Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Tizanor

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Tizanor
28.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Tizanor - tabletki?

Składnikiem aktywnym preparatu jest tyzanidyna, lek o działaniu uspokajającym mięśnie szkieletowe poprzez oddziaływanie na komórki nerwowe w rdzeniu kręgowym. Przynosi ulgę w przypadku bolesnych skurczów mięśni oraz spastyczności pochodzenia rdzeniowego lub mózgowego, działając również przeciwbólowo.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Tizanor - tabletki?

Produkt jest stosowany w terapii nadmiernego napięcia mięśniowego spowodowanego przez stwardnienie rozsiane, uraz lub schorzenia kręgosłupa.

Kiedy nie stosować preparatu Tizanor - tabletki?

W przypadku istnienia wskazań do stosowania preparatu, konieczne jest sprawdzenie składu i ewentualne uczulenie na którąkolwiek substancję. Należy również unikać stosowania preparatu w przypadku poważnych problemów z wątrobą oraz unikać jednoczesnego przyjmowania go z silnymi inhibitorami izoenzymu 1A2 cytochromu P450. Preparatu nie powinno się również stosować u kobiet w ciąży, chyba że jest to absolutnie konieczne oraz w okresie karmienia piersią. Nie zaleca się również stosowania preparatu u dzieci.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Tizanor- tabletki?

Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeszkodą dla stosowania lub powodem zmiany dawkowania preparatu. W niektórych przypadkach potrzebne mogą być określone testy kontrolne.
Inne leki mogą mieć wpływ na działanie preparatu i bezpieczeństwo jego stosowania. Trzeba unikać jednoczesnego stosowania leków, które hamują aktywność izoenzymu 1A2 cytochromu P450, a użycie preparatu z silnymi inhibitorami tego izoenzymu jest niezalecane.
Przed zastosowaniem preparatu należy skonsultować się z lekarzem w przypadku podejrzenia lub rozpoznania:
· niskiego ciśnienia tętniczego
· choroby niedokrwiennej serca
· zaburzeń krążenia
· zaburzeń funkcji wątroby i/lub nerek.
W każdym z tych przypadków lekarz zaleci odpowiednie badania, w tym regularne
kontrole EKG oraz stosowanie odpowiednich środków ostrożności.
Podczas stosowania preparatu i w wyniku interakcji z innymi lekami może wystąpić niskie ciśnienie tętnicze (z ryzykiem gwałtownego, ciężkiego spadku ciśnienia tętniczego, aż do utraty przytomności i niewydolności krążenia) i nadciśnienie tętnicze.
Nie należy nagle przerywać stosowania preparatu. W przypadku planowanego zakończenia długotrwałego leczenia lub zmniejszenia dawki, należy stopniowo zmniejszać dawkę według zaleceń lekarza. Nagłe zmniejszenie dawki lub zaprzestanie stosowania preparatu może prowadzić do nadciśnienia tętniczego i zwiększenia częstości rytmu serca, co może skutkować
udarem mózgu.
U osób z zaburzeniami nerek zmniejsza się szybkość wydalania leku, dlatego trzeba być ostrożnym i w razie potrzeby lekarz zaleci stosowanie mniejszych dawek.
Stosowanie preparatu może prowadzić do zaburzeń funkcji wątroby. W ciągu pierwszych 4 miesięcy leczenia zalecamy miesięczne badania parametrów wątroby, zwłaszcza u osób otrzymujących dawki powyżej 12 mg na dobę i u osób z objawami sugerującymi problemy z wątrobą, takimi jak nudności, brak apetytu lub uczucie zmęczenia. Jeśli aktywność enzymów wątrobowych (ALT, AST) przekroczy normę trzykrotnie, lekarz zaleci zaprzestanie stosowania preparatu. Podobnie, jeśli wystąpią objawy zapalenia wątroby lub żółtaczki, lekarz zaleci zaprzestanie stosowania preparatu.
Dodatkowe informacje na temat innych składników preparatu:
· preparat zawiera laktozę, dlatego osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy, nie powinny go stosować.

Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Osoby odczuwające senność, zawroty głowy lub inne objawy niskiego ciśnienia tętniczego powinny powstrzymać się od kierowania pojazdami i obsługiwanie urządzeń/maszyn wymagających skupienia uwagi.

Dawkowanie preparatu Tizanor - tabletki

Preparat dostępny jest w postaci tabletek, które należy przyjmować doustnie. Ważne jest, aby nie przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. Lekarz indywidualnie dostosuje dawkowanie, które należy przyjmować 3–4 razy dziennie. Zalecaną początkową dawką jest zazwyczaj 2 mg 3–4 razy na dobę, z możliwością stopniowego zwiększania jej co 3–4 dni. Maksymalna dawka dobowa wynosi 36 mg. Preparatu nie zaleca się stosować u osób w podeszłym wieku ani u dzieci i młodzieży. W przypadku zaburzeń czynności wątroby lub nerek, należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania preparatu. Należy również pamiętać, aby nie przerywać leczenia nagle, a dawkę zmniejszać stopniowo pod nadzorem lekarza.

Czy można stosować Tizanor - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!
Artykuł zwraca uwagę na konieczność skonsultowania się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży lub podczas karmienia piersią. Konieczne jest wyjaśnienie potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o swoich planach.
Należy pamiętać, że preparatu nie należy stosować u kobiet w ciąży, chyba że lekarz uzna to za absolutnie konieczne i przewaga korzyści nad ryzykiem jest dla niego oczywista. Decyzję o stosowaniu leku powinien podjąć wyłącznie lekarz, biorąc pod uwagę indywidualną sytuację pacjentki.
Preparatu również nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Koniecznie poinformuj swojego lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, łącznie z tymi dostępnymi bez recepty.
Niebezpieczne jest stosowanie tego preparatu jednocześnie z silnymi inhibitorami izoenzymu 1A2 cytochromu P450, takimi jak fluwoksamina lub cyprofloksacyna (może to skutkować poważnymi skutkami ubocznymi, włącznie z ciężkim niedociśnieniem tętniczym i zaburzeniami psychomotorycznymi, a nawet śpiączką).
Unikaj również jednoczesnego stosowania leków hamujących aktywność izoenzymu 1A2 cytochromu P450, takich jak niektóre leki przeciwarytmiczne, cymetydyna, fluorochinolony, rofekoksyb, doustne środki antykoncepcyjne, tyklopidyna. Takie działanie może zwiększyć stężenie tyzanidyny we krwi i nasilić jej skutki uboczne, w tym wydłużenie odstępu QT w EKG.
Unikaj również jednoczesnej konsumpcji preparatu z lekami wywołującymi wydłużenie odstępu QT w EKG, takimi jak cisapryd, amitryptylina, azytromycyna.
Stosowanie leków zwiększających aktywność izoenzymu 1A2 cytochromu P450 może z kolei obniżyć stężenie tyzanidyny we krwi i zmniejszyć jej skuteczność.
Stosowanie leków przeciwnadciśnieniowych i moczopędnych jednocześnie z tym preparatem może prowadzić do niedociśnienia tętniczego i spowolnienia rytmu serca. Przy nagłym zaprzestaniu przyjmowania preparatu w połączeniu z lekami przeciwnadciśnieniowymi istnieje ryzyko gwałtownego wzrostu ciśnienia tętniczego i rytmu serca, a nawet udaru mózgu.
Należy być ostrożnym przy jednoczesnym stosowaniu preparatu z innymi lekami blokującymi receptory adrenergiczne lub z glikozydami nasercowymi, takimi jak digoksyna. Takie połączenie może prowadzić do niedociśnienia tętniczego lub spowolnienia rytmu serca.
Z kolei stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko nasilenia działań niepożądanych tego preparatu.
Leki uspokajające, nasenne, przeciwhistaminowe i alkohol mogą wzmagać hamujące działanie preparatu na ośrodkowy układ nerwowy.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Tizanor- tabletki?

Podobnie jak każdy lek, Tizanor może wywoływać niepożądane skutki, jednak nie u każdego pacjenta korzystającego z tego preparatu. Należy pamiętać, że oczekiwane korzyści z leczenia są zazwyczaj większe niż ewentualne szkody spowodowane pojawieniem się działań niepożądanych.
Do częstych skutków ubocznych należą: senność, zawroty głowy, zmiany w rytmie serca (spowolnienie/przyspieszenie), suchość ust, niskie ciśnienie tętnicze, zmęczenie. Rzadziej mogą wystąpić: nudności, problemy żołądkowo-jelitowe, reakcje alergiczne (świąd, wysypka), osłabienie mięśni, omamy, splątanie, zaburzenia snu, bezsenność, tymczasowe podwyższenie poziomu aminotransferaz (AST, ALT) we krwi. Dodatkowo, mogą wystąpić inne niepożądane skutki, których częstość nie została określona: bóle głowy, zaburzenia koordynacji ruchowej, problemy ze wzrokiem, brak apetytu, zaburzenia lękowe. W przypadku stosowania dużych dawek, które są przepisywane w leczeniu nadmiernego napięcia mięśni, działania niepożądane występują częściej i są nasilone, a także może wystąpić wydłużenie odcinka QT na zapisie EKG oraz potencjalnie niebezpieczne zaburzenia rytmu serca typu torsade de pointes. Bardzo rzadko może dojść do zapalenia wątroby, niewydolności wątroby. Po nagłym przerwaniu stosowania tyzanidyny w dużych dawkach długoterminowego leczenia może wystąpić nadciśnienie tętnicze i przyspieszenie rytmu serca, co może prowadzić do udaru mózgu.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł