Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Pimafucort Krem

Pimafucort Krem
02.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Pimafucort - krem?

Preparat zawiera trzy substancje czynne: neomycynę, natamycynę i hydrokortyzon. Neomycyna działa przeciwbakteryjnie, natamycyna przeciwgrzybicznie, a hydrokortyzon przeciwzapalnie. Neomycyna hamuje syntezę białek bakteryjnych, natamycyna działa grzybobójczo, a hydrokortyzon ma słabe działanie przeciwzapalne. Preparat stosuje się głównie miejscowo.

Kiedy stosować Pimafucort - krem?

Preparat jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia powierzchniowych schorzeń skóry, które reagują na terapię kortykosteroidami, a nie są spowodowane pierwotnym zakażeniem drobnoustrojami. Może być stosowany w przypadku współistniejących wtórnych zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych, na które są wrażliwe neomycyna lub natamycyna.

Kiedy nie stosować preparatu Pimafucort - krem?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania produktu, nie zawsze można go używać. Nie wolno stosować produktu, jeśli jesteś uczulony (masz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane:- w pierwotnych bakteryjnych lub grzybiczych zakażeniach skóry (w tym spowodowanych przez drożdżaki)- jeśli występuje wirusowe (np. ospa wietrzna, opryszczka zwykła) lub pasożytnicze zakażenie skóry- w chorobach wrzodowych skóry, owrzodzeniach podudzi, ranach oparzeniowych i innych ranach- w przypadku działań niepożądanych po miejscowym stosowaniu kortykosteroidów (np. zapalenie skóry wokół ust, rozstępy skórne)- w trądziku zwykłym i różowatym- w młodzieńczym wyprysku stóp- w stanach zaniku skóry, rybiej łuszczycy, kruchości naczyń krwionośnych.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Pimafucort- krem?

Niektóre przypadki chorób oraz inne sytuacje mogą uniemożliwiać stosowanie produktu leczniczego lub wymagać dostosowania dawki. W niektórych sytuacjach może być konieczne przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.
Produkt przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowego na skórę. Nie należy stosować go w okolicach oczu. Trzeba chronić oczy przed kontaktem z preparatem (np. ryzyko jaskry, zaćmy).
W przypadku wystąpienia objawów podrażnienia lub reakcji alergicznej skóry (np. świąd, pieczenie, zaczerwienienie) należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem celem ustalenia dalszego postępowania; jeśli konieczne, lekarz zaleci zmianę sposobu leczenia.
Kortykosteroidy mogą wchłaniać się przez skórę, co może prowadzić do ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Aby zminimalizować wchłanianie hydrokortyzonu, unikaj stosowania preparatu na dużej powierzchni skóry, przez długi czas, pod opatrunkiem okluzyjnym oraz u dzieci. W przeciwnym razie, wchłanianie hydrokortyzonu może spowodować działania niepożądane, typowe dla kortykosteroidów używanych doustnie, w tym zahamowanie produkcji naturalnych hormonów sterydowych przez nadnercza oraz objawy zespołu Cushinga. Jeśli podejrzewasz wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Lekarz może zalecić przerwanie stosowania preparatu i kontrolę poziomu kortyzolu w moczu.
Opatrunki okluzyjne mogą zwiększać wchłanianie kortykosteroidów przez skórę. U dzieci rolę opatrunku okluzyjnego mogą pełnić pieluszki.
Antybiotyki aminoglikozydowe mogą wywoływać reakcje alergiczne krzyżowe (osoby uczulone na jakikolwiek antybiotyk aminoglikozydowy mogą być uczulone na inne antybiotyki z tej grupy).
Ze względu na działanie ototoksyczne (słuch) i nefrotoksyczne (nerki) neomycyny, preparatu nie należy stosować długotrwale, na uszkodzoną skórę lub rany ani na dużych obszarach skóry. Ryzyko działań ototoksycznych i nefrotoksycznych jest większe u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.
Długotrwałe stosowanie antybiotyków może skutkować nadmiernym rozwojem bakterii i grzybów opornych na leczenie. Podczas leczenia zaleca się obserwowanie potencjalnych objawów nowych zakażeń. Jeśli pojawią się nowe zakażenia bakteryjne lub grzybicze (np. zakażenie drożdżakami) w trakcie stosowania preparatu, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
Stosowanie preparatu u dzieci wymaga szczególnej ostrożności ze względu na zwiększone ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych w tej grupie wiekowej.
Dalsze informacje na temat składników preparatu:
krem może zawierać parahydroksybenzoesan metylu i propylu, co może wywoływać reakcje alergiczne.

Czy preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Brak szczegółowych badań klinicznych. Nie przewiduje się jednak, aby preparat miał negatywny wpływ na zdolności psychoruchowe, prowadzenie pojazdów oraz obsługę urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Pimafucort - krem

Produkt jest dostępny w formie maści og kremu i przeznaczony jest do użytku miejscowego na skórę. Należy używać preparatu zgodnie z zaleceniami lekarza i w razie wątpliwości skonsultować się z nim. Nakładać cienką warstwę maści lub kremu na dotkniętą chorobowo skórę 2–4 razy dziennie, nie dłużej niż przez 2 tygodnie. Krem jest polecany do leczenia stanów ostrej i podostrej oraz zmian na skórze owłosionej i w fałdach skórnych, natomiast maść jest zalecana do leczenia zmian skórnych z towarzyszącym wysuszeniem, złuszczeniem lub pękaniem skóry, szczególnie w łojotokowym zapaleniu skóry.

Czy można stosować Pimafucort - krem w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży należy unikać przyjmowania jakichkolwiek leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Przed skorzystaniem z jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem w celu omówienia ewentualnych zagrożeń i korzyści związanych z jego stosowaniem. W przypadku, gdy jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, powinnaś poinformować lekarza, który przepisuje receptę na dany lek.
Kortykosteroidy i neomycyna mogą być wchłaniane przez skórę, dlatego stosowanie preparatu w ciąży jest zalecane jedynie w sytuacjach uzasadnionych decyzją lekarza (jeśli zalecana dawka jest najniższa możliwa przez najkrótszy czas; nie stosować na dużych powierzchniach skóry ani pod okluzyjnym opatrunkiem).

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Zachowaj ostrożność i poinformuj doktora o wszystkich niedawno przyjmowanych lekach, włącznie z tymi bez recepty. Produkt jest przeznaczony do stosowania miejscowego i nie ma stwierdzonych interakcji z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Pimafucort- krem?

Pimafucort, jak każdy inny lek, może wywoływać skutki uboczne, ale nie każdy pacjent je odczuje. Należy pamiętać, że korzyści z zastosowania tego leku zazwyczaj przewyższają szkody związane z działaniami niepożądanymi.
Możliwe skutki uboczne obejmują zmiany skórne, teleangiektazje, plamicę, rozstępy skórne, nadmierne wysuszenie, zapalenie skóry, trądzik, odbarwienie skóry, nadmierne owłosienie, wtórne zakażenia. Ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych jest mniejsze po stosowaniu hydrokortyzonu niż po stosowaniu silniejszych kortykosteroidów. Długotrwałe stosowanie na dużej powierzchni skóry, pod opatrunkiem okluzyjnym, w fałdach skórnych lub u dzieci może prowadzić do działań niepożądanych kortykosteroidów. Możliwe są także reakcje alergiczne i bardzo rzadkie zwiększenie ciśnienia śródgałkowego oraz ryzyko zaćmy.