Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Transtec 35

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Uchyłki

29.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Pimafucort Krem

29.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Levosol

29.08.2024
Transtec 35
04.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Transtec 35 µg/h - system transdermalny, plaster?

Transtec zawiera substancję o silnym działaniu przeciwbólowym, blokującą receptorów opioidowych. Po podaniu podjęzykowym wykazuje długotrwałe działanie przeciwbólowe, wpływając w mniejszym stopniu na skurcze mięśni gładkich niż morfina. Może powodować zwężenie źrenic. Potencjał uzależniający jest niewielki, a zespół odstawienny zazwyczaj przebiega łagodnie. Podczas zawału mięśnia sercowego ma niewielki wpływ na parametry układu krążenia.
Transtec zawiera buprenorfinę, substancję należącą do grupy opioidów o silnym działaniu przeciwbólowym. Blokuje ona czynność receptorów opioidowych i pobudza czynność receptorów opioidowych µ. Po podaniu podjęzykowym wykazuje silne i długotrwałe działanie przeciwbólowe. Powoduje skurcz mięśni gładkich, jednak w mniejszym stopniu niż morfina. Może powodować zwężenie źrenic.
Potencjał uzależniający buprenorfiny jest niewielki, jeśli wystąpi zespół odstawienny, zwykle przebiega łagodnie.
Podczas zawału mięśnia sercowego w niewielkim stopniu wpływa na parametry układu krążenia.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Transtec 35 µg/h - system transdermalny, plaster?

Preparat jest polecany do stosowania w przypadku bólu o umiarkowanym lub silnym nasileniu związanych z chorobami nowotworowymi lub innymi schorzeniami, które nie ustępują po zastosowaniu leków przeciwbólowych bez recepty.

Kiedy nie stosować preparatu Transtec 35 µg/h - system transdermalny, plaster?

Niestety, chociaż są sytuacje, w których zaleca się stosowanie preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Konieczne jest unikanie preparatu w przypadku uczulenia na którykolwiek z jego składników. Inne przeciwwskazania to między innymi leczenie uzależnienia od opioidów, niewydolność oddechowa, stosowanie inhibitorów MAO w ciągu ostatnich 14 dni, ciąża, miastenia i delirium tremens.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Transtec 35 µg/h- system transdermalny, plaster?

Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub sygnałem do dostosowania dawki leku. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.

Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli pacjent cierpiał lub cierpi na:
· ostre zatrucie alkoholem
· ataki padaczkowe
· zaburzenia świadomości o nieustalonej przyczynie
· wstrząs
· zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe bez możliwości zastosowania wspomagania oddechu
· zaburzenia oddychania lub równoczesne przyjmowanie leków hamujących ośrodek oddechowy
· zaburzenia czynności wątroby
· nadużywanie leków
· urazy głowy.

Lek może wywoływać uzależnienie, nagłe przerwanie stosowania może skutkować objawami zespołu odstawiennego (pobudzenie, uczucie niepokoju, nerwowość, drżenie, nadmierne pobudzenie ruchowe, trudności z zasypianiem, problemy z trawieniem).

Gorączka i wysoka temperatura otoczenia mogą wpływać na wchłanianie leku przez skórę i utrudniać właściwe przyleganie systemu transdermalnego. Dlatego należy unikać wysokich temperatur zewnętrznych (sauny, promieniowanie podczerwone, elektryczne podgrzewane koce, gorące butelki z wodą) oraz skonsultować się z lekarzem w przypadku wysokiej gorączki.

Preparatu nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.

Czy lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Opioidowe leki przeciwbólowe mogą osłabiać sprawność psychiczną i/lub fizyczną, potrzebną do wykonywania potencjalnie niebezpiecznych czynności (np. prowadzenie pojazdu czy obsługę maszyn). Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn podczas stosowania leku.

Dawkowanie preparatu Transtec 35 µg/h - system transdermalny, plaster

Produkt występuje w postaci plastrów przeznaczonych do naklejania na skórę. Należy przestrzegać zaleconych dawek, ponieważ niezalecane przekroczenie może być szkodliwe dla zdrowia. W razie wątpliwości dotyczących stosowania preparatu zaleca się konsultację z lekarzem.

Preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych.

Dawkowanie jest dostosowywane indywidualnie przez lekarza dla każdego pacjenta. Plaster należy naklejać na czystą, suchą skórę, najlepiej w górnej części pleców i okolicach podobojczykowych. Należy zmieniać plaster co 96 godzin, ale można to również wygodnie robić 2 razy w tygodniu w ustalonych dniach tygodnia.
Po pierwszych 24 godzinach lekarz oceni skuteczność leczenia. Plaster można używać na tym samym obszarze skóry dopiero po tygodniowej przerwie. Należy uważnie przyłożyć plaster do skóry i mocno przycisnąć dłonią przez około 30 sekund.
Osoby, które nie stosowały silnych opioidowych leków przeciwbólowych, powinny zaczynać od dawki 35 μg/godz. U osób stosujących już silne opioidy, dawkę należy ustalić uwzględniając wcześniejsze leczenie.
W razie niewystarczającego działania preparatu po 96 godzinach, lekarz może zalecić zwiększenie dawki. Można stosować maksymalnie dwa plastry jednocześnie.
U osób powyżej 65. roku życia i z niewydolnością nerek nie ma konieczności modyfikacji dawkowania. Osoby z niewydolnością wątroby powinny być obserwowane pod ścisłą kontrolą.

Czy można stosować Transtec 35 µg/h - system transdermalny, plaster w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Należy zawsze skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku podczas ciąży lub karmienia piersią, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, upewnij się, że skonsultowałaś się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu.

Stosowanie tego preparatu w ciąży jest niewskazane.
Nie zaleca się używania tego preparatu podczas karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Proszę powiadomić lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, w tym tych dostępnych bez recepty.

Ten lek może zwiększać działanie leków uspokajających, nasennych i środków hamujących ośrodkowy układ nerwowy.

Należy unikać jednoczesnego stosowania inhibitorów MAO (monoaminooksydazy), takich jak moklobemid i selegilina.

Ostrożność należy zachować u osób, które jednocześnie przyjmują:
· inne silne leki przeciwbólowe (opioidy), niektóre leki nasenne, znieczulające, uspokajające, przeciwdepresyjne, neuroleptyki; w takim przypadku mogą wystąpić objawy takie jak senność, osłabienie lub spowolnione i osłabione oddychanie.
· niektóre leki przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze (np. zawierające erytromycynę i ketokonazol) oraz leki stosowane w leczeniu HIV (np. zawierające rytonawir); mogą one zwiększyć działanie preparatu.
· deksametazon, leki przeciwpadaczkowe (np. zawierające karbamazepinę, fenytoinę) oraz leki przeciwgruźlicze (np. ryfampicyna); mogą one zmniejszyć skuteczność działania preparatu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Transtec 35 µg/h- system transdermalny, plaster?

Transtec może wywoływać działania niepożądane, chociaż nie muszą wystąpić u wszystkich pacjentów. Pamiętaj, że korzyści płynące z leczenia są z reguły większe niż potencjalne skutki uboczne.
Często można zaobserwować: nudności, rumień, świąd.
Najczęściej występują: zawroty głowy, bóle głowy, duszność, wymioty, zaparcia, zmiany skórne, obfite pocenie, obrzęki, uczucie zmęczenia.
Niemal nigdy nie pojawiają się: splątanie, zaburzenia snu, nadmierne uspokojenie, problemy z krążeniem, suchość w jamie ustnej, osutka, zaburzenia erekcji, znużenie.
Okazjonalnie występują: utrata apetytu, objawy psychotyczne, zmniejszenie popędu płciowego, trudności w koncentracji, zaburzenia równowagi, zaburzenia widzenia, problemy z oddychaniem, zgaga, pokrzywka, trudności z oddawaniem moczu, zatrzymanie moczu, reakcje w miejscu zastosowania plastra.
Bardzo rzadko mogą pojawić się: ciężkie reakcje alergiczne, uzależnienie, nagłe zmiany nastroju, drgawki mięśniowe, nieprawidłowe odczucia smaku, zwężenie źrenic, ból uszu, ekstremalne oddychanie, odruchy wymiotne, bóle klatki piersiowej.

W przypadku wystąpienia poważnych objawów alergicznych, takich jak obrzęk górnych dróg oddechowych, trudności z oddychaniem, pokrzywka, osłabienie, żółtaczka, należy natychmiast usunąć plaster i skonsultować się z lekarzem. Mogą to być objawy bardzo rzadkiej, ale poważnej reakcji alergicznej.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł