Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Qlaira

Zamów konsultację
Wypełnij formularz i uzyskaj receptę w 5 minut.
Lek:  Qlaira
Cena konsultacji:  59,00 zł

Ilość opakowań
Tabletek w opakowaniu

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Termin ważności recepty

24.11.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Escapelle

08.05.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Ozempic

09.02.2024
Qlaira
08.02.2024
Przeczytasz w 5 min

Qlaira co to jest

Qlaira to doustny środek antykoncepcyjny, który jest również stosowany w niektórych przypadkach do leczenia problemów związanych z miesiączkowaniem, takich jak nieregularne cykle czy bolesne okresy. Jest to tzw. kombinowany środek antykoncepcyjny, ponieważ zawiera dwie różne formy hormonów: estrogen (walerynian estradiolu) oraz progestagen (dienogest). Te hormony działają poprzez zapobieganie owulacji, zagęszczanie śluzu szyjkowego (co utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej) oraz zmianę wyściółki macicy, co zapobiega implantacji.

Qlaira wyróżnia się na tle innych środków antykoncepcyjnych tym, że ma unikalny schemat dawkowania, który bardziej naśladuje naturalny cykl hormonalny kobiety. Pakiet Qlairy zawiera 28 tabletek, z których każda ma różną dawkę hormonów, co ma na celu zminimalizowanie skutków ubocznych przy jednoczesnym zachowaniu skuteczności antykoncepcyjnej.

Oprócz antykoncepcji, Qlaira jest czasami przepisywana kobietom do leczenia nadmiernych krwawień miesięcznych niezwiązanych z jakąkolwiek chorobą macicy (ciężkie krwawienie idiopatyczne) oraz do leczenia objawów związanych z endometriozą.

Jak w przypadku wszystkich leków, przed rozpoczęciem stosowania Qlairy ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który oceni indywidualne ryzyko i korzyści związane z jej przyjmowaniem, biorąc pod uwagę historię medyczną i obecny stan zdrowia pacjenta.

ROZPOCZNIJ KONSULTACJĘ

Dawkowanie preparatu

Dawkowanie preparatu Qlaira opiera się na unikalnym schemacie, który naśladuje naturalny cykl hormonalny kobiety. Qlaira jest sprzedawana w opakowaniach zawierających 28 tabletek, z których każda ma inny skład lub dawkę hormonów. Oto jak wygląda schemat dawkowania:

2 tabletki ciemnożółte: zawierające 3 mg estradiolu (walerynian estradiolu).
5 tabletek średnio czerwonych: każda zawierająca 2 mg estradiolu i 2 mg dienogestu.
17 tabletek żółtych: każda zawierająca 2 mg estradiolu i 3 mg dienogestu.
2 tabletki jasnoczerwone: każda zawierająca 1 mg estradiolu.
2 tabletki białe: tabletki placebo (bez składników aktywnych).
W celu zapewnienia skuteczności antykoncepcyjnej, tabletki należy przyjmować codziennie, mniej więcej o tej samej porze, zgodnie z kolejnością wskazaną na opakowaniu. Po zakończeniu jednego opakowania (28 dni), należy od razu rozpocząć kolejne opakowanie Qlairy bez robienia przerwy między opakowaniami.

Przyjmowanie tabletek zgodnie z tym schematem pomaga utrzymać stały poziom hormonów w organizmie kobiety, co jest niezbędne do zapobiegania owulacji i zapewnienia ochrony antykoncepcyjnej, a także do regulacji cyklu miesiączkowego.

Jeśli tabletki zostaną pominięte lub nie zostaną przyjęte zgodnie z zaleceniami, skuteczność antykoncepcyjna może być zmniejszona. W takim przypadku należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby dowiedzieć się, jak postępować w przypadku pominięcia dawki.

Zawsze przed rozpoczęciem stosowania Qlairy, jak i każdego innego leku, ważne jest dokładne przeczytanie ulotki informacyjnej i skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą, aby upewnić się, że lek jest stosowany bezpiecznie i skutecznie.

Możliwe skutki uboczne

Podobnie jak wszystkie leki, Qlaira może powodować skutki uboczne, chociaż nie wystąpią one u każdego. Wiele kobiet stosujących ten preparat nie doświadcza poważnych skutków ubocznych, ale ważne jest, aby być świadomym potencjalnych ryzyk. Oto niektóre z możliwych skutków ubocznych związanych z przyjmowaniem Qlairy:

Częste skutki uboczne (mogą wystąpić u 1 na 10 osób):

Bóle głowy,
Nudności,
Ból brzucha,
Zwiększenie masy ciała,
Ból piersi, tkliwość piersi,
Zmniejszenie libido.

Niezbyt częste skutki uboczne (mogą wystąpić u 1 na 100 osób):

Migreny,
Wymioty, biegunka,
Trądzik,
Świąd, wysypka,
Zwiększone libido,
Depresja lub zmiany nastroju.
Rzadkie skutki uboczne (mogą wystąpić u 1 na 1000 osób):

Zakrzepica żylna lub zakrzepica tętnicza, w tym zatorowość płucna i udar mózgu,
Nadciśnienie tętnicze,
Nietolerancja soczewek kontaktowych.
Bardzo rzadkie skutki uboczne:

Choroby pęcherzyka żółciowego,
Zmiany pigmentacji skóry, zwłaszcza na twarzy (tzw. maska ciążowa),
Erythema nodosum (charakteryzujące się pojawieniem się bolesnych, czerwonych guzków na skórze),
Erythema multiforme (stan skóry, który może powodować wysypkę, pęcherze lub owrzodzenia).
Ponadto, ważne jest, aby być świadomym, że stosowanie kombinowanych środków antykoncepcyjnych, takich jak Qlaira, może być związane z zwiększonym ryzykiem poważnych stanów zdrowotnych, takich jak zakrzepica żylna i tętnicza, a także raka piersi i szyjki macicy, choć ryzyko te są stosunkowo niskie.

Jeśli doświadczysz jakichkolwiek niepokojących objawów lub skutków ubocznych, szczególnie tych poważnych, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Ponadto, regularne wizyty kontrolne u lekarza są zalecane podczas stosowania jakiejkolwiek formy antykoncepcji hormonalnej.

Qlaira w ciąży

Qlaira, jak każdy inny środek antykoncepcyjny zawierający hormony, jest przeznaczona do stosowania w celu zapobiegania ciąży i nie powinna być używana w czasie ciąży. Jeśli kobieta stosująca Qlaira zajdzie w ciążę lub podejrzewa, że może być w ciąży, powinna natychmiast zaprzestać przyjmowania tego leku i skonsultować się z lekarzem. Nie ma dowodów na to, że stosowanie Qlairy we wczesnym etapie ciąży może zaszkodzić rozwijającemu się płodowi, ale zasadniczo stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest niezalecane w ciąży i nie ma dla niego wskazań.

W przypadku zajścia w ciążę podczas stosowania Qlairy lub jakiejkolwiek innej antykoncepcji hormonalnej, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który może doradzić odpowiednie kroki do podjęcia oraz zapewnić właściwą opiekę prenatalną.

Dodatkowo, Qlaira nie jest przeznaczona do stosowania w okresie karmienia piersią, ponieważ hormony zawarte w leku mogą przenikać do mleka matki i potencjalnie wpłynąć na dziecko. Istnieją inne metody antykoncepcji, które są uznawane za bezpieczniejsze dla kobiet w okresie laktacji i które mogą być zalecane przez lekarza.

Qlaira a karmienie piersią

Qlaira, jako kombinowany środek antykoncepcyjny zawierający estrogen i progestagen, nie jest zalecana do stosowania przez kobiety karmiące piersią, szczególnie w pierwszych tygodniach po porodzie. Istnieje kilka powodów, dla których stosowanie tej formy antykoncepcji nie jest zalecane w okresie laktacji:

Przenikanie hormonów do mleka matki: Hormony zawarte w Qlaira mogą przenikać do mleka matki i potencjalnie wpłynąć na dziecko. Chociaż dostępne dane na temat wpływu tych hormonów na noworodki są ograniczone, istnieje obawa, że mogą one mieć niekorzystny wpływ na rozwój i zdrowie dziecka.
Wpływ na produkcję mleka: Estrogeny, takie jak te zawarte w Qlaira, mogą wpływać na produkcję mleka matki, potencjalnie zmniejszając jej ilość. Dla kobiet karmiących piersią, które chcą zapewnić optymalne warunki do karmienia naturalnego, może to stanowić istotny problem.
Z tych powodów lekarze zwykle zalecają inną metodę antykoncepcji dla kobiet karmiących piersią, szczególnie w pierwszych 6 tygodniach po porodzie, kiedy to laktacja jest ustanawiana. Po tym okresie, niektóre kobiety mogą rozważyć przejście na kombinowane środki antykoncepcyjne, ale decyzja ta powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem, który może ocenić indywidualne okoliczności i potrzeby zdrowotne.

Dla kobiet karmiących piersią często zalecane są progestagenowe metody antykoncepcji, takie jak minipigułka (tabletki zawierające tylko progestagen), które są uznawane za bezpieczniejsze w okresie laktacji i mniej prawdopodobne, aby wpływały na produkcję mleka.

Środki ostrożności

Przy stosowaniu Qlairy, podobnie jak przy każdym innym środku antykoncepcyjnym zawierającym hormony, ważne jest przestrzeganie określonych środków ostrożności, aby zminimalizować ryzyko skutków ubocznych i zapewnić maksymalną skuteczność leku. Oto kilka kluczowych środków ostrożności, które należy wziąć pod uwagę:

1. Konsultacja lekarska przed rozpoczęciem stosowania: Przed rozpoczęciem stosowania Qlairy ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który oceni Twój stan zdrowia, w tym historię medyczną oraz wszelkie istniejące schorzenia, by upewnić się, że Qlaira jest odpowiednia dla Ciebie.

2. Informowanie lekarza o innych lekach: Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym o lekach na receptę, lekach bez recepty, suplementach diety oraz ziołach, ponieważ niektóre z nich mogą wpływać na skuteczność Qlairy lub zwiększać ryzyko skutków ubocznych.

3. Regularne wizyty kontrolne: Podczas stosowania Qlairy ważne są regularne wizyty u lekarza, aby monitorować Twoje zdrowie i reakcję organizmu na lek.

4. Zwracanie uwagi na objawy ostrzegawcze: Ważne jest, aby być świadomym objawów, które mogą wskazywać na poważne skutki uboczne, takie jak objawy zakrzepicy (ból nóg, obrzęk, zaczerwienienie), ból w klatce piersiowej, trudności z oddychaniem, nietypowe bóle głowy czy zmiany w widzeniu. W przypadku ich wystąpienia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

5. Przestrzeganie schematu dawkowania: Aby zapewnić maksymalną skuteczność Qlairy, należy ściśle przestrzegać schematu dawkowania i nie przerywać cyklu bez konsultacji z lekarzem.

6. Stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji: W niektórych sytuacjach, np. po pominięciu tabletek, może być konieczne stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji, takiej jak prezerwatywy, przez określony czas.

7. Rozważenie wpływu na karmienie piersią: Jak wspomniano, Qlaira nie jest zalecana dla kobiet karmiących piersią, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po porodzie. Warto omówić z lekarzem bezpieczniejsze alternatywy.

8. Zakrzepy krwi i ryzyko związane z chorobami serca: Kobiety z obecnymi lub przeszłymi problemami zdrowotnymi związanymi z zakrzepami krwi lub chorobami serca powinny omówić z lekarzem potencjalne ryzyko przed rozpoczęciem stosowania Qlairy.

Pamiętaj, że lekarz jest najlepszym źródłem informacji, gdy chodzi o wybór i stosowanie środków antykoncepcyjnych. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii ważne jest, aby dokładnie omówić z nim wszystkie dostępne opcje oraz potencjalne ryzyka i korzyści.