Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Nootropil

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Xaloptic Free

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zylaki

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Mupirox Maść

15.07.2024
Nootropil
03.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Nootropil - tabletki powlekane?

Substancją czynną w preparacie jest piracetam. Jego działanie polega na wiązaniu się z grupą polarną błon fosfolipidowych komórek, co prowadzi do odtworzenia struktury błony. Piracetam wpływa na komórki nerwowe i układ naczyniowy, modulując gęstość i czynność receptorów postsynaptycznych. Działa pobudzająco na metabolizm w neuronach ośrodkowego układu nerwowego oraz zwiększa wykorzystanie tlenu i glukozy. Zmniejsza zdolności agregacyjne płytek krwi i przyczynia się do poprawy funkcji mózgu po uszkodzeniach. Jest łatwo wchłaniany doustnie, nie wiąże się z białkami osocza i jest wydalany głównie przez nerki.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Nootropil - tabletki powlekane?

Specyfik jest stosowany do leczenia różnych schorzeń, takich jak zaburzenia poznawcze w chorobach zanikowych, wyjąwszy chorobę Alzheimera, mioklonie korowe, dysleksja w połączeniu z terapią logopedyczną, oraz zawroty głowy centralne i obwodowe.

Kiedy nie stosować preparatu Nootropil - tabletki powlekane?

Nawet jeśli istnieją wskazania do zastosowania leku, nie zawsze można go używać. Nie wolno używać leku, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek składnik leku lub inne pochodne pirolidonu. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest również schyłkowa niewydolność nerek, krwawienie śródmózgowe oraz pląsawica Huntingtona.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Nootropil- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawkowania leku. W niektórych przypadkach konieczne może być regularne wykonywanie określonych badań kontrolnych.
Piracetam może wpływać na krzepliwość krwi. Należy być ostrożnym u osób:
· z ciężkimi krwotokami
· z ryzykiem krwawienia (np. w przypadku choroby wrzodowej żołądka i/lub jelit)
· z zaburzeniami krzepnięcia
· z historią udaru krwotocznego
· przechodzących poważne zabiegi chirurgiczne (w tym stomatologiczne).
Należy zachować ostrożność u osób z zaburzeniami czynności nerek.
U osób starszych zalecane jest regularne monitorowanie poziomu kreatyniny we krwi i ewentualne dostosowanie dawki.
Ze względu na ryzyko wystąpienia mioklonii lub drgawek u osób leczonych z powodu mioklonii nie należy nagle przerywać stosowania leku.
Warto wiedzieć, że preparat zawiera pewne ilości sodu, co może być istotne dla osób przestrzegających diety niskosodowej.

Dawkowanie preparatu Nootropil - tabletki powlekane

Preparat występuje w postaci tabletek powlekanych i jest przeznaczony do stosowania doustnego. Należy unikać przekraczania zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania leku zaleca się konsultację z lekarzem.
Preparat jest stosowany w leczeniu zaburzeń procesów poznawczych w zespołach otępiennych, z wyjątkiem choroby Alzheimera. Początkowo zaleca się stosowanie dawki 4,8 g/dobę przez pierwsze tygodnie, a następnie zmniejszenie do 2,4 g/dobę w 2–3 dawkach podzielonych. W przypadku leczenia mioklonii pochodzenia korowego zaleca się początkowo 7,2 g/dobę, zwiększając dawkę co 3–4 dni o 4,8 g/dobę do maksymalnie 24 g/dobę. Dla dzieci w wieku 8-13 lat zaleca się dawkę 3,2 g/dobę w 2 dawkach podzielonych w leczeniu zaburzeń dyslektycznych równocześnie z terapią logopedyczną. W przypadku leczenia zawrotów głowy, zaleca się stosowanie 2,4 g/dobę w 3 dawkach podzielonych przez 8 tygodni. Preparat należy zażywać doustnie, niezależnie od posiłków. W przypadku osób z zaburzoną czynnością nerek zaleca się zmniejszenie dawki.

Czy można stosować Nootropil - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem zanim zaczniesz zażywać jakiekolwiek leki!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży (oraz karmienia piersią) ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z leczeniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj lekarza o tym, gdy przepisuje Ci lek. Nie zaleca się stosowania preparatu w trakcie ciąży i karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Należy powiadomić lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także tych bez recepty.
Stosowanie tego leku może zwiększać aktywność hormonów tarczycy i prowadzić do wystąpienia objawów jak drażliwość, splątanie oraz bezsenność.
Nie zaobserwowano interakcji z lekami przeciwdrgawkowymi (karbamazepina, fenytoina, fenobarbital, kwas walproinowy).
U osób cierpiących na ciężką nawracającą zakrzepicę żylną piracetam nie wpływa na dawkę acenokumarolu potrzebną do osiągnięcia INR = 2,5–3,5.
Ponieważ większość substancji czynnej jest wydalana z moczem w niezmienionej formie, nie ma konieczności obawiać się zmian w farmakokinetyce pod wpływem innych leków.
Lek nie wykazuje interakcji z alkoholem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Nootropil- tabletki powlekane?

Podobnie jak każdy lek, Nootropil może wywołać skutki uboczne, chociaż nie u wszystkich pacjentów. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści z jego stosowania zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.
Do częstych skutków ubocznych należą: nerwowość, nadmierne pobudzenie, przyrost masy ciała.
Rzadziej mogą wystąpić: depresja, senność, osłabienie.
Dodatkowo, z nieokreśloną częstością mogą pojawić się: problemy z krwawieniem, reakcje nadwrażliwości, pobudzenie, lęk, splątanie, halucynacje, trudności z równowagą, nasilenie padaczki, ból głowy, bezsenność, zawroty głowy, bóle brzucha, bóle nadbrzusza, biegunka, nudności, wymioty, obrzęk naczynioruchowy, zapalenie skóry, świąd, pokrzywka.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł