Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Mel Forte

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Eye Q

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Nalgesin Forte

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rozalin

04.08.2024
Mel Forte
08.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Mel Forte - tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej?

Substancją aktywną preparatu jest meloksykam, lek przeciwzapalny z grupy oksykamów. Jego działanie polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenaz, głównie cyklooksygenazy-2 (COX-2), co prowadzi do zmniejszenia objawów stanu zapalnego.

Meloksykam dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po 5-6 godzinach. Może przenikać do płynu maziowego, łożyska oraz mleka kobiet karmiących piersią.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Mel Forte - tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej?

Preparat jest zalecany do stosowania w okresie nasilonych objawów chorób stawów.

A także w długotrwałym leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów lub zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Kiedy nie stosować preparatu Mel Forte - tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej?

Niestety, chociaż są wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go używać. Nie wolno stosować preparatu, jeśli masz alergię na którykolwiek składnik preparatu lub inne NLPZ, takie jak kwas acetylosalicylowy. Preparat nie powinien być stosowany w przypadku objawów uczulenia na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen, ketoprofen. Objawy alergii mogą obejmować astmę, skurcz oskrzeli, alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa, polipy nosa, obrzęk naczynioruchowy lub reakcje skórne, takie jak pokrzywka, wysypka, rumień.

Preparat jest przeciwwskazany u osób z aktywnym wrzodem żołądka lub dwunastnicy, krwawieniem lub perforacją po stosowaniu NLPZ, z krwawieniem z przewodu pokarmowego, naczyń mózgowych lub innymi krwawieniami, z ciężką niewydolnością wątroby, z ciężką niewydolnością nerek nie poddawanych dializom, z ciężką niewydolnością serca, a także u kobiet w ciąży (w III trymestrze), w okresie karmienia piersią oraz u dzieci i młodzieży do 16. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Mel Forte- tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej?

Niektóre schorzenia mogą stanowić powód do zmiany dawkowania leku. Czasami konieczne jest wykonanie określonych badań kontrolnych.

Podawanie leku w najmniejszej skutecznej dawce przez krótki czas zmniejsza ryzyko działań niepożądanych.

Należy unikać przyjmowania innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych jednocześnie.

Nie zaleca się stosowania leku razem z innymi substancjami zwiększającymi ryzyko owrzodzeń lub krwawień.

W przypadku utrzymujących się objawów po paru dniach leczenia lekiem, należy skonsultować się z lekarzem. Nie wolno zwiększać dawki ani łączyć leku z innymi NLPZ, ponieważ zwiększa to ryzyko działań niepożądanych.

Długotrwałe stosowanie NLPZ w dużych dawkach może zwiększyć ryzyko zawału serca lub udaru. Osoby z nadciśnieniem, niewydolnością serca, schorzeniami serca, naczyniowymi, oraz czynnikami ryzyka powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.

Ostrożność jest zalecana przy stosowaniu leku u osób z nadciśnieniem, niewydolnością serca, obrzękami. Pacjenci powinni być monitorowani przez lekarza.

Jeśli kiedykolwiek występowały zapalenie lub owrzodzenia żołądka, należy poinformować lekarza. Konieczne jest leczenie tych schorzeń przed rozpoczęciem stosowania leku. Powikłania mogą powrócić przy ponownym podaniu leku.

Należy zgłaszać wszelkie nietypowe objawy ze strony przewodu pokarmowego lekarzowi.

Stosowanie NLPZ może prowadzić do krwotoków, owrzodzeń lub perforacji przewodu pokarmowego. Objawy te nie muszą być widoczne wcześniej. W razie krwawień należy natychmiast przerwać leczenie.

Osoby z chorobami przewodu pokarmowego powinny stosować lek pod nadzorem lekarza. Może być konieczne stosowanie leków osłonowych.

Preparat może wywołać reakcje alergiczne, które mogą być groźne dla życia.

Uważność jest zalecana u osób w podeszłym wieku oraz przyjmujących inne leki.

Lek można stosować pod ścisłym nadzorem lekarskim w przypadku schorzeń jelita grubego lub innych.

Preparat może wywoływać ciężkie reakcje skórne. W razie wystąpienia zmian należy przerwać stosowanie.

Stosowanie leku może wpłynąć na funkcjonowanie wątroby, nerek oraz na poziom potasu i sodu we krwi. Konieczna jest stała kontrola.

Należy zachować ostrożność u osób z zaburzeniami płodności, astmą, cukrzycą i przy prowadzeniu pojazdów.

Dawkowanie preparatu Mel Forte - tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej

Preparat dostępny jest w postaci tabletek rozpadowych, przeznaczonych do stosowania doustnego. Zalecane dawki mogą być dostosowywane w zależności od rodzaju choroby oraz stanu zdrowia pacjenta.

Przed zastosowaniem preparatu zaleca się konsultację z lekarzem, szczególnie u osób starszych i z chorobami nerek. Nie należy przekraczać maksymalnej dziennej dawki oraz stosować leku u dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Preparat należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, rozpuszczając tabletkę w jamie ustnej i popijając wodą.

Czy można stosować Mel Forte - tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia ewentualnych zagrożeń i korzyści związanych z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza, który przepisuje receptę na lek (patrz ostrzeżenia w sekcji „Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując preparat?”).

Przyjmowanie preparatu jest przeciwwskazane u kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Nie powinno się stosować preparatu w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. Stosowanie preparatu w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, oraz u kobiet planujących ciążę, jest możliwe tylko za wyraźną zgodą lekarza w przypadkach, gdy uzna on za konieczne zastosowanie preparatu po dokładnym rozważeniu potencjalnych korzyści dla matki w porównaniu z możliwym ryzykiem dla płodu (tylko krótkotrwałe stosowanie minimalnej skutecznej dawki). Ocenę stosunku korzyści do ryzyka w Twoim przypadku powinien wykonać jedynie lekarz.
Preparatu nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Informuj lekarza o wszystkich ostatnio stosowanych lekach, w tym tych dostępnych bez recepty.

Należy unikać stosowania preparatu wraz z pewnymi innymi lekami, ponieważ może to prowadzić do działań niepożądanych, takich jak owrzodzenia i krwawienia z przewodu pokarmowego. Kobiety z wkładkami wewnątrzmacicznymi powinny przed użyciem meloksykamu skonsultować się z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Mel Forte- tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej?

Mel Forte, podobnie jak każdy inny lek, może wywołać działania niepożądane. Nie wystąpią one jednak u wszystkich pacjentów. Pamiętaj, że korzyści wynikające ze stosowania tego preparatu zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody związane z działaniami niepożądanymi.

Do częstych skutków ubocznych należy zaliczyć: niestrawność, nudności, wymioty, bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia oraz biegunkę.

Wśród skutków ubocznych, które mogą występować często, znajdują się bóle głowy.

Z kolei do skutków ubocznych rzadziej występujących zaliczyć można: niedokrwistość, reakcje alergiczne (inne niż anafilaksja), zawroty głowy, senność, zwiększenie ciśnienia tętniczego, zaczerwienienie skóry, krwawienia z przewodu pokarmowego, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej i żołądka, odbijanie, zaburzenia czynności wątroby, obrzęk naczynioruchowy, świąd, wysypka, retencja sodu i wody, hiperkaliemia, wzrost stężenia kreatyniny lub mocznika, obrzęki (w tym obrzęki kończyn dolnych).

Rzadziej mogą wystąpić: zaburzenia morfologii krwi, małopłytkowość, leukopenia, zmiany nastroju, koszmary senne, zaburzenia widzenia (w tym zamazane widzenie), zapalenie spojówek, szumy uszne, kołatanie serca, astma (u pacjentów z alergią na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ), zapalenie jelita grubego, owrzodzenia żołądka, dwunastnicy i przełyku, zespół Stevensa-Johnsona, martwica toksyczna-rozpływna naskórka.

Bardzo rzadko mogą wystąpić: agranulocytoza, perforacja przewodu pokarmowego, zapalenie wątroby, pęcherzowe zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, ostra niewydolność nerek (szczególnie u pacjentów z czynnikami ryzyka).

Ponadto, z nieznaną częstością mogą wystąpić: reakcje anafilaktyczne, splątanie, dezorientacja, zapalenie trzustki, nadwrażliwość na światło.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł