leki znieczulające, leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwlękowe), ponieważ mogą one wzmacniać działanie uspokajające preparatu
· leki rozluźniające mięśnie (kurara i jej pochodne, preparaty redukujące napięcie mięśni szkieletowych), ponieważ ich działania się kumulują
· opioidowe leki przeciwbólowe, gdyż mogą one zwiększać uczucie euforii, prowadzące do uzależnienia psychicznego
· cyzapryd, ponieważ może on przemijająco wzmacniać działanie uspokajające benzodiazepin spowodowane zwiększonym ich wchłanianiem
· cymetydynę, ponieważ może on zwiększać uczucie senności
· klozapinę, gdyż zwiększa ryzyko wystąpienia zapaści z zatrzymaniem oddechu i/lub czynności serca.
 
Ryzyko objawów odstawienia wzrasta przy jednoczesnym stosowaniu innych benzodiazepin o działaniu przeciwlękowym i nasennym.
 
Alkohol wzmacnia działanie hamujące klorazepanu na mózg i układ nerwowy; w trakcie leczenia nie należy spożywać alkoholu ani leków zawierających alkohol.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Tranxene- kapsułki?

Jak każdy lek, Tranxene może wywołać działania uboczne, chociaż nie u każdego pacjenta. Trzeba pamiętać, że korzyści z leczenia zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
 
Do możliwych skutków ubocznych należą: problemy z pamięcią, zawroty głowy, ból głowy, uczucie zmęczenia, zaburzenia świadomości, osłabienie mięśni, spowolnienie reakcji, senność, paradoksalne reakcje (takie jak niepokój, drażliwość, agresywność), uzależnienie psychiczne i fizyczne, objawy odstawienia, zaburzenia zachowania, wysypki skórne, podwójne widzenie.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł