Co zawiera i jak działa Reltebon - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Silny ból, który wymaga terapii lekami przeciwbólowymi, niezależnie od posiłków. Tabletki należy przyjmować w całości. Indywidualna dawka zależy od intensywności bólu i wrażliwości na leczenie. Wskazane dawkowanie dla dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Dla pacjentów nieprzyjmujących dotychczas opioidowych leków przeciwbólowych zalecana jest początkowa dawka 10 mg co 12 godzin, czasami wystarcza 5 mg co 12 godzin. Dla pacjentów leczonych wcześniej opioidami, początkowa dawka może być większa. Istniejące różnice we wrażliwości na różne opioidy powinny być brane pod uwagę podczas zmiany terapii. W przypadku potrzeby szybkiego złagodzenia bólu, można podać dodatkową dawkę leku działającego szybko.
Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę, zazwyczaj równomiernie rozłożoną rano i wieczorem. Dawkę należy dostosować w zależności od potrzeb pacjenta, ale nie częściej niż co 1-2 dni. Leczenie należy przeprowadzać stopniowo, zwiększając dawkę o około 1/3 do uzyskania pożądanego efektu. Oksykodon nie powinien być stosowany dłużej niż konieczne, a odstawienie leku należy przeprowadzać stopniowo.
Kiedy stosować Reltebon - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Niezwykle silny ból, który wymaga leczenia opioidowymi lekami przeciwbólowymi. Reltebon jest zalecany do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia.
Kiedy nie stosować preparatu Reltebon - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Lek nie powinien być stosowany u osób wrażliwych na którykolwiek składnik preparatu, cierpiących na ciężką niewydolność oddechową prowadzącą do niedotlenienia narządów i tkanek oraz nadmiernego nagromadzenia dwutlenku węgla w organizmie. Ponadto, lek nie jest przeznaczony dla osób z ciężką POChP, zespołem serca płucnego, ciężką astmą oskrzelową, niedrożnością porażenną jelit, zespołem ostrego brzucha, opóźnionym opróżnianiem żołądka oraz w okresie ciąży i laktacji. Nie jest zalecany również dla dzieci poniżej 12. roku życia.