- Co zawiera i jak działa Nebbud - zawiesina do nebulizacji?
- Kiedy stosować Nebbud - zawiesina do nebulizacji?
- Kiedy nie stosować preparatu Nebbud - zawiesina do nebulizacji?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Nebbud- zawiesina do nebulizacji?
- Dawkowanie preparatu Nebbud - zawiesina do nebulizacji
- Czy można stosować Nebbud - zawiesina do nebulizacji w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Nebbud- zawiesina do nebulizacji?
Co zawiera i jak działa Nebbud - zawiesina do nebulizacji?
Aktywnym składnikiem tego preparatu jest budezonid, syntetyczny kortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym. Podawany wziewnie ma za zadanie hamować proces zapalny zachodzący w ścianie oskrzeli. Hamuje on aktywność komórek i mediatorów stanu zapalnego, zmniejsza obrzęk i podrażnienie oraz cofa częściowo zmiany anatomiczne w ścianie oskrzeli u pacjentów z astmą. Działa łagodząco na objawy astmy oraz zapobiega jej zaostrzeniom. Główny mechanizm działania budezonidu polega na regulacji ekspresji genów, których produkty białkowe wpływają na proces zapalny. Choć kortykosteroidy mogą działać także w inny sposób, to dokładny mechanizm tego działania jest wciąż mało poznany.
Typowe objawy ogólnoustrojowe podczas stosowania kortykosteroidów wziewnych zazwyczaj nie występują, chyba że stosuje się długotrwale wysokie dawki. Początek działania terapeutycznego preparatu może nastąpić w ciągu 24 godzin od rozpoczęcia leczenia, zaś pełne działanie kontrolujące astmę zwykle osiąga się po kilku tygodniach systematycznego stosowania.
Kiedy stosować Nebbud - zawiesina do nebulizacji?
Preparat jest polecany dla:
- pacjentów cierpiących na astmę oskrzelową, u których stosowanie inhalatora ciśnieniowego z dozownikiem lub inhalatora proszkowego jest niewystarczające lub niewskazane.
- niemowląt i dzieci z pseudokrupem, czyli ostrym zapaleniem krtani.
- osób z zaostrzeniem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), w przypadku gdy stosowanie budezonidu w postaci zawiesiny do nebulizacji jest uzasadnione.
Kiedy nie stosować preparatu Nebbud - zawiesina do nebulizacji?
Nawet jeśli istnieją wskazania do korzystania z tego preparatu, koniecznie sprawdź czy nie jesteś uczulony na żaden z jego składników.
Nie używaj tego preparatu w celu złagodzenia nagłego napadu duszności! W takiej sytuacji sięgnij po lek rozszerzający oskrzela o szybkim działaniu, na przykład salbutamol.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Nebbud- zawiesina do nebulizacji?
Pewne choroby i inne sytuacje mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.
Nie zaleca się stosowania tego preparatu w przypadku przerwania ostrych napadów duszności! W takiej sytuacji zaleca się stosowanie leku rozszerzającego oskrzela o szybkim działaniu, np. salbutamol. Należy mieć zawsze przy sobie inhalator z lekiem rozszerzającym oskrzela działającym szybko.
Preparat jest przeznaczony do regularnego i długotrwałego stosowania. Nagłe przerwanie leczenia nie jest zalecane. Preparat stosowany jest prewencyjnie i należy go przyjmować regularnie w zaleconych dawkach, nawet jeśli objawy choroby nie występują.
Przed zastosowaniem preparatu należy poinformować lekarza, jeśli podejrzewasz lub masz zdiagnozowaną:
- gruźlicę płuc (aktywną lub nieaktywną)
- grzybicze lub wirusowe zakażenia dróg oddechowych
- ciężkie zaburzenia czynności wątroby
Dawkowanie preparatu Nebbud - zawiesina do nebulizacji
Stosowanie leku zaleca się zgodnie z zaleceniami lekarza. Preparat powinien być stosowany wyłącznie wziewnie. Nie należy przekraczać zaleconych dawek, aby uniknąć szkody dla zdrowia. W razie wątpliwości co do stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.
Aby uzyskać skuteczność leczenia, preparat powinno się stosować codziennie, nawet gdy objawy choroby nie występują. Dawkę leku ustala lekarz indywidualnie w zależności od stopnia nasilenia choroby. Wypłukanie jamy ustnej wodą po każdej inhalacji pomoże zapobiec wystąpieniu pleśniawek. W astmie oskrzelowej zalecana dawka leku mniejsza niż 1 mg/dobę może być stosowana raz na dobę, natomiast dawka większa niż 1 mg/dobę wymaga stosowania leku dwa razy dziennie.
Dorośli i młodzież powyżej 12. roku życia powinni stosować początkową dawkę 1-2 mg na dobę, a dawkę podtrzymującą 0,5-4 mg na dobę. W przypadku bardzo nasilonych objawów, lekarz może zalecić zwiększenie dawki. Dzieci powyżej 6. miesiąca życia powinny stosować inne dawki, które również powinny być ustalone przez lekarza. Przyjmowanie leku u dzieci powinno odbywać się pod kontrolą osoby dorosłej. Małym dzieciom, które nie potrafią wdychać leku przez ustnik, można podać lek za pomocą maski twarzowej. Lekarz zawsze dąży do zastosowania najmniejszej skutecznej dawki leku. Jeśli kontrola objawów astmy jest dobra, dawkę leku można zmniejszyć. Przy zmianie z doustnych na wziewne kortykosteroidy należy przestrzegać zaleceń lekarza. W przypadku zmiany leczenia należy zachować stabilność pacjenta i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku pseudokrupu u niemowląt i dzieci zaleca się dawkę 2 mg jednorazowo lub w dwóch podzielonych dawkach. W przypadku POChP zalecana dawka wynosi 4-8 mg na dobę w 2-4 dawkach podzielonych, nie dłużej niż przez 10 dni.
Lek powinien być stosowany ostrożnie u osób z zaburzeniami czynności wątroby, ponieważ może to prowadzić do zwiększenia stężenia leku we krwi. Instrukcja dotycząca stosowania preparatu obejmuje stosowanie go jako inhalacji z nebulizatora. Nie wolno stosować leku doustnie ani dożylnie. Należy używać nebulizatorów z kompresorem z odpowiednią objętością napełnienia i przepływem. Przed otwarciem ampułki należy ją delikatnie wstrząsnąć. Po inhalacji należy wypłukać jamę ustną wodą, a w przypadku stosowania maski twarzowej, umyć skórę twarzy wodą. Instrukcja prowadzenia leczenia zawiera wszystkie istotne informacje dotyczące stosowania preparatu.
Czy można stosować Nebbud - zawiesina do nebulizacji w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Przed zażyciem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży należy skonsultować się z lekarzem!
Należy koniecznie omówić z lekarzem potencjalne zagrożenia i korzyści związane z zażyciem leku w okresie ciąży lub karmienia piersią. Informuj lekarza o ciąży lub planach ciążowych przed przyjęciem recepty na lek.
Lek można stosować u kobiet w ciąży tylko w przypadkach ściśle koniecznych, kiedy przewidywane korzyści przeważają nad potencjalnym ryzykiem. Ocenę korzyści i ryzyka powinien przeprowadzić lekarz!
Składnik aktywny preparatu przenika do mleka matki. Przed zastosowaniem w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom swojego lekarza o wszystkich lekach, które ostatnio przyjmowałeś, także te, które są dostępne bez recepty.
Jeżeli stosowałeś kortykosteroidy ogólnoustrojowe, poinformuj o tym lekarza. Zamiana kortykosteroidów doustnych na te wziewne wymaga ostrożności i ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza.
Unikaj stosowania jednocześnie rytonawiru i innych leków silnie hamujących aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450, ponieważ może to prowadzić do zwiększenia stężenia budezonidu w osoczu.
Kobiety leczone estrogenami lub przyjmujące steroidowe środki antykoncepcyjne mogą doświadczyć nasilenia działania kortykosteroidów.
Jeśli konieczne jest jednoczesne stosowanie preparatu z kobicystatem, monitoruj pacjenta pod kątem ewentualnych działań niepożądanych kortykosteroidów.
Preparat może wpływać na wyniki testu stymulacji z ACTH, wykonywanego w celu diagnozy niewydolności przysadki mózgowej.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Nebbud- zawiesina do nebulizacji?
Nebbud, podobnie jak inne leki, może wywoływać działania niepożądane, które nie występują u wszystkich pacjentów. Należy pamiętać, że korzyści związane ze stosowaniem leku zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.
Do częstych działań niepożądanych należą m.in. kandydoza jamy ustnej i gardła, chrypka, kaszel, podrażnienie gardła, trudności z przełykaniem, a także zapalenie płuc u pacjentów z POChP. Z kolei rzadziej mogą wystąpić m.in. drżenie, niepokój, depresja, skurcze mięśni, zaburzenia widzenia czy zaćma. Bardzo rzadko obserwuje się objawy ogólnego działania kortykosteroidów oraz reakcje nadwrażliwości oraz anafilaktyczne, które mogą być bardzo poważne i stanowić zagrożenie życia. Podczas stosowania nebulizatora z maską może wystąpić podrażnienie skóry.
Korzystanie z preparatu Nebbud, jak i innych leków wziewnych, może powodować także podrażnienie dróg oddechowych, kaszel, suchość w jamie ustnej oraz rzadko paradoksalny skurcz oskrzeli, który może powodować trudności w oddychaniu. W przypadku wystąpienia paradoksalnego skurczu oskrzeli należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.