Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Opokan

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Eye Q

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Nalgesin Forte

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rozalin

04.08.2024
Opokan
26.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Opokan - tabletki?

Substancją czynną tego preparatu jest meloksykam, który jest lekiem przeciwzapalnym z grupy oksykamów. Meloksykam hamuje aktywność cyklooksygenaz, głównie COX-2, co przyczynia się do zmniejszenia objawów stanu zapalnego. Lek dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego i osiąga maksymalne stężenie we krwi po 5-6 godzinach. Może przenikać do płynu maziowego, przez łożysko i do mleka kobiet karmiących piersią.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Opokan - tabletki?

Preparat jest przeznaczony jako środek przeciwzapalny i przeciwbólowy do leczenia bólów kostno-stawowych i mięśniowych, np. dolegliwości związanych z kręgosłupem, plecami i kolanami w przypadku chorób reumatoidalnych i zwyrodnieniowych stawów.

Stosowany jest w krótkotrwałym leczeniu objawowym zaostrzeń chorób reumatoidalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów oraz zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Kiedy nie stosować preparatu Opokan - tabletki?

Niestety, jeśli masz alergię na którykolwiek składnik preparatu lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, nie powinieneś go stosować. Objawy uczulenia na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ mogą obejmować astmę, skurcz oskrzeli, polipy nosa, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywkę, wysypkę lub rumień.

Nie powinieneś także stosować preparatu, jeśli masz wrzody żołądka, problemy z krwawieniem, ciężką niewydolność wątroby lub nerek, niewydolność serca, jesteś w ciąży (III trymestr), karmisz piersią, lub masz mniej niż 15 lat.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Opokan- tabletki?

Niektóre schorzenia mogą uniemożliwiać stosowanie tego preparatu lub być wskazaniem do zmiany dawkowania. Czasami konieczne jest również wykonanie określonych badań kontrolnych.Aby zmniejszyć ryzyko działań niepożądanych, zaleca się stosowanie preparatu w najmniejszej skutecznej dawce przez krótki okres czasu. Należy unikać jednoczesnego stosowania innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.Jeśli po kilku dniach stosowania preparatu objawy nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem. Nie zaleca się samodzielnego zwiększania dawki ani dodawania innych leków z grupy NLPZ, ze względu na możliwe działania niepożądane.Długotrwałe stosowanie dużych dawek NLPZ zwiększa ryzyko zawału serca lub udaru. Osoby z nadciśnieniem, niewydolnością serca, chorobą serca, chorobami naczyń lub innymi czynnikami ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu.W przypadku wystąpienia niepożądanych objawów, należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Preparat może powodować różne skutki uboczne, dlatego należy być pod stałą opieką medyczną podczas jego stosowania.

Dawkowanie preparatu Opokan - tabletki

Tabletki to forma preparatu. Można je zażywać doustnie. Pamiętaj, aby przestrzegać zaleceń dotyczących stosowania. Nie przekraczaj zalecanej dawki, ponieważ nie przyniesie to dodatkowej skuteczności, a może zaszkodzić twojemu zdrowiu i życiu. W razie wątpliwości co do stosowania preparatu, skonsultuj się z lekarzem.

Indywidualne dawkowanie zazwyczaj wynosi 1 tabletka (7,5 mg) na dobę.

Nie stosuj preparatu dłużej niż 7 dni bez konsultacji z lekarzem.

U pacjentów z ciężkimi problemami z nerkami i dializami, dawka nie powinna przekraczać 7,5 mg na dobę.

Nie zaleca się stosowania preparatu u pacjentów z ciężkimi problemami z nerkami, którzy nie przechodzą dializ oraz u tych z ciężkimi problemami z wątrobą.

Nie stosować preparatu u dzieci i młodzieży przed ukończeniem 15. roku życia.

Metoda stosowania:
Tabletki przeznaczone są do zażywania doustnego. Należy je przyjmować podczas posiłku, popijając wodą lub innym płynem.

Czy można stosować Opokan - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Przed zażyciem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży lub karmienia piersią, zawsze skonsultuj się z lekarzem! Należy dokładnie omówić potencjalne korzyści i zagrożenia związane z leczeniem danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem tego preparatu.

Nie zaleca się stosowania tego preparatu przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj specjalistę o wszelkich zażywanych ostatnio lekach, nawet o tych, które są dostępne bez recepty. Nie zaleca się stosowania preparatu z niektórymi rodzajami leków, takimi jak kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki moczopędne, doustne leki przeciwzakrzepowe, leki hamujące agregację płytek krwi, kortykosteroidy, leki z grupy beta blokerów i inne. Kobiety z wkładkami wewnątrzmacicznymi powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem meloksykamu. Interakcje między preparatem a doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi nie mogą być wykluczone.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Opokan- tabletki?

Jak każdy preparat leczniczy, Opokan może wywołać działania niepożądane, jednak nie zawsze wystąpią one u wszystkich pacjentów. Należy pamiętać, że korzyści z zastosowania leku z reguły przewyższają ewentualne szkody wynikające z możliwych skutków ubocznych.

Do częstych działań niepożądanych należą: niedokrwistość, oszołomienie, ból głowy, niestrawność, nudności, wymioty, ból brzucha, zaparcie, wzdęcia, biegunka, świąd skóry, wysypka, obrzęki, zwłaszcza obrzęki kończyn dolnych.

Do rzadziej występujących działań niepożądanych zalicza się: zaburzenia składu krwi (leukopenia, małopłytkowość, agranulocytoza), zawroty głowy, szumy uszne, senność, kołatanie serca, podwyższone ciśnienie krwi, nagłe rozwinięcie rumienia skóry, krwawienia z przewodu pokarmowego, choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, zapalenie błony śluzowej przełyku, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia czynności wątroby, pokrzywka, zatrzymywanie sodu i wody, hiperkaliemia, podwyższone stężenie kreatyniny i/lub mocznika.

Do bardzo rzadko występujących działań niepożądanych zalicza się: reakcje anafilaktyczne, zaburzenia nastroju, bezsenność, koszmary senne, dezorientacja, zaburzenia widzenia (w tym nieostra widoczność), napady astmy u osób uczulonych na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ, perforacje przewodu pokarmowego, zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie jelita grubego, zapalenie wątroby, reakcje pęcherzowe (włącznie ze zespołem Stevensa-Johnsona), toksyczna martwica rozpływna naskórka, rumień wielopostaciowy, obrzęk naczynioruchowy, nadwrażliwość na światło, ostra niewydolność nerek u pacjentów z czynnikami ryzyka.

Dodatkowo, w nieznanej częstości, może wystąpić niewydolność serca.

Przebieg owrzodzenia przewodu pokarmowego, perforacji lub krwawienia z przewodu pokarmowego może być ciężki, szczególnie u osób starszych.
Po podaniu leku stwierdzano obecność smolistych kałów, krwawych wymiotów oraz zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Leśniowskiego-Crohna.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł