Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Noliprel

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Xaloptic Free

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zylaki

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Mupirox Maść

15.07.2024
Noliprel
28.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Noliprel - tabletki powlekane?

Preparat złożony zawierający dwie substancje czynne - peryndopryl i indapamid. Peryndopryl działa jako inhibitor konwertazy angiotensyny, prowadząc do obniżenia ciśnienia tętniczego poprzez zmniejszenie stężenia angiotensyny II. Indapamid natomiast jest lekiem moczopędnym, zwiększającym objętość wydalanego moczu poprzez zahamowanie zwrotnego transportu jonów sodu w kanalikach nerkowych. Działanie przeciwnadciśnieniowe preparatu jest silniejsze niż działanie każdej substancji stosowanej osobno.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Noliprel - tabletki powlekane?

Lek jest zalecany w terapii wysokiego ciśnienia krwi.

Kiedy nie stosować preparatu Noliprel - tabletki powlekane?

Niestety, choć mogą istnieć wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze jest możliwe jego zastosowanie. Konieczne jest unikanie preparatu w przypadku wystąpienia uczulenia na którykolwiek ze składników, inne leki z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE) lub sulfonamidy. Preparat nie powinien również być stosowany w przypadku wystąpienia obrzęku naczynioruchowego, ciężkich zaburzeń czynności nerek, encefalopatii wątrobowej, ciężkiej niewydolności wątroby i hipokaliemii. Niedozwolone jest jednoczesne stosowanie preparatu z lekami, inne niż przeciwarytmiczne, które mogą powodować poważne zaburzenia rytmu serca typu torsades de pointes. Preparat nie jest zalecany u pacjentów poddawanych dializom i pacjentów z nieleczoną, niewyrównaną niewydolnością serca. Nie należy stosować preparatu w II i III trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią, a także nie powinno się go stosować w I trymestrze ciąży.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Noliprel- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia mogą być przeciwwskazaniem do stosowania leku lub wskazywać na potrzebę zmiany dawkowania. W niektórych sytuacjach konieczne jest wykonywanie określonych badań kontrolnych. Należy unikać jednoczesnego stosowania litu oraz sultoprydu. Preparat może wywoływać zaburzenia krwi, szczególnie u pacjentów z chorobami nerek, chorobami tkanki łącznej lub stosujących inne leki wpływające na morfologię krwi. Stosowanie preparatu może prowadzić do obrzęku naczynioruchowego, które może stanowić poważne zagrożenie dla życia. Inhibitory ACE zwiększają ryzyko reakcji anafilaktycznej na jad owadów i inne alergeny. Procedury krążenia pozaustrojowego mogą wywołać ciężkie reakcje rzekomoanafilaktyczne. Należy unikać równoczesnego stosowania leków zwiększających poziom potasu we krwi. Preparat może być związany z wystąpieniem żółtaczki cholestatycznej oraz zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej. Zaleca się regularną kontrolę czynności nerek oraz stężenia sodu, potasu, magnezu i chloru we krwi. Leki moczopędne mogą powodować reakcje nadwrażliwości na światło. Konieczne jest zachowanie ostrożności u pacjentów z zaburzeniami krążenia oraz u osób ze zwiększonym ryzykiem obniżenia ciśnienia tętniczego. Preparat może być mniej skuteczny u pacjentów rasy czarnej. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. W przypadku osób w podeszłym wieku konieczne jest dostosowanie dawkowania. Preparat zawiera laktozę, dlatego nie zaleca się jego stosowania u osób nietolerujących galaktozy. Może również wpływać na wyniki testów antydopingowych. Może powodować objawy, które utrudniają prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn, szczególnie na początku leczenia.

Dawkowanie preparatu Noliprel - tabletki powlekane

Preparat jest dostępny w postaci tabletek powlekanych przeznaczonych do zażycia doustnego. Zaleca się przyjmowanie preparatu rano, przed posiłkiem. Warto pamiętać, aby nie przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to zagrozić Twojemu zdrowiu. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, zawsze skonsultuj się z lekarzem.Dla dorosłych, dawkowanie jest ustalane indywidualnie przez lekarza. Zazwyczaj zalecana dawka to 1 tabletka (2,5 mg + 0,625 mg) raz na dobę, najlepiej rano, przed posiłkiem. W przypadku braku odpowiedniej kontroli ciśnienia tętniczego po miesiącu stosowania preparatu, lekarz może zdecydować o podwojeniu dawki.U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, maksymalna dawka dobowa wynosi 1 tabletka (2,5 mg + 0,625 mg). Należy unikać stosowania preparatu u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek. Dla pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby, dostosowanie dawki nie jest konieczne, jednakże stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.U pacjentów w podeszłym wieku, lekarz zazwyczaj zaleca początek leczenia od standardowej dawki tj. 1 tabletka (2,5 mg + 0,625 mg) raz na dobę.Preparat nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności w tej grupie wiekowej.

Czy można stosować Noliprel - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie powinno się stosować żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Niezwykle istotne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub podczas karmienia piersią skonsultować się z lekarzem, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, powiadom lekarza, który przepisuje receptę na ten lek.
Leki z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny oraz leki moczopędne tiazydowe mogą negatywnie wpływać na przebieg ciąży, rozwój płodu i dziecka noworodkowego. Stosowanie preparatu w II i III trymestrze ciąży jest niewskazane. Nie używaj preparatu w I trymestrze ciąży.
Nie rozpoczynaj stosowania preparatu w trakcie ciąży. Jeśli kobieta planuje ciążę, powinna skonsultować się z lekarzem, ponieważ zaleca się zmianę sposobu leczenia nadciśnienia. W przypadku podejrzenia lub potwierdzenia zajścia w ciążę podczas przyjmowania preparatu, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem w celu zaprzestania stosowania preparatu. Lekarz może zalecić stosowanie innych leków przeciwnadciśnieniowych.
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane podczas karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj swojego lekarza o wszystkich niedawno przyjmowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.Preparat może zwiększyć stężenie litu i nasilać jego działanie toksyczne. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania litu, ale jeśli konieczne jest leczenie skojarzone, należy uważnie kontrolować poziom litu we krwi.Równoczesne stosowanie baklofenu może zwiększyć działanie przeciwnadciśnieniowe. Należy zachować ostrożność, monitorować ciśnienie tętnicze i funkcję nerek. W razie konieczności lekarz dostosuje dawkowanie.Preparat może zwiększać działanie innych leków przeciwnadciśnieniowych, leków rozszerzających naczynia krwionośne lub innych leków obniżających ciśnienie tętnicze. Zaleca się ostrożność i monitorowanie ciśnienia tętniczego.Kortykosteroidy, tetrakozaktyd mogą osłabić działanie preparatu.Nie zaleca się jednoczesnego stosowania z lekami zwiększającymi stężenie potasu ze względu na ryzyko hiperkaliemii. Jeśli konieczne jest stosowanie takich leków, należy regularnie kontrolować stężenie potasu we krwi.Preparat może wpływać na skuteczność doustnych leków przeciwcukrzycowych oraz insuliny, może być konieczne dostosowanie dawki. Należy monitorować stężenie glukozy we krwi.Stosowanie jednoczesne innych leków może prowadzić do zmniejszenia liczby leukocytów we krwi.Uwaga: stosowanie leków moczopędnych zwiększa ryzyko niedociśnienia tętniczego.Rzadko mogą wystąpić objawy podobne do podania azotanów przy stosowaniu preparatów złota i peryndoprylu.Nie zaleca się stosowania sultoprydu z powodu ryzyka zaburzeń rytmu serca.Jeśli preparat jest stosowany jednocześnie z lekami, które mogą powodować zaburzenia rytmu serca, należy zachować ostrożność i regularne badania.Jednoczesne stosowanie leków powodujących utratę potasu może prowadzić do hipokaliemii. Należy monitorować stężenie potasu we krwi.Przy stosowaniu preparatu z glikozydami nasercowymi należy uważać, kontrolować stężenie potasu i robić badania EKG.Jednoczesne stosowanie z metforminą zwiększa ryzyko kwasicy mleczanowej.Stosowanie środków kontrastujących zawierających jod u osób odwodnionych zwiększa ryzyko niewydolności nerek.Uwaga: jednoczesne stosowanie soli wapnia lub witaminy D może zwiększyć stężenie wapnia we krwi. Należy kontrolować stężenie wapnia we krwi.Indapamid może wpływać na badania czynności przytarczyc. Cyrilowata może zwiększyć stężenie kreatyniny we krwi.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Noliprel- tabletki powlekane?

Noliprel może powodować działania niepożądane, jednak korzyści ze stosowania leku przeważają nad ewentualnymi szkodami. Do częstych skutków ubocznych należą bóle głowy, osłabienie, zmęczenie, zaburzenia widzenia, szum w uszach, parestezje, zaparcia, biegunka, suchość w ustach, nudności, bóle brzucha, zaburzenia smaku, suchy kaszel, duszność, wysypka, świąd skóry, kurcze mięśni. Rzadziej mogą wystąpić zmiany nastroju, zaburzenia snu, reakcje nadwrażliwości, skurcz oskrzeli, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, niewydolność nerek, impotencja. W bardzo rzadkich przypadkach mogą pojawić się poważne skutki uboczne, takie jak zaburzenia hematologiczne, encefalopatia wątrobowa, zapalenie wątroby, czy ciężkie reakcje skórne. Konieczne jest monitorowanie pojawienia się ewentualnych działań niepożądanych po rozpoczęciu leczenia.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł