- Co zawiera i jak działa Poltram Combo - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Poltram Combo - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Poltram Combo - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Poltram Combo- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Poltram Combo - tabletki powlekane
- Czy można stosować Poltram Combo - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Poltram Combo- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Poltram Combo - tabletki powlekane?
Tramadol to potężny lek przeciwbólowy z grupy opioidów, który działa głównie poprzez receptory µ. Jego siła działania jest porównywalna do mniej więcej 1/6 siły morfiny. Poza tym, tramadol wpływa na komunikację między neuronami zależnymi od noradrenaliny i serotoniny poprzez hamowanie wychwytu zwrotnego noradrenaliny. Lek ten zwiększa również uwalnianie serotoniny.
Tramadol nie wywiera wpływu na układ oddechowy ani na motorykę przewodu pokarmowego, a jego działanie na układ krążenia jest minimalne. Paracetamol, z kolei, działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, choć dokładny mechanizm jego działania pozostaje nieznany.
Kiedy stosować Poltram Combo - tabletki powlekane?
Preparat jest przeznaczony do terapii objawowego bólu o umiarkowanym do dużego nasileniu u pacjentów, u których rozważane jest jednoczesne stosowanie paracetamolu i tramadolu.
Kiedy nie stosować preparatu Poltram Combo - tabletki powlekane?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu, jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Przeciwwskazaniami do stosowania preparatu są również:
• ostre zatrucie alkoholem, lekami nasennymi, ośrodkowo działającymi lekami przeciwbólowymi w tym opioidami lub lekami psychotropowymi
• padaczka nie poddająca się leczeniu
• równoległe stosowanie leków inhibitorów z grupy MAO (tramadolu nie należy stosować podczas i 14 dni po zakończeniu leczenia inhibitorami MAO)
ciężka niewydolność wątroby.
Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży i u kobiet w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Poltram Combo- tabletki powlekane?
Niektóre schorzenia i sytuacje mogą uniemożliwić stosowanie lub wymagać dostosowania dawki leku. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.
Nie przekraczaj dawki 8 tabletek na dobę i sprawdzaj, czy inne przyjmowane leki nie zawierają paracetamolu ani tramadolu, aby uniknąć przedawkowania.
Preparatu nie zaleca się stosować u osób z ciężką niewydolnością nerek lub oddechową. Osoby z alkoholowym uszkodzeniem wątroby są bardziej narażone na przedawkowanie paracetamolu.
Ostrzeżenie:
- nie stosować jako terapii zastępczej u osób uzależnionych od opioidów;
- uważać u osób z padaczką lub podatnych na drgawki;
- ostrożne stosowanie u osób uzależnionych od opioidów, po urazie głowy, we wstrząsie, z zaburzeniami świadomości itp.
Nieprawidłowe dawkowanie może prowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby. Stosowanie tramadolu może prowadzić do uzależnienia i konieczności zwiększania dawek. Nie przerywaj nagłe stosowania leku, a dawkę zmniejszaj stopniowo. U osób z zaburzeniami metabolizmu, zespół serotoninowy, czy zaburzenia oddychania podczas snu mogą wystąpić działania niepożądane po podaniu tramadolu. Przedłużone stosowanie leków opioidowych może prowadzić do niewydolności nadnerczy, depresji oddechowej i innych powikłań.
Dawkowanie preparatu Poltram Combo - tabletki powlekane
Preparat jest dostępny w postaci tabletek powlekanych. Ważne jest, aby nie przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia lekarz dobiera indywidualne dawkowanie. Dla preparatu Poltram Combo zaleca się początkowo przyjmowanie 2 tabletek, nie częściej niż co 6 godzin, nie więcej niż 8 tabletek na dobę.
Natomiast dla preparatu Poltram Combo Forte zaleca się początkowo jedną tabletkę, nie częściej niż co 6 godzin, nie więcej niż 4 tabletki na dobę. U osób powyżej 75. roku życia, z umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek lub wątroby, należy dostosować częstotliwość przyjmowania leku.
Nie zaleca się stosowania preparatu u osób z ciężkimi zaburzeniami nerek ani u dzieci do 12. roku życia. Tabletki należy przyjmować doustnie, niezależnie od posiłków, w całości.
Czy można stosować Poltram Combo - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży należy unikać przyjmowania leków bez konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o swoim stanie.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj swojego lekarza o wszystkich lekach, które ostatnio zażywałeś, włącznie z tymi dostępnymi bez recepty. Nie należy łączyć leku z inhibitorami MAO, ponieważ może to prowadzić do niepożądanych skutków.
Inne leki, które mogą osłabić działanie tego preparatu, to między innymi pentazocyna, nalbufina, butorfanol, buprenorfina i karbamazepina.
Tramadol może również zwiększyć działanie niektórych leków, takich jak inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne i inne leki obniżające próg drgawkowy. Konieczna jest ostrożność podczas jednoczesnego stosowania tramadolu z wybranymi lekami.
Bądź ostrożny i nie łącz tego leku z alkoholem.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Poltram Combo- tabletki powlekane?
Poltram Combo, podobnie jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, ale korzyści z jego stosowania zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody.
Po zastosowaniu tramadolu mogą wystąpić różne zaburzenia psychiczne, takie jak zmiany nastroju, aktywności oraz zdolności poznawcze. Bardzo często również mogą wystąpić zawroty głowy, senność i nudności.
Natomiast rzadziej mogą wystąpić m.in. ataksja, drgawki, czy uzależnienie od leku. W czasie stosowania paracetamolu mogą pojawić się m.in. reakcje skórne czy zaburzenia składu krwi.