Co zawiera i jak działa Reasec - tabletki?
Leczenie objawowe biegunki oraz zmniejszenie ilości płynu kałowego po operacjach jelitowych. Biegunka akutalna powinna ustąpić w ciągu 48 godzin, w przeciwnym razie konieczne może być inne leczenie. Dorośli powinni przyjmować 1-2 tabletki 3 razy dziennie, a w ciężkich przypadkach maksymalnie 2 tabletki 4 razy dziennie. Po ustąpieniu objawów, dawkę można zmniejszyć. Dzieci powinny przyjmować odpowiednio mniejsze dawki w zależności od wieku.
W przypadku biegunki przewlekłej, dorośli zazwyczaj przyjmują 1 tabletkę 2 razy dziennie. Jeśli objawy nie ustąpią po 10 dniach mimo stosowania maksymalnej dawki, konieczne może być inne leczenie. W przypadku dzieci, dawki powinny być dostosowane do wieku.
Kiedy nie stosować preparatu Reasec - tabletki?
Nie należy stosować preparatu w przypadku nadwrażliwości na którąkolwiek ze składników, ciężkiej postaci marskości wątroby, ostrego i cholestatycznego zapalenia wątroby oraz w okresie karmienia piersią. Preparat nie powinien być używany w leczeniu ostrej fazy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego spowodowanego antybiotykami o szerokim spektrum działania, biegunek wywołanych przez bakterie produkujące enterotoksyny (np. E. coli, Salmonella, Shigella), żółtaczki mechanicznej oraz jako główny lek w leczeniu ostrej czerwonki z wysoką gorączką i obecnością krwi w stolcu. Preparatu nie stosuje się u dzieci poniżej 4 roku życia oraz u pacjentów, u których nie zaleca się stosowania leków cholinolitycznych, np. w jaskrze z zamykającym się kątem przesączania, rozroście gruczołu krokowego, okrężnicy olbrzymiej, zwężeniu odźwiernika, przy miastenii, tachykardii oraz u dzieci z astmą oskrzelową. Preparatu nie stosuje się w stanach, w których należy unikać hamowania perystaltyki jelit, np. u pacjentów z niedrożnością jelit, a leczenie należy przerwać w przypadku wzdęcia brzucha lub niedrożności przepuszczającej.