Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Nystatyna Vp

Nystatyna Vp
16.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Nystatyna VP - tabletki dopochwowe?

Substancją czynną leku jest nystatyna, antybiotyk polienowy o działaniu przeciwgrzybiczym, produkowany przez bakterie z rodzaju Nystatyna łączy się trwale ze sterolami wchodzącymi w skład błony komórkowej grzybów, co prowadzi do uszkodzenia błony i śmierci komórki grzyba. Lek działa tylko lokalnie i praktycznie nie jest wchłaniany przez skórę ani błony śluzowe.

Kiedy stosować Nystatyna VP - tabletki dopochwowe?

Produkt jest przeznaczony do miejscowego leczenia infekcji grzybiczych pochwy i sromu.

Kiedy nie stosować preparatu Nystatyna VP - tabletki dopochwowe?

Niestety, nawet jeżeli istnieją powody do użycia produktu, nie zawsze można go używać. Nie wolno stosować produktu, jeśli masz alergię (jestes uczulony) na którekolwiek składniki produktu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Nystatyna VP- tabletki dopochwowe?

Pewne choroby oraz inne sytuacje mogą być przeszkodą w stosowaniu lub mogą wymagać dostosowania dawkowania leku. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.
Lek przeznaczony jest wyłącznie do stosowania dopochwowego. Należy unikać stosowania doustnego.

Czy lek ten ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie zaobserwowano wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania urządzeń.

Dawkowanie preparatu Nystatyna VP - tabletki dopochwowe

Lek występuje w formie tabletek dopochwowych. Należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza, unikając przekraczania zaleconych dawek, aby nie zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.
Dorośli i młodzież powyżej 12. roku życia powinni stosować 1-2 tabletki dopochwowo dziennie przez okres zazwyczaj 14 dni. Zmiana dawkowania nie jest potrzebna u osób starszych ani u pacjentów z zaburzeniami nerek lub wątroby. Preparatu nie należy stosować u dzieci poniżej 12. roku życia.

Czy można stosować Nystatyna VP - tabletki dopochwowe w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W czasie ciąży nie należy stosować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!
Należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w ciąży lub podczas karmienia piersią, aby wyjaśnić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, powiadom lekarza przepisującego receptę na ten lek.
Ze względu na brak doświadczenia klinicznego preparatu, nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne.
Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na dzieci karmione piersią. Chociaż nystatyna po podaniu miejscowym praktycznie nie wchłania preparatu, w okresie karmienia piersią może być stosowana tylko za zleceniem lekarza i z ostrożnością.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Zgłoś lekarzowi wszystkie niedawno przyjmowane leki, nawet te bez recepty.
Nie zaobserwowano interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Nystatyna VP- tabletki dopochwowe?

Nystatyna VP, podobnie jak wszystkie leki, może wywołać działania niepożądane, jednak nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści wynikające ze stosowania leku z reguły przewyższają szkody związane z ewentualnymi działaniami niepożądanymi.
Preparat jest stosowany miejscowo i zazwyczaj jest dobrze tolerowany. Może wystąpić miejscowe podrażnienie skóry i błon śluzowych.