Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Polsen

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Eye Q

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Nalgesin Forte

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rozalin

04.08.2024
Polsen
03.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Polsen - tabletki powlekane?

Składnikiem aktywnym tego preparatu jest zolpidem, substancja o działaniu nasennym i uspokajającym. Działa on podobnie do benzodiazepin. Zolpidem łączy się z receptorem benzodiazepinowym, który jest częścią kompleksu receptora GABA-A. Zolpidem aktywuje stosunkowo selektywnie receptor benzodiazepinowy typu 1, podczas gdy benzodiazepiny aktywują wszystkie podtypy receptora. Aktywacja receptora powoduje otwarcie kanału chlorkowego, co prowadzi do zmniejszenia pobudliwości neuronu. Zolpidem szybko działa nasennie, ułatwia zasypianie, wydłuża sen, poprawia jego jakość i redukuje przebudzenia nocne.

Po podaniu doustnym szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie po 2 godzinach. Działanie nasenne występuje po 10-30 minutach i utrzymuje się przez 6 godzin. Zolpidem jest metabolizowany w wątrobie i wydalany z organizmu jako nieaktywne metabolity, głównie z moczem (60%) i kałem (40%).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Polsen - tabletki powlekane?

Preparat jest przeznaczony do stosowania krótkoterminowego w terapii zaburzeń snu u osób dorosłych, gdy bezsenność zakłóca normalne funkcjonowanie lub prowadzi do znacznego zmęczenia pacjenta.

Kiedy nie stosować preparatu Polsen - tabletki powlekane?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do zastosowania preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Konieczne jest unikanie preparatu w przypadku wystąpienia uczulenia na którykolwiek ze składników.

Przeciwwskazania do stosowania preparatu obejmują również:

• ciężką niewydolność wątroby

• zespół obturacyjnego bezdechu podczas snu

• miastenię ( choroba charakteryzująca się osłabieniem mięśni)

• ciężką niewydolność oddechową i depresję ośrodka oddechowego.

Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia.

Nie stosować preparatu u kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Polsen- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do dostosowania dawki preparatu. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie odpowiednich badań kontrolnych. Przed rozpoczęciem terapii lekami nasennymi lekarz będzie starał się ustalić przyczynę bezsenności i wyeliminować czynniki ją wywołujące. W przypadku utrzymywania się bezsenności po 7-14 dniach leczenia, może to wskazywać na istnienie podstawowych zaburzeń psychicznych lub fizycznych, które wymagają dalszej diagnostyki. U pacjentów cierpiących na depresję lub chorujących na psychozy, preparat nie powinien być stosowany jako monoterapia, lecz raczej w połączeniu z lekami odpowiednimi dla leczonej choroby.

Osoby z objawami depresji powinny być traktowane ostrożnie, ponieważ mogą być podatne na skłonności samobójcze. Stosowanie leków o działaniu zbliżonym do benzodiazepin, takich jak ten preparat, może zwiększyć ryzyko prób samobójczych i samobójstw u osób z depresją. Preparatu nie należy stosować bez równoczesnego leczenia depresji oraz lęku towarzyszącego depresji. W trakcie leczenia może ujawnić się wcześniej niezdiagnozowana depresja. Stosowanie preparatu u osób uzależnionych od alkoholu lub leków w wywiadzie, wymaga szczególnej ostrożności; osoby z tej grupy powinny być pod szczególną opieką z uwagi na zwiększone ryzyko uzależnienia. Zastosowanie preparatu niesie ze sobą ryzyko wystąpienia zaburzeń psychoruchowych następnego dnia, w tym zaburzeń zdolności do prowadzenia pojazdów.

Ryzyko to wzrasta w przypadku: - stosowania dawki większej niż zalecana - od momentu przyjęcia preparatu minęło mniej niż 8 godzin - jednoczesnego stosowania innych leków hamujących ośrodkowy układ nerwowy lub leków, które zwiększają stężenie zolpidemu we krwi - spożycia alkoholu lub innych używek. Preparat należy przyjmować tuż przed snem i nie wolno przyjmować kolejnej dawki w tej samej nocy. Stosowanie preparatu równolegle z opioidami może powodować uspokojenie, zaburzenia oddechowe, śpiączkę i nawet zgon. Należy unikać stosowania preparatu jednocześnie z opioidami, chyba że lekarz uważa takie leczenie za niezbędne. W takim przypadku należy stosować jak najmniejszą skuteczną dawkę przez możliwie krótki czas i przestrzegać zaleconych środków ostrożności. Pacjenta należy obserwować pod kątem wystąpienia objawów zaburzeń oddechowych i/lub uspokojenia. W przypadku stosowania leków nasennych przez dłuższy czas, możliwe jest zmniejszenie skuteczności działania nasennego (zjawisko tolerancji). Stosowanie leków uspokajających i nasennych o działaniu zbliżonym do benzodiazepin może prowadzić do rozwoju uzależnienia. Ryzyko tego zjawiska wzrasta wraz z wielkością stosowanej dawki oraz czasem trwania leczenia; jest również większe u osób z historią uzależnienia od alkoholu, używek lub leków, oraz u osób z zaburzeniami osobowości lub psychicznymi. osoby z tej kategorii powinny być pod szczególną opieką lekarską. W przypadku rozwoju uzależnienia fizycznego, przerwanie nagłe leczenia idzie w parze z objawami zespołu odstawienia. Mogą wystąpić: bóle głowy i mięśni, wzmożony lęk i napięcie psychiczne, niepokój, splątanie, drażliwość i bezsenność, a w cięższych przypadkach także objawy takie jak: derealizacja, depersonalizacja, nadwrażliwość na bodźce dźwiękowe, światło i dotyk, drętwienie i mrowienie kończyn, halucynacje i napady padaczkowe. W niektórych sytuacjach zespół odstawienny może występować między dawkami, szczególnie gdy przyjmowane są duże dawki.

Po zakończeniu leczenia lek może spowodować przejściowe nasilenie objawów, które skłoniły do sięgnięcia po preparat (tzw. bezsenność odbiciowa). Narastającej bezsenności mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak zmiany nastroju, niepokój i zwiększony lęk. Ryzyko wystąpienia tych objawów jest większe po nagłym zaprzestaniu leczenia, dlatego zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki. Czas leczenia winien być jak najkrótszy; w wyniku okresu odstawienia nie powinien przekroczyć 4 tygodni. W niektórych przypadkach, np. u pacjentów z przewlekłą bezsennością, lekarz może zdecydować o wydłużeniu okresu stosowania preparatu, jednak wymaga to regularnego monitorowania i oceny stanu pacjenta. Ryzyko uzależnienia wzrasta wraz z długością stosowania preparatu. Leki uspokajające i nasenne o działaniu zbliżonym do benzodiazepin mogą wywoływać niepamięć następczą. Zjawisko to występuje najczęściej kilka godzin po przyjęciu leku. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia, należy zapewnić co najmniej 8-godzinny nieprzerwany sen. Po przyjęciu preparatu osoby, które nie obudziły się w pełni, mogą wykazywać takie zaburzenia jak chodzenie we śnie i inne zaburzenia zachowania, np. prowadzenie samochodu we śnie, przygotowywanie i jedzenie posiłków, rozmowy telefoniczne lub stosunki seksualne we śnie bez pamięci tych wydarzeń. Równoległe spożycie alkoholu, przyjmowanie innych leków hamujących ośrodkowy układ nerwowy oraz stosowanie większych niż zalecane dawek zwiększa ryzyko występowania takich zachowań. W przypadku takich zachowań, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Pacjenci, u których występują tego typu zachowania, powinni przerwać stosowanie preparatu z uwagi na potencjalne zagrożenie dla siebie i otoczenia. Podczas stosowania leków nasennych, szczególnie u osób starszych, mogą wystąpić reakcje takie jak niepokój, pobudzenie, drażliwość, agresja, urojenia, napady furii, koszmary sennę, halucynacje, zachowania niebezpieczne i inne zaburzenia zachowania. Jeśli takie objawy wystąpią, należy skonsultować się z lekarzem. W razie konieczności lekarz może zalecić zaprzestanie stosowania preparatu.

U osób starszych (powyżej 65. roku życia) lub słabych fizycznie dawka preparatu powinna być zmniejszona. Ze względu na działanie rozluźniające mięśnie istnieje ryzyko upadków, obrażeń i złamań kości (w tym także ryzyko uszkodzenia stawu biodrowego), szczególnie u osób starszych, które wstają w nocy. Należy zachować ostrożność u osób z przewlekłą niewydolnością oddechową, ponieważ leki nasenne mogą hamować funkcje ośrodka oddechowego. Preparatu nie należy stosować u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby (zwiększone ryzyko encefalopatii). U osób z psychozami, przyjmujących leki z grupy neuroleptyków (leki przeciwpsychotyczne), stosowanie preparatu wymaga szczególnej ostrożności. Preparat ma istotny wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn, a także znacząco upośledza sprawność psychoruchową. Następnego dnia po przyjęciu preparatu, zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn może być upośledzona, a wystąpić może senność, wydłużenie czasu reakcji, zawroty głowy, sedacja, ospałość, ograniczone widzenie, podwójne widzenie, zmniejszona czujność, trudności z koncentracją oraz zasypianie za kierownicą. Aby zmniejszyć ryzyko wspomnianych wcześniej zdarzeń, zaleca się przynajmniej 8-godzinny odpoczynek między przyjęciem preparatu a prowadzeniem pojazdów, obsługą maszyn czy wykonywaniem innych czynności wymagających sprawności psychoruchowej. Podczas stosowania preparatu, nie zaleca się spożywania alkoholu, przyjmowania substancji psychoaktywnych ani innych leków hamujących układ nerwowy, ponieważ zwiększają one ryzyko wystąpienia opisanych wcześniej zaburzeń.

Dawkowanie preparatu Polsen - tabletki powlekane

Preparat ma postać tabletek powlekanych do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku, a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu, skonsultuj się z lekarzem.

Dorośli: 10 mg 1 raz na dobę, bezpośrednio przed snem.

Nie wolno przyjmować kolejnej dawki tej samej nocy. Dawka maksymalna wynosi 10 mg na dobę.

Czas trwania leczenia określi lekarz.

Leczenie powinno trwać możliwie krótko, zwykle kilka dni do 2 tygodni; wraz z okresem stopniowego zmniejszania dawki nie powinno przekroczyć 4 tygodni. W niektórych przypadkach, np. u chorych z przewlekłą bezsennością, lekarz może wydłużyć okres stosowania preparatu, ale wymaga to regularnego monitorowania i oceny stanu pacjenta.

Szczególne grupy chorych:

U osób w podeszłym wieku (po 65. roku życia) lub osłabionych zalecana dawka wynosi 5 mg (0,5 tabletki) na dobę.

U osób z zaburzeniami czynności wątroby leczenie należy rozpoczynać od dawki 5 mg na dobę, zachowując szczególną ostrożność u chorych w podeszłym wieku. W przypadku niewystarczającej skuteczności, u osób do 65. roku życia i w dobrym stanie ogólnym, lekarz może zwiększyć dawkę do 10 mg na dobę. W przypadku ciężkich zaburzeń czynności wątroby stosowanie preparatu jest przeciwwskazane.

Stosowanie preparatu u dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia jest przeciwwskazane.

Czy można stosować Polsen - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zaleca się unikanie stosowania leków bez wcześniejszej konsultacji medycznej!

Ogromnie istotne jest skonsultowanie się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku podczas ciąży lub karmienia piersią, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, koniecznie poinformuj o tym lekarza przepisującego lek receptę.

Nie powinno się stosować leków w trakcie ciąży ani u kobiet, które planują zajście w ciążę. Jeśli podejrzewasz, że zaszła ciąża podczas leczenia, koniecznie przerwij stosowanie leku i skonsultuj się z lekarzem, ponieważ zaleca się jak najszybszą zmianę metody leczenia.

Nie stosować w trakcie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, także tych, które są dostępne bez recepty. W okresie stosowania preparatu lepiej unikać alkoholu, ponieważ może on zintensyfikować działanie uspokajające i nasenne preparatu. Należy być szczególnie ostrożnym przy jednoczesnym stosowaniu innych leków działających hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, takich jak leki przeciwpsychotyczne, leki nasenne, leki uspokajające, leki miorelaksacyjne, leki przeciwdepresyjne, opioidy, leki przeciwpadaczkowe, leki znieczulające ogólnie lub leki przeciwhistaminowe. Stosowanie tych leków równocześnie z preparatem może nasilać działanie uspokajające, senność oraz zaburzenia psychoruchowe i zdolności prowadzenia pojazdów następnego dnia po przyjęciu preparatu.

Nie należy łączyć preparatu z fluwoksaminą, ponieważ może to prowadzić do wzrostu stężenia zolpidemu we krwi. Opioidowe leki przeciwbólowe mogą powodować zwiększenie euforii, co sprzyja rozwojowi uzależnienia. Stosowanie preparatu z opioidami może zwiększać ryzyko uspokojenia polekowego, zaburzeń oddychania, śpiączki i zgonu.

Należy unikać równoczesnego stosowania, chyba że zaleci inaczej lekarz. Należy być ostrożnym przy stosowaniu preparatu z lekami wpływającymi na aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450. Leki hamujące ten izoenzym mogą zwiększyć stężenie zolpidemu we krwi i nasilić jego działanie. Konieczne może być zmniejszenie dawki zolpidemu. Leki zwiększające aktywność CYP3A4 mogą zmniejszyć stężenie zolpidemu we krwi i jego skuteczność. Nie zaleca się stosowania zolpidemu z preparatami zawierającymi dziurawiec. Nie zaleca się łączenia zolpidemu z cyprofloksacyną, ponieważ może to prowadzić do zwiększenia stężenia zolpidemu we krwi.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Polsen- tabletki powlekane?

Jak każdy lek, Polsen może wywoływać niekorzystne skutki uboczne, choć nie będą one występować u wszystkich pacjentów używających ten lek. Warto mieć na uwadze, że oczekiwane korzyści z terapii lekiem zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.

Niepożądane skutki najczęściej obserwuje się u osób w starszym wieku.

Często można zaobserwować: halucynacje, pobudzenie, koszmary senne, pogorszenie bezsenności, bóle głowy, zawroty głowy, utrata pamięci (powiązana z nietypowym zachowaniem), senność następnego dnia po zażyciu leku, obniżona czujność, biegunkę, nudności, wymioty, bóle brzucha, bóle pleców, zmęczenie, infekcje dróg oddechowych.

Mniej często mogą wystąpić: zaburzenia łaknienia, splątanie, niepokój, drażliwość, euforia, parestezje, drżenie, podwójne widzenie, mętne widzenie, bóle stawów, bóle mięśni, skurcze mięśni, ból barku.

Rzadkość występowania mogą charakteryzować: paradoksalne reakcje, takie jak niepokój, agresja, napady złości, psychoza, ataksja, zaburzenia uwagi, zaburzenia mowy, rozwój tolerancji, somnambulizm (możliwość spacerowania podczas snu i różne nieświadome zachowania, takie jak prowadzenie pojazdu podczas snu, przygotowywanie i jedzenie posiłków, rozmowy telefoniczne lub stosunki seksualne podczas snu z brakiem pamięci o wykonywanych czynnościach), uzależnienie (objawy odstawienia lub efekty odbicia mogą pojawić się po zaprzestaniu stosowania leku), zmniejszenie libido, depresja (istniejąca depresja może się ujawnić wcześniej), zaburzenia chodu i koordynacji ruchowej, ryzyko upadku, kontuzji i złamań (głównie u starszych pacjentów oraz w sytuacjach, gdy lek nie był stosowany zgodnie z zaleceniami), wzrost aktywności enzymów wątrobowych, uszkodzenia wątroby, osłabienie mięśni, niewydolność oddechowa, wysypka, swędzenie, pokrzywka, nadmierne pocenie się, obrzęk naczynioruchowy.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł