Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Rybelsus jaki to lek

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Eye Q

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Nalgesin Forte

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rozalin

04.08.2024
Rybelsus jaki to lek
27.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Rybelsus - tabletki?

Substancją czynną preparatu jest semaglutyd, peptyd wytwarzany metodą inżynierii genetycznej w komórkach drożdży Saccharomyces cerevisiae, z zastosowaniem techniki rekombinacji DNA. Sekwencja aminokwasów semaglutydu jest bardzo podobna do sekwencji aminokwasów jednego z endogennych hormonów inkretynowych, czyli glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1). Hormony inkretynowe to peptydowe cząsteczki produkowane przez komórki jelita cienkiego w odpowiedzi na glukozę. Semaglutyd wiąże się z receptorem GLP-1 i aktywuje go, podobnie jak GLP-1. działa efektywnie, zwiększając wydzielanie insuliny przez komórki beta trzustki w zależności od stężenia glukozy. Semaglutyd wpływa także na kontrolę spożycia pokarmu i na uczucie głodu. Zwiększa uczucie sytości i zmniejsza uczucie głodu. Badania kliniczne wykazały pozytywny wpływ semaglutydu na stężenie lipidów w osoczu i ciśnienie tętnicze, a także na zmniejszenie stanu zapalnego. Wchłanianie semaglutydu podanego doustnie jest bardzo zmienne i może być bardzo małe. Końcowe stężenie ustala się po około 4-5 tygodniach regularnego stosowania leku raz na dobę. Semaglutyd jest intensywnie metabolizowany i wydalany głównie z moczem i z kałem.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Rybelsus - tabletki?

Preparat jest przeznaczony dla osób dorosłych z cukrzycą typu 2, które mają niewystarczającą kontrolę glikemii. Ma on na celu poprawę kontroli poziomu glukozy we krwi i jest stosowany jako uzupełnienie diety oraz aktywności fizycznej.Może być stosowany samodzielnie u osób, u których nie zaleca się stosowania metforminy ze względu na nietolerancję lub istniejące przeciwwskazania. Może być również stosowany w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Kiedy nie stosować preparatu Rybelsus - tabletki?

Niestety, chociaż istnieją sygnały do korzystania z preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Konieczne jest unikanie stosowania preparatu w przypadku wystąpienia uczulenia na którekolwiek ze składników.

Niedozwolone jest stosowanie preparatu u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Rybelsus- tabletki?

Niektóre schorzenia lub inne sytuacje mogą uniemożliwić stosowanie lub wymagać zmiany dawkowania preparatu. W niektórych przypadkach konieczne może być regularne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.Nie wolno stosować preparatu u osób chorych na cukrzycę typu 1 ani podczas leczenia kwasicy ketonowej w przebiegu cukrzycy.Preparat nie może zastępować insuliny. Nagła przerwa w podawaniu insuliny po rozpoczęciu stosowania preparatu może prowadzić do wystąpienia kwasicy ketonowej.Brak doświadczenia klinicznego w stosowaniu preparatu u pacjentów z ciężką niewydolnością serca stopnia IV wg NYHA, dlatego nie zaleca się jego stosowania w tej grupie chorych.Unikaj stosowania preparatu u osób z terminalną niewydolnością nerek, przechodzących dializy.Nie ma danych dotyczących stosowania preparatu u pacjentów po operacji bariatrycznej.Preparat często wywołuje działania niepożądane z przewodu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty, biegunka, mogące prowadzić do odwodnienia. Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami funkcji nerek, ponieważ odwodnienie może pogorszyć funkcję nerek. Konieczne jest zapobieganie odwodnieniu związanemu z działaniami niepożądanymi z przewodu pokarmowego.Wśród działań niepożądanych preparatu może pojawić się ostre zapalenie trzustki, wymagające zaprzestania stosowania preparatu. W przypadku silnego bólu brzucha należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, ponieważ objawy te mogą wskazywać na zapalenie trzustki. W razie zapalenia trzustki należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i nie wznawiać go bez konsultacji lekarskiej.W przypadku stosowania preparatu z pochodną sulfonylomocznika lub insuliną, może wystąpić hipoglikemia. Aby zmniejszyć ryzyko hipoglikemii, może być konieczne zmniejszenie dawki sulfonylomocznika lub insuliny, zgodnie z zaleceniami lekarza.Z ostrożnością stosować u pacjentów z retinopatią cukrzycową leczonych insuliną. Intensywne leczenie cukrzycy i nagła poprawa kontroli stężenia glukozy we krwi mogą prowadzić do wzmożenia objawów retinopatii cukrzycowej. Pacjenci z tej grupy powinni być dokładnie monitorowani.Wchłanianie doustnego semaglutydu jest bardzo zmienne i u niewielkiego odsetka pacjentów może być niewystarczające, co może wpływać na odpowiedź na leczenie.Informacje dodatkowe dotyczące składników preparatu:- preparat zawiera 23 mg sodu w 1 tabletce.Preparat nie wpływa istotnie na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn. Należy jednak pamiętać, że może powodować hipoglikemię w przypadku stosowania z sulfonylomocznikiem lub insuliną, co może zakłócić reakcje psychofizyczne, stanowiąc zagrożenie podczas prowadzenie pojazdów lub obsługi maszyn. Należy unikać możliwości wystąpienia hipoglikemii.

Dawkowanie preparatu Rybelsus - tabletki

Preparat jest dostępny w postaci tabletek przeznaczonych do przyjmowania doustnego. Należy być ostrożnym i nie przekraczać zalecanych dawek, gdyż może to zaszkodzić zdrowiu. W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem.

Dorośli: Początkowo zalecana dawka to 3 mg raz na dobę. Po miesiącu leczenia, dawkę można zwiększyć do 7 mg raz na dobę, a po kolejnym miesiącu do 14 mg raz na dobę. Nie należy stosować większych dawek niż 14 mg na dobę.

Nie ma danych na temat bezpieczeństwa stosowania dwóch tabletek po 7 mg, aby osiągnąć dawkę 14 mg. Stosowanie leku w ten sposób nie jest zalecane.

W przypadku współpracy preparatu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, konieczne może być zmniejszenie dawki tych leków w celu uniknięcia hipoglikemii. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i regularnie kontrolować poziom glukozy we krwi.

Szczególne grupy pacjentów:

Chorzy w podeszłym wieku (powyżej 65. roku życia) nie muszą dostosowywać dawkowania preparatu. Brakuje jednak danych na temat skuteczności leku u osób starszych niż 75 lat.

Chorzy z różnymi stopniami zaburzeń czynności nerek nie wymagają zmiany dawkowania. Brak również danych na temat stosowania preparatu u pacjentów z zaawansowaną niewydolnością nerek.

Osoby z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby mogą przyjmować preparat bez konieczności zmiany dawkowania. W przypadku ciężkich zaburzeń wątroby, należy zachować ostrożność.

Brak danych na temat bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Sposób zażywania:

Tabletkę należy przyjmować raz na dobę na pusty żołądek w dowolnej porze dnia. Nie należy dzielić, gryźć ani mielić tabletki. Należy poczekać co najmniej 30 minut przed spożyciem posiłku, napoju lub innych leków doustnych. Zbyt krótki czas między zażyciem leku a jedzeniem może wpłynąć na wchłanianie semaglutydu.

Czy można stosować Rybelsus - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią zawsze skonsultuj się z lekarzem!

Ważne jest, aby rozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji jakimkolwiek lekiem podczas ciąży lub laktacji, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, pamiętaj o powiadomieniu lekarza o swoich planach leczenia.

Należy unikać stosowania preparatu w czasie ciąży oraz podczas karmienia piersią.

Jeśli planujesz zajście w ciążę lub już jesteś w ciąży, konieczne jest przerwanie stosowania preparatu i konsultacja z lekarzem w celu dostosowania dawki leków przeciwcukrzycowych. Ze względu na długi okres działania semaglutydu, należy zakończyć stosowanie co najmniej 2 miesiące przed planowaną ciążą.

Kobiety stosujące ten preparat w wieku rozrodczym powinny porozmawiać z lekarzem o zastosowaniu skutecznych metod antykoncepcji podczas leczenia.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Należy powiadomić lekarza o wszystkich niedawno przyjmowanych lekach, także tych bez recepty. W okresie stosowania tego preparatu inne leki mogą być przyjmowane tylko za zgodą lekarza lub na jego zalecenie.

Gdy preparat jest stosowany z pochodną sulfonylomocznika lub insuliną, może to zwiększać ryzyko hipoglikemii (łącznie z ciężką hipoglikemią). Lekarz może zalecić odpowiednie zmniejszenie dawki pochodnej sulfonamidowej lub insuliny oraz regularną kontrolę poziomu glukozy we krwi. Nie należy zmieniać dawki leków bez konsultacji lekarza.

Preparat może opóźniać opróżnianie żołądka, co może wpłynąć na wchłanianie leków stosowanych ustnie. Należy być ostrożnym, gdy przyjmuje się leki wymagające szybkiego wchłaniania w przewodzie pokarmowym.

Jeśli semaglutyd jest przyjmowany jednocześnie z lewotyroksyną, zaleca się monitorowanie funkcji tarczycy.

W przypadku pacjentów stosujących warfarynę lub inne pochodne kumaryny zaleca się częste kontrolowanie parametru INR (znormalizowany stosunek czasu protrombinowego do kontroli).

Semaglutyd może wpłynąć na zwiększenie ekspozycji na rozuwastatynę, ale uważa się, że to klinicznie nieistotne.

Podczas równoczesnego stosowania nie ma potrzeby dostosowywania dawki digoksyny, furosemidu, metforminy czy doustnych środków antykoncepcyjnych.

Po przyjęciu semaglutydu należy odczekać 30 minut przed przyjęciem innych leków (inne leki mogą zmniejszyć wchłanianie semaglutydu).

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Rybelsus- tabletki?

Rybelsus, podobnie jak każdy inny lek, może wywoływać działania niepożądane, chociaż nie u wszystkich pacjentów. Ważne jest, aby pamiętać, że korzyści płynące z jego stosowania zazwyczaj przewyższają szkody wynikające z ewentualnych skutków ubocznych.

Do częstych działań niepożądanych zalicza się problemy z przewodem pokarmowym, takie jak nudności i biegunka.

Objawy hipoglikemii podczas stosowania Rybelsus mogą być częste, zwłaszcza przy jednoczesnym stosowaniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, a bardzo częste przy łączeniu z pochodnymi sulfonylomocznika lub insuliną (łącznie z ciężką hipoglikemią).

Do częstych działań niepożądanych należą również zmniejszenie apetytu, wymioty, zaparcia, ból brzucha, niestrawność, zapalenie żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy, nadmierna produkcja gazów jelitowych, wzdęcia, zmęczenie, powikłania związane z retinopatią cukrzycową (konieczność fotokoagulacji siatkówki, konieczność podawania leków do ciała szklistego, krwawienie do ciała szklistego, utrata wzroku), zwiększona aktywność lipazy i amylazy.

Do mniej częstych działań niepożądanych zalicza się odbijanie, zwiększenie częstości rytmu serca, kamica żółciowa, czy zmniejszenie masy ciała.

Do rzadkich reakcji niepożądanych należą ostre zapalenie trzustki oraz reakcje anafilaktyczne (takie jak obrzęk naczynioruchowy, wstrząs anafilaktyczny).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł